گذر و نظری گذرا بر شهرستان در سال 1397

اخبار ترشیز
Typography

رضا فدافن
سال 1397 هم در حال پیوستن به تاریخ است. در عرش و فرش شهرستان چه خبر بود؟ نوشتن در باره دوازده ماه کار سختی است. آیا کاشمر 97 با کاشمر 96 تفاوتی داشت؟ اگر تفاوتی داشت،

این تفاوت گامی به جلو بود؟ نکند دچار پسرفت شده باشیم؟ در این سال همچنان شاهد جابجایی چند مسئول بودیم. چند مورد مثل تغییر فرماندار و هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر پر سروصدا بود. برخی مثل تغییر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بی سروصدا بود. هر چی بود چرخ جابجایی و عزل و نصب به راه بود. این رفت و آمدها یقیناً در کمیت و کیفیت خدمات هر مجموعه تاثیر داشته است.

 امید که این تاثیر مثبت بوده باشد. نکته جالب این جابجایی‏ها ارتباط آن با مسایل درون خانوادگی طیف اصلاحات کاشمر است. در همین بحث تغییر هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر شاهد راهبری یک چهره اصلاحاتی برای تغییر چینش هیئت رئیسه بودیم. خباززاده و اعمی هر دو از لیست اصلاحات وارد شورا شدند. و هر دو ردای ریاست را بر تن کردند. طنز تلخ شهر کاشمر در سال 97 وجود اختلاف میان شهردار و رئیس جدید شورا و یارانش بود. شهردار با 4 رای شهردار شد. حالا 4 منتقد دارد. و نکته عجیب آن است که رهبران اقلیت و اکثریت شورا هم اصلاح‏طلب هستند.

در این جابجایی‏ها کی متضرر می‏شود؟ امید به زودی شاهد حل مسایل شورا و شهرداری و برگزاری علنی جلسات شورای اسلامی شهر باشیم. یکی می‏گفت کاشمر شاید در زمینه غیر علنی بودن جلسات شورا رکورددار باشد، بگذریم. سالی که گذشت شکارچیان آمریکایی قصد داشتند به مناطق حفاظت شده شهرستان بیایند که با درایت دادستان نیامدند. سالی که گذشت حرف‏های خوب زیاد زده شد. برخی خوب خوب حرف زدند. روی کاغذ با سرعتی عجیب همه مشکلات شهرستان در شرف حل شدن است. تصادف هنوز سوژه‏ای برای مطرح کردن در محافل است.

خدا کند دکتر یا مهندس یا بزرگ یا هر انسانی دیگر در این جاده تصادف نکند که بشود حکایتی برای ضرورت دوبانده کردن جاده کاشمر به سه‏راه شادمهر. روی کاغذ چیزی به اتمام دوبانده شدن محور کاشمر به سه راه شادمهر نمانده است. کاغذدرمانی هنوز سکه رایجی است. این که این یا آن مقام مسئول در این یا آن جا چه سخنانی گفتند و کی یا چه کسانی از سخنانش را تایید کردند و به به گفتند، در این سال هم شنیده شد. شنیده شد که عزمی پولادین برای ترویج صنعت گردشگری در کاشمر را شاهد هستیم یا خواهیم بود. همین عزم معطوف مبارزه با خشکسالی و فرونشست زمین هم هست.

این عزم به تمام راه‏های مواصلاتی کاشمر نظر دارد و می‏خواهد با نامه‏ نوشتن و سخنرانی و انواع دیدوبازدیدها مشکلات را به طرفه‏العینی حل کنند. با این همه خوشحالیم که در حوزه سلامت اتفاقات خوبی در شهرستان افتاد. خوشحالیم که خیرین کاشمر با سربلندی چراغ مجامع خیریه فعال در امر مسجدسازی، مدرسه‏سازی، کتابخانه‏سازی و بخش سلامت و... را روشن نگاه‏داشته‏اند. به شخصه وجود این نیک‏اندیشان را بزرگترین امتیاز کاشمر برای نیل به توسعه و پیشرفت می‏دانم. ایجاد و گسترش اقامتگاه‏های بوم‏گردی در این سال در برخی از نقاط شهرستان در نوع خود ستودنی است.

 برگزاری اولین نمایشگاه ملی سوغات هم امری حسنه بود. ولی هنوز موزه مردمشناسی راه نیافته است. هنوز اداره میراث فرهنگی نداریم. هنوز کتابخانه مرکزی هم نداریم. هنوز کانون پرورش فکری کودکان در کاشمر شعبه دوم ندارد. در ریوش هم شعبه ندارد. خدا را  شکر تعداد چهارراه‏های چراغدار شهرمان بیشتر شدند، دوربین‏های پایش تصویری هم نصب شدند ولی هنوز در برخی چهارراه‏ها پدیده زشت تکدی‏گری مشهود است. در این میان خدا کند افراد تحت حمایت کمیته امداد و بهزیستی و مراکز خیریه شهرستان زیاد نشوند. کاش فقر ریشه‏کن شود. اگر بشود که عالی می‏شود.

ورزشکاران شهرستان خوش درخشیدند. یقین امکانات و توجه بیشتر باشد بیشتر هم خواهند درخشید. خدا را شکر دکلی مفقود نشد ولی یک سالن بسته شد. امیدواریم هر چه زودتر شاهد ساماندهی امکانات ورزشی و فضاهای مربوطه باشیم. همه اهالی شهرستان چشم‏انتظار عملی شدن شعارها و تحقق وعده‏ها هستند. همه می‏دانند که روی کاغذ تصمیمات خوب و استاندارد و با شکوهی درج و اخذ و ترسیم شده است. آرزوی تحقق این همه در سال 1397 در چشم‏ها سو سو می‏زد. در این میانه تعداد رسانه‏های شهرستان هم زیادتر شد. دانستن حق مردم است. امید تعدد رسانه باعث تاثیر مثبت بر توسعه‏یافتگی شهرستان شود.

سقوط یک هواپیمای فوق‏سبک نظرها را به تنها فرودگاه خصوصی کشور که در سه کیلومتر کاشمر قرار دارد جلب کرد. امسال این فرودگاه توانست مجوز آموزشی تفریحی خود را به مسافربری کوچک ارتقا بدهد. این خبر باب خیری برای پیشرفت کاشمر است. هنرمندان شهرستان هم سعی کردن چراغ مجتمع فرهنگی هنری سرو کاشمر را به خوبی روشن نگاه دارند. یک تک‏خوانی در پارکی در دست احداث خبری بود که به ناگاه پررنگ شد. کاشمر در عرصه فرهنگ در سال 1397 شاهد هم‏خوانی‏های خوبی بود که این تک‏خوانی را می‏شود نادیده گرفت. روستاها اما چشم‏انتظار کارهای فرهنگی بیشتر هستند.

در سال 1397 همانطور که اشاره شد شعارهای خوبی داده شد. برخی از این شعارها در حوزه حفظ محیط زیست، توجه به معلولان، رسیدگی به امور سالمندان، مسایل زنان و اقشار مختلف بود. شنیدن شعارهای قشنگ خیلی قشنگ است. امید این قشنگی‏ها در عمل هم قشنگ اجرا شوند. پروژه‏های نیمه تمام همچنان ریختی نازیبا در جغرافیای شهرستان دارند. شعارهای قشنگ نتوانست عامل اتمام این پروژه‏ها بشوند. روی کاغذ هم همچنان بحث تولد پروژه‏های جدید مطرح بود. کاش شاهد اتمام ناتمام‏ها باشیم. هنوز خبری از اتمام پروژه زندان جدید نیست.

یک دهه است شاهد پروژه ناتمام ساختمان آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی هستیم. دیدن هر پروژه ناتمام دردناک است. در سال 1397 پروژه افزودن یک سالن به فضای بقعه امامزاده سید مرتضی (ع) همچنان ناتمام است. فضای پیرامون دفتر نمایندگی میراث فرهنگی قرار بود یک پارک محله شود که نشد و فضای نامطلوبی دارد. این نامطلوبی پروژه‏ها کاش در سال 1398 برطرف و عامل زیبایی شهرستان شوند. کاشمر یک شهر ایمن است. این ایمن بودن الزامات و نیازهای می‏خواهد. شهرستان هم باید ایمن باشد. امید تجربیات سال 1397 برای ایمن کردن بیشتر شهرستان در سال 1398 به کار بیابد.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.