ماه مهر در کاشمر با نقبی در هزارتوی یک سال تحصیلی

اخبار ترشیز
Typography

حمیدرضا بی تقصیر 

نگاهی کلی به تاریخچه آموزش و پرورش در کاشمر :

ماه مهر در راه است، به همین خاطر بر آن شدیم در نیمه اول شهریور از مسئولان شهرستان بخواهیم عنایتی ویژه به آغاز سال تحصیلی داشته باشند. در ابتدای نگاهی کلی به تاریخچه آموزش و پرورش در کاشمر داریم: می‏گویند در كاشمر اولين مدرسه دولتي به نام  مدرسه مباركه ترشيز در سال1303 ه ش فعالیت خود را آغاز کرد، بر فرض صحت این مورد بایسته است تاریخ این مدرسه نوشته شود. مشاهیر و مفاخری که در این مدرسه تحصیل کرده‏اند شناسایی شوند. خدا کند؛ صاحب ذوقی این مهم را وجه همت تحقیقی در شهرستان بکند.

نقل است نخستين دبستانِ دخترانه كاشمر در سال 1310 ه ش، نخستين دبيرستان پسرانه در سال 1315 ه ش و نخستين هنرستان فني در سال 1340 ه ش تاسيس شد. آموزش و پرورش كاشمر تا سال 1328 از نظر امور فرهنگي و اوقافي به اداره فرهنگ تربت حيدريه و از نظر امور مالي به اداره فرهنگ گناباد وابسته بود. پس از استقلال اداره فرهنگ و اوقاف، اداره فرهنگ كاشمر نيز در سال 1328 ه ش مستقل شد. در سال 1356 ه ش آموزش وپرورش بردسكن، در سال 1372 ه ش خليل آباد و در سال 1376 ه ش كوه سرخ از كاشمر منفك شدند. به اعداد توجه بفرمایید. اولین مدرسه در کاشمر در 94 سال قبل بنیان نهاده شد. اداره آموزش و پرورش كاشمر69 سال سابقه فعالیت دارد.

آموزش و پرورش و شکاف نسلی:

آغاز سال تحصیلی به نظر شما با چه مسایلی همراه است، لابد شما هم به؛ سرویس‏های شلوغ، وسایل نقلیه مملو از چهره‏های پر لبخند، تُرکتازی‏های موتورسیکلت‏ها در مسیرهای منتهی به مدارس، ترافیک سطح شهر در صبح و هنگام تعطیلی مدارس، تصادفات احتمالی و خیلی چیزهای دیگر از این جنس دغدغه‏ها اندیشیده‏اید. اگر اطراف مدارس بهسازی شده است باید خدا را شاکر باشیم و اگر کاری نکردیم در بازه باقیمانده کاری کارستان باید به فرجام برسد. راستی مدارس روستایی چه وضعیتی دارند؟ اگر هنوز به آرمان های جامعه ایمن وفاداریم باید توجه به دغدغه های برشمرده را جدی بگیریم. در شهر کاشمر به راحتی می توان ورودی دبیرستان امام خمینی (ره) را نقطه ای حادثه خیز بدانیم.

چند درصد از فرهنگیان عزیز با مباحثی چون؛ تلفن‏های هوشمند، شبکه‏های مجازی و بازی‏های رایانه‏ای، آشنا هستند؟!! ولی یقین فرهنگیان عزیز می‏دانند که دانش آموزان با بسیاری از این امور آشنا هستند. نمی‏دانم دبیران معزز به چه میزان با اماکنی چون‏؛ گیم‏نت‏ها، کافی‏نت‏ها، کافی‏شاپ‏ها، کلوب‏های ورزشی و پاتوق‏های مورد علاقه دانش آموزان آشنا می‏باشند؟!! کارشناسان علوم اجتماعی این روزها بحث شکاف بین نسلی را مطرح کرده اند. معلمان گرامی به چه میزان با این شکاف و راهکارهای کاهش آن آشنا هستند؟!!

آموزش و پرورش و شغل دوم فرهنگیان:

دقت کرده‏اید شاهد حضور فرهنگیان در خیلی از کارها غیر از تدریس هستیم!! چهره‏های فرهنگی در شوراهای شهر و روستا حضور دارند. چهره‏های فرهنگی در مجلس شورای اسلامی حضور داشتند. بنگاه‏های فراوانی ( اعم از اتومبیل، خرید و فروش زمین و مسکن) با مدیریت فرهنگیان شاغل یا بازنشسته اداره می‏شوند. شرکت‏های فراوانی حیات خود را مدیون حضور چهره‏های فرهنگی هستند. در بخش‏های مختلف صنعتی و اجتماعی کاشمر شاهد درخشش عزیزان فرهنگی می باشیم.

با توجه به کارکرد آموزشی و پرورشی و با عنایت به دغدغه های معیشتی موجود این سئوال را مطرح می کنم که چهره‏های فرهنگی به چه میزان با مقوله فرهنگ در سطح جامعه فعال هستند؟ چند درصد آنان عضو کتابخانه‏ها هستند؟ به چه میزان اهل مطالعه جراید می‏باشند؟ چند درصد از آنان بانی خیر برای بهسازی کتابخانه‏های مدارس هستند؟ قصد جسارت ندارم، ماه مهر است و زمان مهربانی، امیدوارم شاهد بالندگی بیشتر مدارس و دانش آموزان و فرهنگیان باشیم. باید پاسخگویی نسل آتی باشیم.

آموزش و پرورش و وصف معلمان:

 معلمی جزو مشاغلی است که در برخی از فعالان آن به هر دلیل اقتصادی یا غیر اقتصادی چند شغله شده‏اند. معلم زعفران‏کار و زعفران‏فروش پدیده عجیبی نیست. معلم بنگاه‏دار و متخصص در خرید و فروش انواع وام‏ها نیز عجیب نیست. معلم مغازه‏دار و کارخانه‏دار و فعال در عرصه معدن هم عجیب نیست. حضور معلمان شاغل و بازنشسته در انواع فعالیت‏های بخش خصوصی و تعاونی برای همه ما عادی است. حتی حضور فرهنگیان در عالم سیاسی و تصاحب انواع صندلی‏ها در مجلس و شورای شهر و شهرداری و فرمانداری و سایر مناصب معمولی است.

متاسفانه عدم عضویت معلمان در کتابخانه‏های عمومی و بانک‏های اطلاعاتی مختلف هم عادی است! می‏شنویم که برخی از معلمان، دانش‏آموزانشان را به حضور در شبکه‏های اجتماعی دعوت می‏کنند، گویا این عزیزان بر نقش تخریبی این شبکه‏ها واقف نیست. عجیب آن که نام و نشان برخی از مسئولان مراکز آموزش و پرورش هم در این شبکه‏های اجتماعی دیده می‏شود! متاسفانه بعضی از معلمان اصرار دارند که دانش‏آموزانشان برخی از برنامه‏های علمی شبکه‏های ماهواره‏ای را حتماً ببینند.

شاید این عزیزان با صفای باطنی که دارند بر نقش حیازدایی ماهواره و شبکه‏های اجتماعی و عالم مجازی اینترنت واقف نیستند. روزگاری نه چندان دور احاطه اکثریت معلمان بر مسایل روز در حوزه‏های مختلف فرهنگی و اجتماعی ستودنی بود. آیا امروز هم وضع بر همین منوال است. معلم باید حواس کلیه دانش آموزان را هنگام تدریس به خود جلب نماید ، از انتقال صحیح اطلاعات به دانش آموز اطمینان یافته و نکات لازم در شیوه های تدریس خود را مد نظر قرار داده و برای موثر بودن تلاش خود ، همواره به ارزیابی روش خود و میزان یادگیری دانش آموزان بپردازد ، انتظارات مدرسه و  خانواده را در مورد دانش آموزان در حد ممکن بر آورده سازد . به معلمان خدوم بابت تمام تلاش‏هایشان خسته نباشید عرض می‏کنیم.

آموزش و پرورش و چند پیشنهاد :

تعطیلات تابستانی بهانه خوبی برای آسیب‏شناسی مسایل مربوط به مدارس و دبیران و دآنش‏آموزان می‏باشد. در کنار این مهم باید گوشه‏چشمی هم به انجمن اولیاء و مربیان داشت. عده‏ای گمان می‏کنند این انجمن بهانه‏ای برای اخذ انواع کمک‏های نقدی و غیر نقدی برای مدارس است. برخی این مجموعه را تشریفاتی می‏دانند. این انجمن پلی ارتباطی میان مدرسه و خانواده به عنوان دو سلول حیاتی جامعه است. ایجاد انگیزه‏های مشارکت‏جویانه و توسعه کانال‏های موثر ارتباطی میان عناصر تاثیرگذاری همچون؛ مدیران و معلمان مدارس ، اولیاء و دانش‏آموزان از اهداف این انجمن است.

این انجمن با کمی دقت و مدانقه می‏تواند باعث؛ افزایش نقش اولیاء در سیاست‏گذاری و تصمیم‏گیری‏های آموزش و پرورش، افزایش نظارت عمومی و توزیع مناسب اختیارات میان گروه‏های ذینفع در اداره مدرسه شود. باید موضوع مشاوره و آموزش خانواده به منظور توانمند‏سازی آن جدی گرفته شود. مقام معظم رهبری می‏فرمایند:« ما می‏خواهیم آن کسی که از آموزش‏و‏پرورش خارج می‏شود، انسانی باشد با برجستگی‏های اخلاقی، فکری و با تدین، شجاع، خیرخواه، امیدوار، بلندهمت، خلاق، پرسشگر، اهل نوآوری، منضبط  و قانون شناس، ما چنین انسانی می خواهیم.» پارلمان اولیای دانش‏آموزان می‏تواند در راستای تحقق این موارد گام‏های موثری بردارد و بسان مشاوری امین آموزش‏و‏پرورش کاشمر را یاری کند.

 

 

آموزش و پرورش و چند پیشنهاد :

می‏توان از مسئولان خواست تا باشگاهی تفریحی و فرهنگی برای فرهنگیان احداث کنند. می‏توان از مدیران اداره آموزش و پرورش کاشمر خواست تا باغ‏موزه‏ای ویژه بیان تاریخ آموزش و پرورش در کاشمر از مکتبخانه تا مدرسه بسازند و در آن اولین‏های این حوزه در کاشمر را به نمایش بگذارند. می‏توان در این موزه تندیس و سردیس پیشکسوتان و شهیدان و مفاخر و نامداران و ورزشکاران و نویسندگان و مشاهیر عرصه تعلیم و تعلم را در معرض دید مردم قرار داد. یقین این باغ‏موزه قابلیت تبدیل به یک جاذبه گردشگری را خواهد داشت. اردوگاه آموزش و پرورش در جوار مجموعه سیاحتی زیارتی سید مرتضی(ع) شایسته این مهم است.

آغاز سال تحصیلی بهانه‏ای مطلوب برای توجه به؛ کتابخانه‏های مدارس، امور پرورشی، عنصر مشاوره، افزایش اطلاعات معلمان در باره مسایل روز کودکان و نوجوانان، خیرین مدرسه‏ساز، راه‏های پر کردن اوقات فراغت معلمان و دانش‏آموزان، نکوداشت یاد و خاطره شهیدان معلم و دانش‏آموز، تکریم پیشکسوتان و تعامل با ارکان شهر شود.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.