کاشمر و نوشیدن شهد پیشرفت با یک فرودگاه

اخبار ترشیز
Typography

رضا فدافن 

آلبوم تصادفات در دیارمان با سقوط یک هواپیمای فوق سبک ورق خورد. آرزو می‏کنیم در این آلبوم شاهد تصادف قطار و کشتی نباشیم. البته روزگاری در ایستگاه کاشمر در محور نیشابور به مشهد قطاری منفجر شد که نمی‏شود برایش در آلبوم تصادفات کاشمر، جایی باز کرد.

شاید روزی کانالی از خط اتصال دریاچه خزر به خلیج فارس به کاشمر برسد و زبانم لال دو کشتی در آن با هم تصادف بکنند و صفحه‏ای تلخ به آلبوم تلخ تصادفات دیارمان اضافه شود. این مورد یقیناً تا سالیان بعد محتمل نیست، ولی چه کسی تصور می‏کرد روزی روزگاری فردی از سرمایه‏داران دیارمان با همت خودش صفر تا صد یک فرودگاه را به فرجام برساند.

سقوط هواپیمای یاد شده و فوت دو خلبان، رخدادی غم‏انگیز بود. یکی از این دو خلبان به تازگی موفق به طی دوره خلبانی شده بود. همین چند هفته قبل از سقوط، مراسم سولو کردن برای وی انجام شده بود. تصاویر آن روز در شبکه‏های اجتماعی موجود است. از سولو شدن و به افتخار خلبانی نایل شدن تا سقوط و فوت فاصله چندانی نبود. خدا این دو را رحمت کناد. یقیناً بازرسان نهادهای مربوطه با دقت‏نظری که دارند به بررسی علل این سقوط خواهند پرداخت. این واقعه نظرها را متوجه فرودگاه کاویان پرواز شرق کرد. بایسته است ارکان مدیریتی شهرستان گوشه چشمی به توسعه و ارتقای این فرودگاه داشته باشند.

در ایام منتهی به این واقعه شاهد ارتقای این فرودگاه از آموزشی و تفریحی به مرتبه‏ای که مجاز به پذیرش هواپیماهای مسافربری کوچک باشد، هستیم. بازرسان چندی پیش از فرودگاه بازدید داشتند. فرماندار هم با این بازرسان دیداری داشت. نماینده عالی دولت در کاشمر به نقش فرودگاه در پیشرفت کاشمر تاکید دارد. یقین سایر ارکان مدیریتی شهرستان هم بسان ایشان می‏اندیشند. شایسته است به مقوله توسعه فرودگاه به سمتی که پروازهای مختلف در آن نشست و برخاست داشته باشند، بیشتر توجه شود. این فرودگاه بخش اعظم راه توسعه را با همت شرکت کاویان پرواز شرق رفته است.

 بیش از این در یادداشتی در این نشریه به ضرورت توجه به این فرودگاه در قیاس به فرودگاه در دست مطالعه واقع در اراضی مه‏ولات در مسیر سه‏راه شادمهر اشاراتی داشتیم. قیاس این دو مببین ضرورت توجه به اولین فرودگاه خصوصی کشور در کاشمر است. به ضرس قاطع می‏توان ادعا کرد با رسیدگی به دغدغه‏های توسعه این فرودگاه و تبدیل نهایی آن به فرودگاهی مسافربری و باربری می‏توان اقتصاد کاشمر را متحول کرد. این مهم بر اقتصاد تمامیت ترشیز موثر است. این فرصت را باید به بهترین نحو ممکن مورد توجه قرار داد. در پیرامون ما شهرستان‏های همچون گناباد و نیشابور به دنبال ایجاد فرودگاه هستند.

این شرکت بخش اعظم راه یک فرودگاه مسافربری و باربری را رفته است.  دور از ذهن نیست که با توجه به این فرودگاه شاهد توجه به منطقه اقتصادی ویژه کاشمر باشیم. فرودگاه تا شهرک صنعتی فاصله‏ای ندارد. محصولات این شهرک و کارخانجات مستقر در آن و حتی شهرک صنعتی بردسکن را به راحتی می‏توان از این فرودگاه در زمان ارتقاء به مقاصد داخلی و خارجی منتقل کرد. رویای عرضه انگور کاشمر در کشورهای حوزه خلیج فارس رویایی دست یافتنی است. هر میزان اعتبار برای ارتقای این فرودگاه در نظر گرفته شود در کمترین زمان ممکن شاهد تاثیر آن در اقتصاد منطقه خواهیم بود.

پرواز مستقیم کاشمر به نجف و بغداد برای زیارت عتبات دور از ذهن نیست. پرواز به سوریه یک رویا نیست. کافی است توانمندی این فرودگاه را باور کنیم. مدیریت این فرودگاه بارها در دیدار با نماینده شهرستان و مسئولان ایده‏ها و درخواست‏هایش را مطرح کرده است. رسیدگی به این مسایل آرزویی دست نیافتنی نیست، به هماهنگی بین بخشی نیاز دارد. باند این فرودگاه به گونه‏ای ایجاد شده که مهیای ارتقای هست. ایجاد باندی موازی این باند و افزودن به طول آن و ساخت ترمینال و استقرار چند سامانه گامی مهم برای مهیا شدن کاشمر برای نشستن انواع هواپیماهاست.

یادمان باشد که کاشمر اورژانس هوایی ندارد و این فرودگاه همه جوره در خدمت این اورژانس برای استقرار هلی‏کوپتر در آن است. مدیریت این شرکت بعد از سقوط آن هواپیما به علت عارضه قلبی چند شبی در بخش قلب بیمارستان شهید مدرس بستری بود. در وقت عیادتش متوجه دو حس تلخ در وی شدم. از یک سو بی‏تاب فوت دو خلبان بود. او هر دو را فرزند و برادر خود می‏دانست. از دیگر سو آرزوی ارتقای فرودگاه را داشت. او که انسانی دست به خیر است احداث این فرودگاه را باقیات‏الصالحات خود می‏پندارد. چشم در آسمان پیشرفت توسعه کاشمر و ترشیز دارد.

شایسته است بخش خصوصی را بیش از پیش تکریم کنیم. همین حالا بعض شهرستان‏ها خواهان حضور وی در دیارشان هستند. بایسته است از فرار سرمایه‏های کاشمر و ترشیز جلوگیری کنیم. برای این مهم بایسته است مسایل و مشکلات اینان حل شود. فرودگاه کاشمر رکنی رکین در توسعه و پیشرفت کاشمر خواهد بود اگر و تنها اگر به دور از حب و بغض‏های سیاسی پیگیر دغدغه‏هایش باشیم. به زودی لوح تبدیل فرودگاه از آموزشی و تفریحی به مسافربری کوچک رونمایی خواهد شد. یک یا علی برای توسعه نیاز داریم. گاهی زود دیر می‏شود. باید از فرصت موجود، از همت یک سرمایه‏گذار نهایت بهره را برای پیشرفت شهرستان برد.

امید ارکان مدیریتی شهرستان در سال 1398 توجه به توسعه و ارتقای این فرودگاه را مدنظر قرار بدهند. دولت برای ایجاد و احداث فرودگاه جدید و یا ساخت فرودگاه‏های دارای مطالعات بعید است اعتبار و ردیف بودجه تخصیص بدهد، ولی از توسعه فرودگاه‏ها استقبال می‏کند. از این موقعیت باید نهایت بهره را برد. پیشنهاد می‏شود اگر تامین اعتبار دچار دست‏انداز شد، از سرمایه‏گذاران منطقه کمک گرفته شود. ایجاد یک شرکت توسعه کاشمر یا ترشیز یا این فرودگاه قابل تامل است. در هر حال باید به داد این فرودگاه رسید. بخش خصوصی توان حمایت از ارکان مدیریتی را برای توسعه این فرودگاه دارد.

کاش اتاق فکری در فرمانداری تشکیل شود و به کارکرد این فرودگاه در توسعه بیاندیشد و نتایج را در اختیار همگان قرار دهند. امید کاشمر در سایه‏سار این فرودگاه بتواند شهد نوشین توسعه را بچشد. تاثیر این مجموعه در شکوفایی اقتصاد منطقه بر همه واضح و مبرهن است. شهرستان‏های اطراف کاشمر می‏توان از این مجموعه و خدماتش بهره‏مند شوند. شک نکنید ارتقای این مجموعه بر دو بانده شدن محور کاشمر به سه راه شادمهر، ایجاد کمربندی کاشمر، دمیدن روح رونق به شهرک صنعتی، توجه به صنعت گردشگری و صنایع مختلف خواهان ارتباط با سایر نقاط کشور و کشورهای اطراف موثر است.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.