نمایشگاهی پر امید برای توجه به سوغات کاشمر

اخبار ترشیز
Typography

رضا فدافن 
برگزاری یک نمایشگاه ملی در شهرمان رخدادی فرخنده است به خصوص اگر این نمایشگاه مربوط به صنایع دستی و سوغات باشد. به این نمایشگاه رتبه اولین را داده‏اند. به قصد بازدید از این نمایشگاه از میدان مرکزی شهر راهی سالن ورزشی انقلاب می‏شوم.

همین ابتداء عارضم که کاش در جایی از شهر به خصوص در مبادی ورودی، یک یا دو وسیله عمومی برای انتقال افراد فاقد خودرو تدارک دیده می‏شد. این کار از یک سو تبلیغی برای نمایشگاه و از دیگر سو تکریم مراجعین به نمایشگاه بود. شاید عزیزانی از آبادی‏های پیرامون یا شهرهای اطراف قصد بازدید از نمایشگاه را داشته باشند، بایسته بود سیستم حمل و نقل درون شهری گوشه‏چشمی به این مهم داشت.تبلیغات مربوط به این نمایشگاه در شبکه‏های اجتماعی جالب بود.

در برخی از جاهای شهر هم رد تبلیغات دیده می‏شد. در میدان شهید غلامی به سمت میلان منتهی به سالن ورزشی انقلاب هم علایمی برای رسیدن به نمایشگاه دیده می‏شد که در نوع خود قابل اعتنا بود. در ورودی مجموعه شاهد ترافیک روانی هستم. کاش بحث پارکینگ و تردد خودروها بهتر ساماندهی می‏شد. ورودی مجموعه در زمان حضور نگارنده فاقد اقلام تبلیغی بود. فنس‏های روبروی درب ورودی و مسیر موازی سالن نیز تهی از هر گونه تبلیغی برای معرفی نمایشگاه و مکان هر غرفه و نوع محصولات ارائه شده بودند. طرح این قبیل نکات برای تاثیرگذاری بهتر  این قبیل نمایشگاه‏ها در افکار عمومی است. با یک برنامه‏ریزی و تشکیل یک کارگروه می‏توان این برگزاری سالانه این نمایشگاه را در کاشمر به طور سالانه برگزار کرد.

 این مهم نقشی موثر و ردی مانا در سپهر گردشگری و توجه به صنایع دستی شهرستان خواهد داشت. الغرض وارد حریم سیاه چادرها می‏شویم. این بخش را به تمام معنا صنایع دستی می‏دانم. در نوع خود برایم جالب بود. هم سوغات و هم صنایع دستی بودند. هیچ ذهنیتی از قیمت‏ها ندارم. ولی رقص رنگ‏ها و نقوش روحنواز هستند. نیمساعتی در این فضا در بازه رفت و برگشت به گلگشت در این همه زیبایی مشغول بودم. روح‏پرور بود. تا این لحظه هنوز چشمم به جمال پوستر نمایشگاه روشن نشده است. شاید بوده، باد برده، شاید قرار است نصب شود. در ورودی سالن یکی مشغول چیدمان میز لواشک است. کاش روزی لواشک کوهسرخ بیشتر از پیش شهره آفاق شود. ولی این لواشک‏ها از کوهسرخ نیست.

هر چه هست نوش جان متقاضیان. عطر ناب ادویه شامه را می‏نوازد، ولی به سمت مس‏ها می‏روم. بعد از سیاه چادرها این بو و این مس‏ها شروع خوبی است. نمایشگاه جالبی است. طرحی مینیاتوری از صنایع دستی و سوغات بیست استان کشور در این سالن دیده می‏شود. راهروها را با دقت طی می‏کنم. در مقابل بعضی از غرفه‏ها باید دقایق بیشتری توقف کرد و فضای غرفه و نوع کالای عرضه شده را رصد نمود. به قول اهالی بار شکم در  نمایشگاه حضوری پررنگ دارد. از تنوع لهجه‏ها و گویش‏ها لذت می‏برم. از غرفه عرضه کتاب هم تعجب کردم. بحث سوغات برایم بسیار مهم است. در ده سال اخیر بارها در باره عدم وجود سوغاتسرا در کاشمر نوشتم. در این نمایشگاه حضور سوغات کاشمر را کم رنگ دیدم.

امیدوارم این نکته به مسئولان برگزاری این نمایشگاه بر نخورد. به شخصه این نمایشگاه را حرکتی موثر برای پیشرفت کاشمر می‏دانم. در این ۷۰ غرفه فعال سوای رودوزی‏های سنتی، لباس محلی و فرت بافی و چند هنر دیگر اثری از سوغات کاشمر ندیدم. سوغات کالایی است که از یک شهر، روستا یا منطقه‌ معمولاً توسط؛ زائران، مسافران و گردشگران خریداری می‌گردد تا پس از بازگشت مسافر به نزدیکان، دوستان و آشنایان هدیه داده شود. از سوغات به عنوان ره‌آورد و ارمغان هم یاد می‏شود. سوغات به طور معمول جزء صنایع دستی، محصولات صنعتی و مواد غذایی ساخته شده در نواحی مختلف جغرافیایی است. هر شهر و دیار و روستا و ناحیه و منطقه به داشتن سوغاتی خاصی شهره هستند.

سوغاتی کاشمر چیست؟ آن چه در این اولین نمایشگاه ملی در دیارمان دیدیم، یقیناً همه بضاعت سوغات کاشمر و صنایع دستی آن نیست. در گذشته؛ قالیچه و قالی و گیوه و چادرشب و حصیر و گلیم در کنار انواع محصولات باغی  و زراعی به عنوان سوغات کاشمر معروف بودند. در وهله اول همه به کشمش کاشمر اشاره می‏کنیم. هنوز صنعت بسته‏بندی به درستی به یاری تجارت سوغات دیارمان نرفته است. صنعت بسته‏بندی به هر دلیل هنوز به سراغ  سوهان، شیرینی خانگی، آبغوره، ترشیجات، مربا، زعفران، آب‏قروت،  انواع خشکبار، انار، رب و سس انار، پسته و داروهای گیاهی و خیلی چیزهای دیگر نرفته است. کاش یک بار برای همیشه بحث شناسایی ریز تا درشت سوغات کاشمر جدی گرفته شود و عملیاتی گردد.

این عدم توجه لابد با عنایت به کوچکی سالن و مسایل مدیریتی و خیلی چیزهای دیگر بوده است که امید در نمایشگاه سال آتی با تدبیر همان کارگروه پیشنهاد شده، مد نظر قرار بگیرد. در برگزاری این نمایشگاه که شانزدهمین مورد در سطح کشور و دومین در سطح استان است، فرمانداری و شورای اسلامی شهر و شهرداری در کنار میراث فرهنگی بودند. باید به سوی برویم که سال دیگر نهادهای بیشتری در این نمایشگاه شرکت کنند. در این راستا شناسایی انواع سوغات‏ کاشمر را باید جدی بگیریم. برخی از این سوغات نظیر محصولات فراوری شده زراعی و باغی و دامی و بعض صنایع دستی، بومی منطقه هستند. برخی صنایع دستی نظیر سرمه دوزی وارداتی هستند و توانستند در کاشمر هواداران و هواخواهانی جذب کنند.

آن کارگروهی پیشنهادی می‏تواند در این بحث سره را از ناسره جدا کند، در همین راستا پیشنهاد می‏شود شرکتی مختص برگزاری نمایشگاه سوغات و صنایع دستی کاشمر  تشکیل شود تا بضاعت کاشمر در این حوزه را در سطح استان و کشور به نمایش بگذارد. این مهم گامی موثر برای ایجاد سوغاتسرا در شهرستان و در جوار اماکن زیارحتی و سیاحتی است. این قبیل امور فضا را برای ایجاد انواع بِرند و نشان جغرافیایی فراهم می‏کند. تشویق فعالان این حوزه حداقل کاری است که باید بشود. توجه به این قبیل نمایشگاه‏ها برای توجه به ذائقه مخاطب به طور عام و گردشگر و زائر به طور خاص لازم است. این نمایشگاه باعث شناسایی مخاطبین بازار سوغات کاشمر در دو بخش زیارت و سیاحت می‏شود.

توجه به این قبیل نمایشگاه‏ها در صورت تشکیل آن کارگروه و آن شرکت باعث تلالو مواردی چون بسته‏بندی، ایجاد سوغات‏سرا، معرفی سوغات کاشمر در سایر نقاط استان و کشور، تبلیغ در اینترنت و شبکه‏های مجازی و در یک کلام رعایت همه الزامات شناسایی و معرفی و تولید و عرضه سوغات کاشمر می‏شود. این همه گامی موثر در اقتصاد مقاومتی و اشتغالزایی و تولید ثروت است. امید در سند توسعه شهرستان و اسناد فرادستی صنعت گردشگری به طور ویژه و مقوله سوغات و صنایع دستی به طور خاص مد نظر قرار بگیرد. در پایان این یادداشت امید که شاهد تداوم این قبیل کارهای تاثیرگذار باشیم. به عوامل اجرایی برگزاری این نمایشگاه به سهم خود خسته نباشید عرض می‏کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.