ضرب المثل « مرگ حق است ولی برای همسایه » در شهر عتیق

اخبار ترشیز
Typography

محبوبه وزیری 

ما شهروندان شهر عتیق عقاید جالبی داریم که در هیچ کجای این عالم مشابه آن وجود ندارد. به  عنوان مثال ما ضرب المثل « مرگ حق است ولی برای همسایه» را به صورت « مرگ برای خودمان حق است» تغییر می دهیم.

از آنجا که آدمهای منصف و سر به راهی هستیم اگر شعر وحشی بافقی را به ما بدهند و بگویند کمی آن را ویرایش  کنید . جای من و تو را عوض می کنیم و آنجا که شاعر می گوید :« از صحن خانه تا لب بام از آن من/ از بام خانه تا ثریا از آن تو» به این صورت ویرایش می شود« از صحن خانه تا لب بام از آن تو / از بام خانه تا ثریا از آن من» و همین طو بقیه شعر« این قوچ شاخ زن که زند شاخ از آن تو/ غوغای قوچ و تماشا از آن من» « این استر چموش لگدزن از آن تو/ آن گربه مصاحب بابا از آن من»

گویا عادت کردیم هر چه امکانات خوب هست را  به دیگران اعطا کنیم و بدهایش را برای خودمان نگهداریم . برای این که شهروندان شهر عتیق به خاطر آورند که این عادت همشهریانشان مسبوق به سابقه است ، بیان چند استناد خالی از لطف نیست. قدما گویند زمانی یکی از مسئولان بسیار سابق که اصالتش از شهر عتیق بوده و  اتفاقا در قردادهای نفتی و صنعت نفت و تصمیم گیری های مربوط نقش موثری داشته ، در صدد بوده که خدمتی به زادگاهش کند و امتیازی نفتی به شهر عتیق اختصاص دهد  که مردم شهر عتیق در آن زمان با کمال فروتنی آن را نپذیرفته و او این امتیاز را به شهری در همسایگی شهر عتیق واگذار کرده است.

بعدها هتل چندستاره دچار چنین سرنوشتی شد. فرودگاه هم که قرار بود به شهر عتیق تعلق داشته باشد بین چند شهر همسایه سرگردان است . از سرنوشت منطقه ویژه اقتصادی همان قدرکه شما شهروندان شهر عتیق اطلاع دارید ما هم مطلعیم و...

مواردی که بیان شد همگی در زمینه توسعه اقتصادی و ساختارهای عمرانی بود . اما بشنوید در مورد بعضی از حقوق که می توان آنها را حقوق شهروندی نامید و قاعدتا ما که مردمی بی اندازه فهیم هستیم باید آن را برای خودمان نگهداریم ، ولی در کمال تعجب فقط آن را در نطق ها در جلسات علنی استفاده می کنیم ، آنها را می خواهیم ولی نه برای شهر عتیق . شاید هم هنوز خیلی از ما شهروندان شهر عتیق در این مورد که این حقوق برای ما هم لازم است فکر نکرده ایم و تصور ذهنی ما این بوده که این گونه حقوق برای دیگران خوب است. در ذیل بخشی از نطق یکی از مسئولان شهر عتیق را که در سطحی فراتر از این شهر بیان شده  می آوریم . به نظر می رسد این  متن هم مصداقی برای این روحیه مردم شهر عتیق است که « بد از من ای برادر و اعلا از آن تو» .

  1. 1. بازسازی امید و بازگرداندن اعتماد به جامعه و تقویت سرمایه اجتماعی
  2. 2. پرهیز از امنیتی کردن اعتراضات صنفی و مدنی. تا فریادهای خفته بر ملا گردند و آزادی بیان ونقدها   محدود به درون جمجمه‌ها، نگردد.
  3. 3. به کارگیری و اعتماد به جوانان با تقوا وعاشق وطن و تعویض مدیران تکراری و بی‌انگیزه.
  4. 4. به حداقل رساندن دخالت‌ها در سبک زندگی فردی و اجتماعی مردم
  5. تامین ازادی مطبوعات و حذف سانسور و نجات فرهنگ مومیایی شده سرزمین‌مان از بندهایی که دور تا دور آن را فراگرفته است.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.