مطالبه گری از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است

اخبار ترشیز
Typography

حجت الاسلام کیانی از مبلغین فعالی است که سخنانش ماهیت علمی پژوهشی دارد و تلاش دارد مخاطبانش به درک عمیق از موضوعات فراروی جامعه رسیده و ضرورت های مهم اجتماعی را بشناسند . با وی راجع به موضوع مطالبه گری که یکی از موضوعات متنابه جامعه امروز است به صحبت نشستیم . 

  آنچه می خوانید ماحصل گفتگویی است که با این روحانی  مخلص انجام داده ایم.

در ابتدا بفرمایید مطالبه چیست و مطالبه گری در چه موقعی مصداق پیدا می کند؟

 مطالبه گری همانطور که از لفظش معلوم است به معنای طلب کردن است و مراد از این طلب کردن طلب از مسولین است توسط مردم در مقابل مسولیتشان.

در شرع مقدس اسلام مسئول خدمتگزار محسوب می شود و باید به مردم پاسخگو باشد و مطالبه گری به این معناست که افراد جامعه با تعامل سازنده بتوانند مطالبات واقعی خود را به یک خواست عمومی تبدیل کرده و بدین ترتیب نهادهای مسئول را وادار به واکنش منطقی کنند. از جمله محاسن این روحیه به عنوان یک پدیده‌ی اجتماعی، همانا کنترل و نظارت بر عملکرد مسئولین است که وظیفه اصلی آنان علاوه بر تدبیر و برنامه‌ریزی برای ایجاد رفاه و امنیت جامعه، مهیا نمودن بستر رشد با نگاهی توسعه‌محور است.

تاکید بر اهمیت مطالبه گری در بیانات امامان معصوم موجود است چنانکه حضرت علی (ع) می فرمایند : «از برخورد همراه با ظاهرسازی و مدارا بپرهیزید و خیال نکنید اگر سخن حقی به من گفته شود، قبول آن، بر من سنگینی خواهد کرد و یا اینکه خودبزرگ بین باشم» 

در سه سال اخیر رهبر معظم هم تاکیدات بسیاری بر این موضوع داشته اند و فرموده اند:

«از نظر من هیچ کس مصونیت آهنین ندارد همه در مقابل قانون و مسئولیت‌های خودشان پاسخگو هستند و باید جواب دهند. همیشه این ملت نیاز دارد به اینکه مسئولان او پاسخگوی مسئولیت‌های بزرگ خودشان در مقابل ملت باشند و روح پرسش و مطالبه‌گری در مردم وجود داشته باشد.»

طبیعتا در کشوری که همه مسولین مستقیم و غیر و مستقیم توسط خود مردم انتخاب میشوند راه مطالبه گری طی کردن مجرای قانونی تعریف شده در قانون است ولیکن گاهی شاید کسانی که مجری اجرای قانون هستند در انجام وظیفه شان کوتاهی بکنند یا خدای نکرده مسامحه کاری بکنند مردم باید هوشیار باشند و مسولین را زیر ذره بین بگیرند که در انجام وظایفشان اهمال نکنند و دچار خطا نشوند

یکی از بارزترین مصادیق امربه معروف و نهی از منکر همین جاست و باید فضای کشور بگونه ای باشد که هیچ مسئولی احساس امنیت در خطا کردن و قصور داشتن را نداشته باشد.

مطالبه گری صحیح چه خصوصیاتی دارد؟

در یک جامعه آگاه مردم با مسئولیت و انجام تکالیف مسئولین آشنایی کامل دارند و مطالبات خود را نیز می شناسند . انتظار آنان این است که مسئولین صدای آنان را بشنوند و خواسته های به حق آنان را پاسخگو  باشند . مسئولین  نیز باید این نعمت عظیم، استماع  حرف مردم را قدر بدانند و صدای مردم را بشنوند اگر این اتفاق بیفتد دشمنان مردم و حاکمیت نمی توانند دلخوش به حضور مردم در کف خیابانها باشند.

مسولین امر به جای تخطئه مطالبه گری به حق مردم،  در عرصه های مختلف باید بدانند مطالبه گری و کسی که در مقام مطالبه گری بر می آید یعنی نه تنها حاکمیت  را قبول دارد بلکه دلسوزانه در مقام محافظت از آن بر آمده و حاکمیت را کارآمد می داند که مطالبه می کند. 

 

عدم وجود مطالبه گری در جامعه چه اثراتی دارد؟

 

 

 

مطالبه گری  خود باعث رفع نقصان ها و کم و کاستی های جامعه می شود. جامعه ای که افراد مطالبه گر دارد ، جامعه ای است که  خود را موثر در امور تلقی می کند . فقر مطالبه گری به معنای بی تفاوتی است ، در جامعه ای که افراد بی تفاوت باشند میزان مطالبه گری نیز بسیار پایین خواهد بود. هیچ جامعه ای بدون شهروند مطالبه گر، با نشاط و پویا و زنده نیست و جامعه ای که مطالبه گر نباشد، مرده است. 

فرض کنید اختصاص خوری و سوء استفاده از پست مسولیت تبدیل به یک رفتار عادی در جامعه شود در ادارات مختلف و قبح  این گونه خطا ها در بین مسولین شکسته شود و مردم هم به دیدن این تصاویر و بی عدالتی ها عادت بکنند و بی تفاوت باشند، مسلما در کنار این بی تفاوتی و عدم مطالبه گری ،  عدم پاسخگویی نیز به وجود می آید که به نارضایتی عموم مردم از یک طرف و توقف رشد و توسعه یافتگی از طرف دیگر منجر خواهد شد.

آیت ا.. جوادی آملی از مراجع عظام تقلید نیز به تبعات این موضوع اشاره می کند و می گوید: « «جامعه اگر از نظر حيثيت اجتماعي درست باشد فقر مادي هم تحمل مي‌كند؛ كما اينكه اوايل انقلاب فشارهاي مختلف از جمله جنگ تحميلي، بمباران‌ها، ترور شخصيت‌ها و... تحمل كرده‌اند اما بدون شك همين مردم اختلاس‌ها و بي‌عرضگي‌هاي مسوولان را تحمل نمي‌كند

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.