کاشمر و آرزوی داشتن سرویس ‏های بهداشتی مطلوب

اخبار ترشیز
Typography

حمید فدافن 
نگاهی به جایگاه جهانی توالت(سرویس بهداشتی)

ویژگی یک جامعه اسلامی نظافت است. وقتی سخن از شهر اسلامی می‌کنیم لزومی ندارد به مناره‌ها و گلدسته‌ها و معماری‌های مختلف توجه کنیم تا به این نتیجه برسیم که این شهر آیا شهر اسلامی است یا نه؟ البته باید متذکر شد مقوله سرویس بهداشتی در سطح کشور یک چالش محسوب می‏شود

و در مقوله سفر به عنوان یک نکته مهم مطرح است. بد نیست بدانید در سطح جهانی شاهد فعالیت سازمان جهانی توالت (سرویس بهداشتی) هستیم. این سازمان جهانی امثال یک عبارت کلیدی را به عنوان شعار خود انتخاب کرده است؛« توالت (سرویس بهداشتی) مهمتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید ».

 این سازمان مدعی است چهار و نیم میلیارد نفر در جهان از سرویس بهداشتی یا همان توالت مناسب استفاده نمی‏کنند! یک میلیارد و 800 میلیون نفر در سطح دنیا از آبی استفاده می‏کنند که فاضلاب آن نشت می‏کند. 892 میلیون نفر در دنیا از فضای باز برای توالت استفاده می‏کنند. در تشریح بند شش اهداف هفدگانه اهداف هزاره سوم سازمان ملل متحد امده است؛ «هر انسانی باید تا سال ۲۰۳۰ به توالت مناسب و بهداشتی دسترسی داشته باشد». این سازمان معتقد است که اگر در توالت به اهدافش نرسد، مجموعه اهداف توسعه پایدار شکست خواهد خورد!

سالانه هزاران کودک در اثر بیماری‌های ناشی از نبود توالت بهداشتی فوت می‌کنند در حالی که این مرگ و میر قابل پیشگیری است. توالت‌های پاک و ایمن هم برای دختران به خصوص در مدارس از اهمیت برخوردار است. سازمان جهانی توالت معتقد است که هر یک دلاری که صرف توالت بهداشتی می‌شود، ۴.۶ دلار هزینه مراقبت‌های بهداشتی را کاهش می‌دهد. جالب است بدانید؛ سازمان جهانی توالت در ۱۹ نوامبر(28 آبان) سال ۲۰۰۱ تاسیس شد و از آن پس این روز را روز جهانی توالت نامیدند. نخستین نشست جهانی توالت هم همان روز در سنگاپور برگزار شد و تا کنون ۱۵ اجلاس جهانی برای توالت در سراسر دنیا برگزار شده است.

به غیر از روز جهانی توالت، سازمان جهانی توالت و اجلاس جهانی توالت، یک کالج بین‌المللی توالت هم وجود دارد که تا کنون ۵۰۰۰ نفر از آن فارغ التحصیل شده‌اند. این کالج در سال ۲۰۰۵ در هند شکل گرفت و فارغ التحصیلان آن دوره‌های آموزشی آب، شست‌وشو، اکوسیستم، مدیریت سیستم‌های فاضلاب و ... را گذرانده‌اند. روز جهانی توالت هر سال شعار مخصوصی را انتخاب می‏کند. امسال روز جهانی توالت در 28 آبان ماه (19 نوامبر) شعار  «When Nature Calls»را برگزید. موضوع شعار امسال ارتباط تنگاتنگ توالت و طبیعت را نشان می‌دهد.

 این یعنی این‌که طبیعت ما را فرا می‌خواند تا توالت‌های بهداشتی بسازیم که نه تنها اکوسیستم‌های طبیعی را تهدید نمی‌کنند بلکه بتوانند به احیای آن نیز کمک کنند. مثلاً توالت‌های صحرایی می‌توانند پسماندها را به کود تبدیل کنند و برای احیا کشاورزی کمک کنند. تالاب‌های ناشی از فاضلاب‌ها هم می‌توانند آب را فیلتر کنند و از ورود مستقیم فاضلاب به آب‌های جاری جلوگیری کنند. نمونه‌ای از این توالت‌ها در جبهه شمال شرقی قله دماوند وجود دارد که توسط بخش خصوصی مستقر شده و می‏تواند الگوی برای کوهنوردان دیارمان باشد.

توالت و گردشگری ارتباطی تنگاتنگ با یکدیگر دارند، گاهی توالت خودش جاذبه گردشگری است. از این رو چند سالی می‌شود که مسابقه‌ای جهانی برای انتخاب بهترین توالت در جهان برگزار می‌شود. امسال این مسابقه شش برنده داشت که در زمینه طراحی، مزیت اقتصادی، بهترین موقعیت، بهترین تجربه، بهترین دسترسی و مهیج‌ترین توالت با هم رقابت کردند. موضوع توالت و بخصوص از نوع عمومی آن به ظاهر موضوعی ساده‌ای محسوب می‌شود اما واقعیت آن است که برای خودش دارای دانش و تخصص، هنر و خلاقیت و مدیریت صحیح است.

این‌که این موضوع صاحب انجمن و روز جهانی و کالج تخصصی و مجمع بین‌المللی است نشان می‌دهد دنیا تا چه حد در تمام زمینه‌ها در حال نوآوری و البته تخصصی شدن است و دیگر نمی‌توان همه دانش‌ها را در افرادی معدود، خلاصه کرد. این‌که همه چیز را همگان می‌دانند اصطلاحی قابل تعمیم به کل جهان است. دنیا درحالی در مقوله توالت تا این حد پیشرفت داشته که حتی به دستمال توالت هوشمند هم فکر می‌کند، ولی ما هنوز بر در و دیوار توالت‌های بین راهی برای یکدیگر شماره تلفن می‌نویسیم.

نگاهی به بود و نبود سرویس بهداشتی ( توالت) در کاشمر

به نظر شما تاکنون مسئول یا مسئولانی از دیارمان از سرویس‏های بهداشتی در سطح شهر بازدیدی داشته‏اند؟ آیا یکی از این حضرات در پارک یا مراکز عمومی از سرویس‏های بهداشتی استفاده کرده است؟ یحتمل این بزرگواران سرویس‏های بهداشتی محل کار خود را با سرویس‏های بهداشتی عمومی سطح شهر و جاهای مختلف را مقایسه کرده و بیشتر راغب به استفاده از امکانات محل کار خود هستند. ولی کاش در برنامه خود برای خدمت به خلق خدا کمی تا قسمتی بیشتر از همیشه به موارد نظیر کمیت و کیفیت سرویس‏های بهداشتی سطح شهر توجه کنند.

 آنانی که منادی این ادعا هستند که کاشمر دومین شهر زیارتی استان هست، آیا متناسب با این بِرندی که در ذهن دارند و شعارش را می‏دهند، اقدام به احداث سرویس بهداشتی در سطح شهر کرده‏اند؟ هم اینان بر در و دیوار شهرداری و جاهای مختلف نقش کرده‏اند که کاشمر چهارمین شهر زیارتی کشور است، آیا در این شهر با این رتبه، تعداد سرویس‏های بهداشتی به صورتی استاندارد با پراکندگی مطلوب وجود دارد؟ آقایان مسئول بدانید و آگاه باشید که شهر کاشمر دچار معضل کمبود سرویس بهداشتی از یک سو و از دیگر سو نیازمند ساماندهی سرویس‏های بهداشتی موجود است.

استفاده از سرویس‏های بهداشتی مانند همه زیر ساخت‏های شهری، نیازمند فرهنگ‏سازی در بین مردم و شهروندان برای استفاده درست از آن است. شاید مسئولان مبلمان شهری باور نکنند که سرویس‏های بهداشتی و دستشویی‏های عمومی آبروی شهر هستند. آیا وضعیت این مجموعه‏ها باعث آبروی شهر ما می‏باشد؟ کمبود و یا عدم بهداشتی بودن سرویس‏های بهداشتی، تهدیدی جدی برای سلامت عمومی شهروندان است. طراحی و ساخت سرویس های بهداشتی باید از قانون و قاعده خاصی پیروی کند. نمای بیرونی سرویس‏ها باید کاملاً مشخص و برای شهروندان و مسافران قابل شناسایی باشند.

آیا مدیران شهر و اعضای خدوم شورای اسلامی شهر می‏دانند این شهر زوارپذیر چند چشمه سرویس بهداشتی دارد؟ آیا خادمان فعال در ویلای خیابان خرمشهر می‏دانند به باور کارشناسان؛ «یک چیزهای در فرهنگ کشور ما هست که باعث خجالت می‌شود که یکی از آنها همین سرویس‌های بهداشتی، علی الخصوص در عرصه گردشگری است. سرویس بهداشتی در عرصه گردشگری بسیار اهمیت دارد و اصلاً برخی از بیماری‌های از طریق سرویس بهداشتی انتقال می‌یابد. در حوزه گردشگری صرف اینکه ما باید سرویس بهداشتی خوبی داشته باشیم باید سرویس‌های بهداشتی شیک نیز داشته باشیم»!

روزگاری در بعض نقاط شهر سرویس‏های بهداشتی وجود داشت. آیا وضعیت کمی و کیفی آنان در شأن و مرتبه یک شهر گردشگری و مذهبی و زائرپذیر هست؟ در یک مورد شاهد تغییر کاربری سرویس بهداشتی تبدیل به لباس فروشی هستیم. چرا باید یک سرویس بهداشتی واقع در یک مسیر پرتردد تبدیل به یک واحد تجاری شود؟ برخی از سرویس‏های بهداشتی مساجد در بعض مسیرها و جاها، جُور نبود سرویس‏های بهداشتی عمومی را بر دوش می‏کشند. در مسجد جامع که در قلب شهر واقع شده است این مهم به راحتی مشهود است. سرویس‏های بهداشتی موجود در پارک‏ها وضعیت چندان مطلوبی ندارند.

یقین شهردار و شورای شهر می‏دانند که شهر به‌عنوان مرکز بزرگ جمعیتی، مسئولیتی انکار‌ناپذیر در حفظ سلامت شهروندانش و گردشگرانی که به آن سفر می‏کنند، دارد. بحث بهداشت از دیدگاه شهرسازی جزو مباحث کاربری‌های زمین شهری مورد توجه قرار می‌گیرد. سرویس‏های بهداشتی مستقیماً با بهداشت ارتباط دارد و خیلی هم مورد توجه قرار می‌گیرد. آنانی که به هر دلیل در کسوت شهروند یا گردشگر در شهر در حال تردد هستند، به دستشویی‌ها یا آبریزگاه‌های عمومی نیاز دارند، این مهم بخشی از نیاز یک شهر مطرح در حوزه گردشگری مذهبی و زیارت است.

کارشناسان معتقدند اگر به موضوع ضرورت تامین سرویس‏های بهداشتی توجه نشود، احتمال بروز مشکلات رفتاری بین شهروندان افزایش می‏یابد. در بحث بهداشت عمومی رده سنی پایین و رده سنی بسیار بالا، اولی به‌دلیل کمی سن و دومی به‌دلیل فرسوده‌بودن بدن، نمی‌توانند خودشان را کنترل کنند. این مشکل اگر در شهر حل نشود، مشکل ذهنی برای بسیاری از شهروندان ایجاد می‌کند. این مشکل برای این گروه‌ها می‌تواند بحرانی باشد. سرویس بهداشتی یک الزام اساسی است که باید مدیریت‌ شهری به آن توجه کند. متأسفانه برخی این موضوع را به شکل تابو می‌بینند و به هر دلیل این واقعیت را نمی‌توانند حس کنند.

الغرض سرویس‌های بهداشتی جزو نیازهای اصلی کاشمر است. بهداشت عمومی نیاز اجتناب‌ناپذیر زندگی شهری است. هیچ مدیری نباید تصور کند که اگر قرار است یک سرویس بهداشتی افتتاح کند، باید خجالت بکشد یا با ریشخند با آن برخورد کند. الزامی بودن توجه به سرویس‌های بهداشتی یک اصل بدیهی است. باید شهر را فهمید و فهمید که این نیازها هم الزامی است. حتی از زاویه شهرسازی اسلامی به این موضوع توجه کنیم. شهرسازی اسلامی متکی بر هنجار‌های اجتماع پذیری در شهر است. این به‌معنای حضور همه مردم در شهر است.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.