بد نیست بدانید که...

اخبار ترشیز
Typography

در روزهای اخیر شاهد فراخوان‌هایی برای برگزاری تجمع اعتراض‌آمیز نسبت به وضعیت اقتصادی فعلی کشور بودیم. این فراخوان در کاشمر هم انجام شد و البته با هوشیاری مردم کاشمر، هیچ گونه تجمع غیرقانونی برگزار نشد

و کسانی که در ورای این فراخوان‌های به ظاهر اقتصادی، قطعاً اهداف سیاسی و امنیتی را دنبال می‌کردند، بازهم تیر فتنه‌انگیزیشان به سنگ بصیرت و هوشیاری مردم خورد. اما این طمأنینه و صبر انقلابی مردم به این معنی نیست که از وضعیت موجود راضی هستند. فشار اقتصادی روز به روز بر این مردم بیشتر می‌شود و بیشتر آن‌ها را رنج می‌دهد. وضعیت برای اقشار ضعیف و متوسط جامعه به شدت سخت و سنگین است. این فشار اقتصادی در شهرهایی مثل کاشمر که صنعت گسترده‌ای ندارد و کشاورزی آن هم به دلیل خشکسالی‌ها با بحران مواجه شده است، بیشتر هم احساس می‌شود. در این روزها مردم نیاز به امید دارند. مسئولان شهرستان باید به میان مردم بیایند و با آن‌ها صحبت کنند. از امام جمعه و فرماندار کاشمر توقع می‌رود شخصاً در بین اقشار مختلف از بازاریان و کشاورزان و کارگران و... حضور پیدا کنند و با آن‌ها حرف بزنند. این روزها روزهایی نیست که مسئولان فقط در اتاق‌های خودشان پیگیر امور مردم باشند. مردم باید آن‌ها را در کنار خودشان ببینند.

 

بد نیست بدانید که:

تجمع دستفروش‌ها در مقابل ورودی شرقی زیارتگاه امامزاده سیدحمزه(ع) به ویژه در بعدازظهرهای پنج شنبه و جمعه که شاهد اوج حضور جمعیت در این مجموعه هستیم، علاوه بر اینکه وجهه جالبی ندارد، باعث سد معبر و ایجاد مشکل برای تردد مردم شده است. از طرفی جلوگیری از فعالیت این بندگان خدا، آن هم در این وضعیت اقتصادی به هیچ عنوان پسندیده نیست. لذا شایسته است شهرداری همت کند و مکانی موقت و آبرومند را در اطراف این زیارتگاه برای فعالیت دستفروش‌ها مهیا سازند تا هم آن‌ها به کاسبی خودشان برسند و هم باعث سد معبر نشوند. وقتی شعار می دهیم که کاشمر دومین شهر زیارتی استان است و به خصوص در این ایام تعطیل شاهد حضور گسترده زائران و مسافران هستیم باید به این موارد هم دقت کنیم و شرایط نقاط هدف گردشگری در کاشمر به ویژه زیارتگاه‌ها را طوری فراهم سازیم که مناسب پذیرایی از مسافران باشد.

 

بد نیست بدانید که:

پاچه خواری بدجوری در کاشمر رواج پیدا کرده است! چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی، چه از طرف برخی شهروندان نسبت به مسئولان و چه از طرف برخی مسئولان نسبت به مسئولان دیگر! چه از طرف شهروندانی با سطح سواد پایین و چه از طرف برخی با مدارک عالی دانشگاهی! در این که باید احترام همه مسئولان را نگه داشت و با آن‌ها با رعایت ادب و احترام صحبت کرد هیچ بحثی نیست؛ اما دیگر اینکه برای برخی مسئولان تعابیری به کار ببریم که گویی آسمان سوراخ شده و همین مسئول کاشمری از آن افتاده! و یا در تمامی عالم خلقت، مسئولی با این ویژگی‌ها وجود ندارد و جزو شخصیت‌های باعظمت به حساب می آید و... این‌ها دیگر قابل قبول نیست و قبل از هر چیز ضربه را به خود آن مسئول می‌زند. رواج تملق و چاپلوسی‌گری از معضلاتی است که متأسفانه در چند سال اخیر در کاشمر کاملاً هویداست. در این وسط اگر کسی بخواهد انتقادی هم داشته باشد جرأت بیان آن را نخواهد داشت. خود آن مسئول هم باورش می‌شود که در جهان لنگه ندارد! مضرات رواج این پدیده فراوان است که حوصله بیان آن نیست.

 

بد نیست بدانید که:

کاشمر هزاران نفر بیمه شده تأمین اجتماعی دارد که هر ماه مبلغ قابل توجهی را به عنوان حق بیمه پرداخت می‌کنند. اما همین افراد برای اینکه بخواهند از خدمات تأمین اجتماعی و به ویژه از درمانگاه آن استفاده کنند با مشکل مواجه هستند. البته خدمات این درمانگاه نسبت به سال‌های قبل، ارتقاء قابل توجهی داشته است. ولی در مورد نوبت‌گیری برای استفاده از خدمات پزشکی و دندانپزشکی، همچنان بیمه شدگان و مستمری بگیران با مشکل جدی مواجه هستند. ساعت نوبت‌گیری، 5 تا 6 صبح است و در همان ساعت هم خیلی از افراد موفق به دریافت نوبت نمی‌شوند. البته سیستم نوبت‌دهی، استانی است و ارتباطی با کاشمر ندارد. لذا شایسته است سازمان تأمین اجتماعی استان تدبیر دیگری بیاندیشد تا همه بیمه‌شدگان که بسیاری از آن‌ها با سختی تمام، حق بیمه خود را پرداخت می‌کنند بتوانند به صورت عادلانه از خدمات این درمانگاه بهره ببرند.

 

بد نیست بدانید که:

اصولگرایان کاشمر باید از هم اکنون به فکر اتحاد باشند. باید از هم اکنون عقلای قوم دور هم بنشینند و زمینه اتحاد و یکپارچگی را فراهم سازند. اصلاح طلبان که پنج سال است دولت را در اختیار دارند و نیمی از مجلس فعلی را هم تشکیل می‌دهند، کارنامه قابل قبولی از خود به جا نگذاشته‌اند و لذا ایجاد یک تغییر و تحول اساسی در فضای مدیریتی کشور یک ضرورت است. این تحول باید از همین شهرهایی مثل کاشمر شروع شود. اگر جریان اصولگرای ترشیز متحد باشند، مردم نیز با آن‌ها همراهی می‌کنند. بر خلاف آنچه که اصلاح‌طلبان تلاش می‌کنند به خورد جامعه بدهند، ترشیز یک منطقه متعلق به اصلاح‌طلبان نیست. فراموش نکنیم که در انتخابات گذشته مجلس، نامزد اصلاح‌طلبان تنها با 29 درصد آراء پیروز شد و 71 درصد مردم ترشیز به نامزدهای جریان اصولگرا رأی دادند که به دلیل تفرفه نتوانستند پیروزی را از آن خود کنند. در انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری هم کاشمری‌ها 60 درصد، خلیل‌آبادی‌ها 70 درصد و بردسکنی‌ها 62 درصد به رئیسی رأی داده بودند و خود این آمار به وضوح نشان می‌دهد که میزان اقبال به جریان‌های سیاسی در این منطقه چگونه است. با این مردم همراه،‌ جریان اصولگرای ترشیز اگر باز هم دچار تفرقه شوند گناهی نابخشودنی را مرتکب خواهند شد.

 

بد نیست بدانید که:

هر از چندگاهی در جلسات مختلف و از جمله در شورای آرد و نان و یا در کارگروه بهداشت و امنیت غذایی، صحبت از نان‌هایی می‌شود که در فروشگاه‌های مواد غذایی سطح شهر به فروش می‌رسد. نان‌هایی که در خانه‌ها و روستاهای مختلف و بدون نظارت بهداشت تهیه شده و برای فروش به مغازه‌ها منتقل می‌شود. مسئولان بهداشتی نسبت به رعایت و یا عدم رعایت بهداشت در تهیه این نان‌ها هشدار می‌دهند و البته تقریباً هیچ اقدام عملی برای اطمینان از بهداشتی بودن این نان‌ها انجام نشده است. راهکار آن قطعاً جلوگیری از فعالیت این نانواهای خانگی که هم نان مردم را تأمین می‌کنند و هم خودشان از این محل نان می‌خورند نیست. مانند درختی که در معرض آفت است؛ نباید درخت را قطع کرد، باید خطر آفت را آن دور ساخت! نان‌های خانگی علاوه بر اینکه محل کسب درآمد بسیاری افراد است، مورد علاقه و استقبال مردم هم هست. پس باید به جای جلوگیری از تولید آن‌ها نسبت به ساماندهی و نظارت اقدام شود. مثلاً‌ با پرداخت وام‌های اشتغال خانگی، به آن‌ها کمک کرد تا در همان خانه خود حداقل‌های استاندارد و بهداشت را رعایت کنند.

 

بد نیست بدانید که:

فضای مجازی، بد فضایی شده است. خیلی راحت دروغ می‌گویند، خیلی راحت تهمت می‌زنند، خیلی راحت با آبرو و حیثیت افراد بازی می‌کنند. مردم باید به هوش باشند و هر خبری را به راحتی قبول نکنند. فضای مجازی آن هم از نوع تلگرامش که مدیریت آن در کشور ما نیست، یک فضای کاملاً بی در و پیکر است و در یک فضای بی در و پیکر هر چیزی می‌تواند وارد شود. چه تهمت‌ها که به افراد محترم از مراجع تقلید و رهبری و رئیس جمهور گرفته تا امامان جمعه و حتی شهروندان عادی که در این فضا منتشر نمی‌شود. پس باید به هوش باشیم و تحت تأثیر هر مطلبی قرار نگیریم. البته ناگفته نماند که توهین به افراد در فضای مجازی هم قابلیت پیگیری قانونی و قضایی را دارد. در همین کاشمر بوده‌اند افرادی که با شکایت از توهین‌کنندگان، توانسته‌اند از آبروی خود دفاع کنند. پلیس فتای کاشمر آماده است تا در این زمینه به مردم خدمت کند. و اتفاقاً چه خوب است کسانی که شکایت‌های آن‌ها به نتیجه رسیده است اطلاع رسانی انجام دهند تا فعالان فضای مجازی بدانند نباید به راحتی هر تهمت و اهانتی را در این فضا منتشر کنند.

 

بد نیست بدانید که:

برخی پروژه‌های بهداشتی کاشمر، منتظر اندکی اعتبار است. پروژه‌هایی که بخش عمده‌ای از آن‌ها اجرا شده و برای اتمام و تکمیل نیاز به اعتبار دارد. مثلاً بخش ویژه زنان و زایمان و یا کلینیک تخصصی بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) با این همه هزینه‌ای که انجام شده است همچنان بلااستفاده مانده. خدا نکند این دو پروژه به سرنوشت سایر پروژه‌های نیمه تمام مبتلا شوند. آن وقت همین اعتباری هم که تا به حال هزینه شده است در معرض از بین رفتن قرار می‌گیرد. ای کاش مسئولان وزارت بهداشت و درمان گوشه چشمی به کاشمر بیاندازند و با تخصیص اعتبار لازم، این پروژه‌ها را که به ویژه بخش زایمان آن به شدت مورد نیاز است به سرانجام برسانند چرا که بخش فعلی زایمان بیمارستان کاشمر با محدودیت‌های اساسی مواجه است و مردم رضایت چندانی از امکانات این بخش ندارند.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.