مدیریت بحران در شهر عتیق ( شهری خیالی)

اخبار ترشیز
Typography

محبوبه وزیری 
باید به عرض شهروندان شهر عتیق برسانم ان گونه که زمین شناسان گویند. در گذشته های دور،  قبل از این که شهر عتیق به وجود آید . اقیانوسی به نام تتیس همه منطقه را در برگرفته بود

.این موضوع به میلیون ها سال قبل برمی گردد. کم کم اقیانوس خشک شد و گسلی در میان آن پدیدار گشت و شهر عتیق درست روی همان گسل قرار گرفت. یعنی دقیقا از عهد عتیق مردم شهر عتیق روی یک گسل تاریخی زندگی می کنند. (لازم است همین جا از میراث فرهنگی جهت نگهداری این گسل تاریخی تقدیر و تشکر گردد.)

مطالبی که گفته شد برای این است که بدانید همین الان دارید روی یک گسل فعال زندگی می کنید. جهت مزید امیدواری نیز باید به اطلاعتان برسانم ، هر چند وقت یک بار حوادث مترقبه و غیر مترقبه هم در شهر عتیق در حال بروز و ظهور است.

با توجه به این شرایط می خواهیم ببینیم « مدیریت بحران» چه ساز و کاری اندیشیده و یا خواهد اندیشید. برای این که با روش های کاربردی و اقداماتی  مدیریت بحران در سنوات قبل  آشنا شوید . به ذکر یک مثال از اقدامات مدیران بحران سابق  بسنده می کنم. چند روزی در شهر عتیق باران باریده بود و سیل 6 روستا را تهدید می کرد. توضیحات یکی از مدیران در جهت انجام امور طنزی تلخ است. مضمون و محتوای کلام این است. مدیران منطقه خود را به بندهای خاکی بالای روستا می رسانند و منتظر می مانند ببینند آیا بندهای خاکی بر اثر سیل شکسته می شوند یا آب به بندهای دیگر سرازیر می شود. مسئول مربوطه ادامه می دهد: اگر این اتفاق می افتاد یعنی اگر بند خاکی شکسته می شد. با توجه به حجم باران یک روستا از روی نقشه جغرافیا حذف می شد. متوجه فهوای کلام شدید . در گزارش مدیر مربوطه  به روشنی بیان می گردد« نگاه می کنند و منتظر می مانند.»   آدم بعد از خواندن این گونه خبرها می ماند بخندد یا گریه کند.

اما در این نوشتار بدین جهت مدیریت بحران مد نظر قرار گرفته است که چندی است شهر عتیق با پدیده ای جدید به نام فرونشست زمین مواجه شده است. گفته می شود با 4 میلیمتر فرونشست زمین ، وضعیت بحرانی می شود . ولی خدا را شکر در بعضی از قسمت های شهرعتیق  8 تا 10 متر فرونشست زمین به وجود آمده و ما شهروندان شهر عتیق اصلا بحران را احساس نکردیم. شاید یکی از دلایلش این است که از اول روی گسل دریای تتیس زندگی کردیم و به این پدیده ها خو گرفته ایم. الان هم اگر بگویند پدیده فرونشست زمین گسترده تر ، خطرناک تر و تبعات آن ماندگارتر و ویرانگرتر و غیر قابل جبران تر از زلزله است ، بس که آدم های مقاومی هستیم ، کک مان هم نمی گزد. اگر هم بشنویم به خاطر برداشت بی رویه آب رکورد دار فرونشست در منطقه هستیم، خوشحال می شویم که توانسته ایم مقامی کسب کنیم.

بنابر این به دلیل این که ما شهروندان شهر عتیق می خواهیم خودساخته باشیم و در شرایط بحرانی سطح مقاومت خود را ارزیابی کنیم،   از همه مدیران بحران فعلی در شهر عتیق خواهشمندیم همان طور که تاکنون هیچ برنامه ریزی یا اقدامی در جهت پیشگیری یا آمادگی  جهت مقابله با بحران هایی مثل زلزله و سیل انجام نشده، الان هم ضرورتی ندارد فکری به حال برداشت بی رویه اب های زیر زمینی برداشته شود . همین طور« منتظر می نشینیم تا ببینیم» چقدر زمین قدرت فرونشست دارد.

شاید توانستیم از این فرونشست ها به عنوان جاذبه های گردشگری استفاده کنیم. شاید این پدیده در مهاجرت از شهر به روستا موثر افتاد. شاید هم این فرونشست ها تبدیل به یک گور دسته جمعی شد تا خاطر مردم شهر عتیق از بابت انجام مراسم کفن و دفن و غیره ذالک راحت گردد.

 باید نیمه پر لیوان را دید .

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.