دفاع مقدس و گشتی در شهرستان کاشمر

اخبار ترشیز
Typography

حمیدرضا بی تقصیر 

در سطح شهرستان چندین نقطه و محل و مجموعه به نام سرداران شهید نامگذاری شده است. در جوار این مراکز هیچ تابلویی برای معرفی آن شهید نصب نشده است .توجه به این ظرایف و دقایق است که می تواند ما را در گام گذاشتن در راه پاسداشت یاد و خاطره دوران ملکوتی دفاع مقدس یاری کند.

تاریخچه دفاع مقدس در کلیات محبوس و مهجور مانده و در انحصار نگاه های رمانتیک و خاطره محور متوقف و حتی فیلم ها و بعض برنامه های تکراری و دیکته شده ، حالت فکاهی و طنز به خود گرفته و در حد یکی دو مفهوم تاثیرگذار، محدود گشته است ،تو گویی عده ای بر آنند تا دفاع مقدس، به موزه ای تاریخی تبدیل شود تا فقط به آن افتخار کنیم،یقیناً از این افتخار، اقتداری نوین متولد نمی شوند.

توجه به زادگاه هر شهید و هر فرد ایثارگر ضروری است. جوان نسل چهارمی در کاشمر باید بازیدکننده محل تولد و بالندگی شهید چون سردار علی عاصمی باشد. باید تورهای یکروزه ای برای زیارت مزارت شهداء در آبادی های مختلف ترشیز ساماندهی شود تا مثلاً شرکت کنندگان با سیر زندگی سردار شهید علی صادقی در کوهسرخ آشنا شوند. این همه مي تواند محملي شايسته براي تبادل ارزش ها باشد. جوانان كشور ما با تأثيرپذيري از آرمان شهيدان و رزمندگان اسلام، بيش از گذشته در صحنه حضور دارند و لازم است در اين زمينه أز زيرساخت هاي لازم آماده و معرفي شود.

لازم است با بهره گيري از علوم روز و تلفيق آن با ايده هاي خوب و اثر گذار، محل  تولد وشهادت سرداران را بازسازي و ماكت عمليات های دفاع مقدس را به صورت شايسته  در مراکز عمومی و مجموعه های نظیر سایت سیاحتی زیارتی سید مرتضی(ع)تهيه و در معرض ديد قرار داد. ثبت و ضبط آثار جنگ تحميلي كاري قابل تحسين و درخور اعتناست كه در انتقال اين ارزش ها به نسل هاي بعدي مي تواند تأثيرگذار باشد. جامعه اسلامي و نسل جوان نيازمند تفكر بسيجي و دفاع مقدس است كه بايد همواره زنده نگه داريم . يقيناَ انتقال ارزش‌هاي دفاع مقدس به نسل‌هاي آينده كمكي است تا  ذره‌اي از دين  خودمان را به شهدا ادا كنیم، دعا كنيم شهدا به ما توجه داشته باشند وهميشه به خود يادآوري كنيم عملي كه سبب قهر شهداء با ما مي‌شود، انجام ندهيم.

در کنار این همه رسیدگی به دغدغه های ایثارگران یک ضرورت است . منظور اجرای این بخشنامه یا آن دستورالعمل نیست که اجرای آنان نیز الزامی است ، منظور ممانعت از گم شدن ایثارگر در چرخه مسایل جامعه است ، منظور عدم حیرت یک جبهه دیده وفادار به انقلاب در هزار توی وقایع کشور است . منظور ادامه راه شهداست. منظور حرمت به آنانی است که از همه چیز گذشتن تا ما راحت و آسوده طی طریق کنیم. منظور داشتن حافظه ای ماندگار در حفظ واقعیت ها و نشر حقایق است. منظور ادای دین به افرادی است که شنیده ها را دیده اند.

چند نشانه و نماد از مربوط به دوران دفاع مقدس در سطح شهرستان اعم از نواحی شهری و روستایی سراغ دارید؟ آیا می توان به مسئولان شهرستان پیشنهاد کرد که به طور جدی به موضوعاتی نظیر؛ احداث موزه‌ شهدا و دفاع مقدس و به نمایش گذاشتن آثار به جای مانده شخصی رزمندگان و فرماندهان معروف و مشهور، آلات و ادوات جنگی، احداث مجسمه‌ها و سنگنوشته‌های حاوی اطلاعات یا نام درگذشتگان جنگ، تابلوهای نقاشی، بناهای یادبود و نوشتن کتاب خاطرات راجع به رزمندگان و ایثارگران و شهدای کاشمر بپردازند؟

 البته با توجه به برگزاری کنگره بزرگداشت سرداران شهید و شهدای شهرستان و همچنین بزرگداشت شهدای پایگاه های مختلف بسیج،  بزرگداشت شهدای اقشار مختلف حرکت‌های نسبتا خوبی در سطح شهرستان انجام شده است  که قابل تقدیر است ولی همه می دانیم که بایستی بیش از پیش به این موضوع پرداخت. در سطح شهرستان  آثار و نشانه‌های بسیاری از دوران دفاع مقدس وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. هنوز تلخی تخریب مراکزاعزام نیروهای بسیجی و جهادی در خیابان امام (ره)  و تبدیل آنها به پارکینگ و واحدهای تجاری در کام ایثارگران و مردم شهیدپرور کاشمر وجود دارد.

بایسته است نشانه های حضور و حماسه‌آفرینی اهالی در دوران دفاع مقدس شناسایی و مکان یابی و اطلاع رسانی شود. یقین بازسازی و احیای این اماکن خالی از لطف نیست و تلاشی است برای آگاهی بخشی به نسل امروز و ی کاشمر محسوب می شود. از همین منظر می توان به منازل شهداء، مزار شهداء ، محل تحصیل و اشتغال شهداء، محل آموزش نظامی و پایگاه های بسیج و محل اعزام رزمندگان، محل تشییع پیکرهای پاک و مطهر شهدای گرانقدر به سوی گلزار شهدا و اجتماعات بزرگ فرهنگی و اجتماعی مردم ، محل جمع‌آوری و ساماندهی کمک‌‌های بی‌شمار مردمی برای اعزام به جبهه‌های نبرد و بسیاری از مراکز خاص نظیر کتابفروشی ها، پاتوق های بچه های جبهه و جنگ و نظایر آن توجه کرد.

برخی از این اماکن قابلیت  تبدیل به موزه پایداری را دارند. روزگاری در جوار مزار شهید مدرس شاهد فعالیت موزه شهداء بودیم. می توان از این بضاعت برای ایجاد هسته اولیه موزه ای در خور شهداء و ایثارگران در جوار مزار شهداء با کمک آستانقدس رضوی، اوقاف و شهرداری و سایر متولیان فرهنگی بهره برد. ساخت اِلمان شهدای گمنام ، ساخت و نصب تندیس و سردیس سرداران شهید و سایر شهداء و ساخت و نصب نمادهای مرتبط با دفاع مقدس در سطح شهر و به خصوص در جوار گلزار شهداء از جمله فعالیت های است که باید در دستور کار متولیان امور قرار گیرد.

 آیا می دانید برخی از نقاط شهرها و آبادی های کاشمر محل بدرقه‌ صدها رزمنده برای اعزام به جبهه‌ بود؟. آیا محل وداع با پیکر پاک و مطهر صدها شهید مظلوم این شهرستان را به یاد دارید؟  مسئولان بدانند گاهی زود دیر می شود. آیندگان بر ما خرده خواهند گرفت که چرا ما را از میراث دفاع مقدس مطلع نکردید؟ در دهه هشتاد شاهد اتفاقات خوبی در حوزه نشر آثار دفاع مقدس در دیارمان بودیم.  قریب پانزده کتاب‏ در باره تعدادی از سرداران شهید شهرستان به زیور طبع آراسته شد. بسیاری از این کتاب‏ها چاپ‏های متعدد به خود دیده‏اند. دوستداران یاد و خاطره شهداء دلخوش بودند که  نهضت نشر آثار حاوی نام و نشان و خاطرات شهیدان ادامه خواهد یافت. در دهه هشتاد کنگره بزرگی هم برای بزرگداشت شهیدان و ایثارگران برگزار شد.

حال بیش از یک دهه از آن کنگره و اجلاسیه می‏گذرد. در همان نیمه دوم دهه هشتاد سلسله یادمان‏ها و بزرگداشت‏های برای شهدای پایگاه‏ها، محلات و روستاها و اقشار مختلف برگزار شد. در این چند سال هم این مهم تا اندازه‏ای مورد توجه قرار گرفت. در بحث بزرگداشت شهدای مدافع حرم هم شاهد برگزاری مراسم بودیم. با این همه هنوز چشم انتظار کنگره‏ای دیگر هستیم. چشم‏انتظار انتشار کتاب‏های دیگر هستیم. آن روزها در نیمه اول دهه هشتاد مسئولان مربوطه از؛ تشکیل پرونده برای تمامي شهداي شهرستان، انجام حدود 6000 مصاحبه و انتقال آن روی فرم‌های مخصوص ، جمع آ‏وری و ترمیم عکس کلیه شهدا و تهیه و نصب تابلو یادبود شهدا در سطح شهر و ورودی روستاها‌ خبر داده بودند.

قول‏های آن روزها بعد از این قریب یک دهه باید محقق می‏شد. باید آن شش هزار صفحه مصاحبه تبدیل به کتاب می‏شد. باید این کتاب‏های منتشره و آن کتاب‏های که باید منتشر می‏شد تاکنون تبدیل به نمایشنامه، فیلمنامه و سوژه برای هنرمندان هنرهای تجسمی می‏شد. باید این بضاعت دستاویزی برای کمیسیون فرهنگی شورای شهر و شهرداری باری بهره‏مندی در ساخت نماد و اِلمان شهری می‏شد. مرداد ماه بزرگداشت آزادگان است. برای ثبت و نشر خاطرات این عزیزان چه کردیم؟ برای ثبت و نشر خاطرات رزمندگان مدافع حرم چه کردیم؟ برای نشر کتابی در باره شهدای مدافع حرم چه کردیم؟

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.