رونق هنر فرت بافی در انتظار توجه مسئولان

اخبار ترشیز
Typography

فاطمه نبوی ثالث 

هنر بافتن  پارچه با نام «فرت بافي» با نقش  های متفاوت و ساده روستايي از دیر باز در کاشمر وجود داشته و مردم کاشمر چنانچه راویان می گویند ابتدا فرت را در فضای باز و کم کم در داخل خانه ها بر پا می کردند .

الان سبک بافت تغییری نکرده ولی چارچوب اولیه آن را با میله هایی  که به شکل مشخصی سرهم شده  پایه ریزی می کنند و نخ ها را با همین پایه ها ثابت نگه می دارند به معنای دقیق تر دستگاه فرت بافی امروزی قابل انتقال است . این هنر مهجور  را می توان به عنوان شغل خانگی در نظر گرفت و گسترش داد. برای آشنایی بیشتر با کار فرت بافی با افرادی که در این زمینه تجربه دارند یا کاری انجام داده اند به صحبت نشستیم که توجه شما خوانندگان گرامی را بدان جلب می کنیم.

خانم عصمت حقانی 80 ساله و اهل روستای عارف آباد کاشمر است . وی می گوید: از 10 سالگی شروع به بافت فرت کرده است و یکی از منابع مالی که توانسته خانواده خود را از نظر اقتصادی  تامین کند فرت بافی است .

وی می افزاید : برای فرت بافی باید حوصله و صبر داشته باشی . اگر درست کار کنی می توانی درآمد نسبتا خوبی از این کار کسب کنی. مردم به خریدن پارچه هایی که با فرت بافته می شود علاقه دارند و بیشتر بافت های من در خود روستای عارف آباد به فروش می رسد.

عصمت حقانی که کارهای مختلفش مثل حوله و چادر شب و پیژامه شال و روسری و بقچه  را در نمایشگاه توانمندی های روستاییان کاشمر به نمایش گذاشته بود خاطر نشان کرد: شروع کار فرت بافی به سرمایه چندانی نیاز ندارد و من حاضرم به هر فردی که علاقه دارد این کار را شروع کند آموزش بدهم و راهنمایی کنم که چطور باید کار کند. در روستای خودمان به شش نفر تا کنون آموزش داده ام. اما الان تنها فردی که در عارف آباد این کار را به عنوان شغل نگاه می کند و در کارش مداومت دارد خودم هستم . چند وقتی است که در نمایشگاه ها  فرت بافی مورد توجه بیشتر قرار گرفته است. از من در نمایشگاه صنایع دستی بین المللی تهران هم تقدیر شد. انشا... با توجه بیشتر به این هنر ، جوانان هم به این هنر و شغل علاقه پیدا کنند چون کار سرزندگی می آورد . من که الان 80  سال دارم هر کاری که در توانم باشد انجام می دهم و از کار کردن دریغ ندارم و خدا را شکر هیچ وقت هم بد ندیده ام.

خانم حقانی که در حال بافت حوله بود به نقش ها و طرح های روی حوله اشاره کرد و ادامه داد: نقش هایی که روی حوله زده ام را از حفظ می زنم و بر اساس تجربه می دانم چه کار کنم که طرح هایی که می خواهم روی پارچه به وجود بیاید . نقش هایی که می زنیم گل و گیاه و پرنده و پروانه است . نقش ها ساده هستند و پیچیدگی زیادی ندارند.

علاقه به کار شرط موفقیت و پیشرفت در این کار است.  خودم شش روز به عید یک فرت را برپا کردم و تا روز عید پارچه چادری برای خودم بافتم و روز عید سرم کردم .

یوسفی رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری کاشمر هم در مورد احیای کار فرت بافی در کاشمر که قدمتی دیرینه دارد  اظهار داشت: اولین کاری که برای احیای یک کار باید صورت بگیرد معرفی کار به دیگران است. ما سعی کردیم  در ابتدای امر فرت بافی را به عنوان یک صنعت به دیگران معرفی کنیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  کاشمر گفت: با هدف حفظ و احیای مشاغل سنتی، کارگاه فرت بافی در روستاهای عارف اباد ، ایور و شهرستان کاشمر  راه اندازی شده است.

وی با بیان این که  فرت بافی از جمله مشاغل خانگي به شمار مي آيد كه نقش پررنگي در ايجاد اشتغال زنان دارد و با دستگاهي بسيار ابتدايي انجام مي شود متذکر شدهدف  ما این است که این هنر و سنت حفظ شود به همین جهت در اقامت های بومگردی از انواع پارچه های بافت فرت استفاده کردیم که هم  فرت بافی را در این مجموعه ها معرفی کنیم و هم اقامت گاه های بومگردی شکل سنتی را بهتر حفظ کنند.

خانم اعظم ناصری هم که کارگاه آموزشی فرت بافی دارد و به آموزش این هنر به بانوان علاقه مند مشغول است می گوید: ابتدا فرت بافی را با عشق و علاقه و به عنوان یک سرگرمی شروع کردم. بعد که بحث مشاغل خانگی و حمایت از هنرهای سنتی به عنوان مشاغل خانگی پیش آمد،  به اداره میراث فرهنگی مراجعه کردم با راهنمایی ها و حمایت هایی که انجام شد فهمیدم که فرت بافی به عنوان یک شغل خانگی و یک هنر سنتی می تواند در قالب طرح کارگاهی استاد شاگردی فعالیت بهتری داشته باشد. گفتنی است در این طرح  اشتغال به کار فرد در کارگاه طی دوره ای مشخص  و برگزاری آزمون در پایان دوره و اعطای گواهینامه از مراحل مختلف اجرای این طرح است که طبق استاندراد سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اجرا می شود.

خانم ناصری افزود: تا کنون 40 نفر در این کارگاه آموزش دیده اند و وسیله اولیه کار را تهیه کرده اند و مشغول به کارند. شاگردانی از فروتقه، رزق اباد و روستاهای کوهسرخ داشتم. از طرف هنرستان رازی به خلیل آباد دعوت شدم و به 8 نفر آموزش دادم و فرت

بافی را توانستیم در خلیل آباد احیا کنیم.

وی با بیان این که تنها شهری در استان هستیم که هر چهار نوع بافت را انجام می دهیم خاطر نشان کرد: به خاطر تنوع بافت و تنوع رنگ توانسته ایم بازار فروش خوبی داشته باشیم. ما به جز حوله، چادر شب و وسایلی که دیگر فرت بافان تولید می کنند اقدام به تولید پارچه های لباسی کردیم و از  آنها پیراهن مردانه و مانتو دوختیم. این پارچه های نخی برای فصل تابستان بسیار مناسبند.

اعظم ناصری با اشاره به این که سعی کردیم به کار جهت بدهیم گفت: همچنین سعی کردیم با زمان پیش برویم. در فرت بافی سنتی باید 12 متر را چله کشی کنند که یک هفته زمان می برد  . علاوه بر زمان بر بودن ، هزینه تمام شده بافت هم  بیشتر می شود.  ولی چله کشی در دستگاه های کارگاه 2 ساعت زمان می برد.

 آقای فانی رئیس کمیته امداد کوهسرخ در مورد توسعه بافت فرت در این بخش می گوید: احیای صنایع دستی با توجه به افت منابع آبی، سرمازدگی محصولات باغی و صیفی جات در بخش کوهسرخ یک ضرورت است که باید به آن توجه بیشتر مبذول گردد. به همین مناسبت کمیته امداد امام خمینی  با توجه به جمله تاریخی امام خمینی (ره) که فرمودند« کار کمیته امداد مدد به حیات ، مدد به کار و مدد به زندگی شرافتمندانه است» در چند سال اخیر کوشید ، به هنر سنتی فرت بافی در بخش کوهسرخ به عنوان یک منبع کسب درآمد توجه داشته باشد.

فانی توجه بانوان به یادگیری حرفه های جدید و مشاغل خانگی را در بخش کوهسرخ درخور توجه دانست و خاطر نشان کرد: در ابتدای راه از کسانی که در روستای ایور با کار فرت بافی آشنایی داشتند کمک گرفتیم و به مرور با رایزنی های انجام شده توسط افراد علاقه مند به این کار به تعدادی از بانوان روستایی آموزش داده شد و اکنون در محل آموزشگاه 6 نفر از آنان مشغول به کار هستند.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.