شورای پنجم یکی از بهترین دوره های خود را می گذراند

اخبار ترشیز
Typography

حسن اعمی دومین رئیس شورا در عمر یک سال و نیمه شورای پنجم در کاشمر است. بیش از 6 ماه از تصدی مسئولیت وی می گذرد. دورانی که شاید بیش از همه دوره های قبلی با فراز و نشیب های خاص خودش همراه بوده است

. پایان سال 97 و آغاز سال جدید بهانه ای است برای گفتگو با وی در باره عملکرد شورای اسلامی شهر کاشمر در سالی که رو به اتمام است و اولویت های پیش رو در سال آینده ، توجه شما مخاطبان گرامی رابه این مصاحبه جلب می کنیم.  

آقای اعمی  در این مدت که مسئولیت شورا را به عهده دارید بهترین تعریفی که می توانید از اهداف و برنامه های شورا ارائه بفرمایید چیست؟

اگر شورای شهر را   به طور کلی خواسته باشیم معرفی کنیم ؛ باید بگوییم شورای شهر هیات مدیره شرکت سهامی مردم است. کل مردم را اگر یک شرکت سهامی در نظر بگیریم . هفت نفر به عنوان هیات مدیره انتخاب کرده اند که باید این هیات مدیره در جهت منافع مردم کار کنند . این یک تعریف کلی است اما بر اساس تجربه ای که در این یک سال و چند ماه کسب کرده ام باید بگویم چون کار شورا نظارت و تصویب است و کار اجرایی ندارد عملا اگر مدیریت شهری مجری تصمیمات شورا نباشد ، شورا کلیت خود را از دست می دهد. به نظر می رسد قانون  شورا که بعد از سال های اولیه به تدریج به سمت محدود کردن پیش رفته است . امیدواریم قانونگزار فرصت بالندگی بیشتر برای این نهاد تاثیر گزار را فراهم آورد.

عملکرد شورای پنجم کاشمر را چگونه ارزیابی می کنید؟

این جمله را به اذعان همکارانم می گویم    ، حتی آنهایی که بیش از 12 سال است در  شورا سابقه کار دارند معتقدند شورای دوره پنجم یکی از بهترین دوره های خود را می گذراند، چون خیلی از مواردی که در دوره قبل به سمتش نمی رفتند یا پرسیده نمی شد در این دوره بررسی می شود . روحیه پرسشگری افزایش پیدا کرده است . از نظر برنامه های کاری  هم عملکرد این دوره درخور توجه است.  اولین بار در عمر 20 ساله شورای شهر است که بودجه شهرداری در آذر ماه می آید در حالی که تا 30 دی ماه وقت داشتیم. امسال اولین شهرداری در سطح کشور بودیم که بودجه را تحویل دادیم .الان بودجه مصوب شده است و در سامانه استانداری هم هست. گفتنی است سال قبل بودجه 28 اسفند به دست ما رسید و ما یک دوازدهم را تصویب کردیم تا بتوانیم کارهای تصویب بودجه را انجام بدهیم .عوارضات هم ظرف  یک ماه تا دو ماه می رسد و سروقت تصویب می شود.

اعضای شورا تا چه حد با هم هماهنگ هستند؟

افرادی که در بدنه شورای اسلامی شهر کاشمر هستند ، به عنوان عضو شورا و یا به عنوان شهردار با هم قبلا همکاری داشته اند پس لازم نیست کسی آنها را هماهنگ کند . اما گاهی پیش می آید که افراد از قالب فعالیت ها و تفکر مردمی خود خارج می شوند و تصمیمات جناحی یا حزبی می گیرند. به نظر می رسد شورای کاشمر در زمینه هماهنگی و وحدت بین اعضا از آنچه تاکنون اتفاق افتاده می توانست بهتر عمل کند . هنوز هم دیر نشده است. هنوز هم ما فکر می کنیم با وجود افراد با تجربه حاضر در شورا باید به وحدت و هماهنگی بیشتری برسیم. جا برای کار هست. برای ادامه کار صحبت هایی داشتیم که یک نماینده از گروه اقلیت و یک نماینده از گروه اکثریت با هم صحبت کنند و موارد دلخوری یا کدورت به مرور بر طرف شود.

 

در مورد همکاری و همراهی با شهرداری چه ارزیابی از شورای پنجم دارید؟

در طرح های شهرداری هدف ما ریل گذاری است. ما معتقدیم اگر سیستم و روش کاری ما قانونمند باشد . مسیرها مشخص می شود و هر کس که در این سیستم قرار گرفت باید همان مسیر را پیش برود . اگر بتوانیم کارها را قانونمند اداره کنیم مشکل پیش نمی آید . در رابطه با شهرداری هم اگر طرح در جهت خدمت به مردم باشد و از نظر بودجه مشکل نداشته باشد ما طرح را تصویب می کنیم.

  • به عنوان مثال در رابطه با اجرای طرح های نوروزی آیا شورای شهر مخالفتی داشته است ؟

اعتقاد ما براین است باید متولی جشن های نوروزی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد و این طرح ها باید از طریق یک موسسه فرهنگی و هنری اجرایی شود، تا مسیر قانونی آن درست پیش رود. باید سوال کرد؛ آیا اگر شهرداری حامی  یک تیم ورزشی شود مربی آن را هم انتخاب می کند ؟ در مورد طرح های فرهنگی هم شهرداری مجری طرح نیست و باید از مسیر قانونی و موسسه فرهنگی هنری اجرایی شود.

در مورد طرح ها و فعالیت های عمرانی شهرداری تاکنون شورای پنجم چه رویه ای داشته است؟

شورای پنجم با طرح های عمرانی مخالفتی ندارد. ما با این که پروژه ها ناقص رها شوند مخالفیم. انتظار داریم هنگامی که تعدادی از پروژه های تعریف شده ،به اتمام رسید آن گاه طرح های جدید شروع شود. هیچ کس با ماهیت فعالیت های عمرانی نمی تواند مخالف باشد. بیش از 60 درصد بودجه شهرداری به فعالیت های عمرانی اختصاص دارد که  برای سال آینده به 63 درصد رسیده است .

چه تعریفی از مدیریت موفق شهری دارید؟

مدیر موفق شهری باید تمام اعضا شورا را عضو شورا بداند. نهاد شورا را به جایگاه سیاسی تبدیل نکند. مدیر موفق شهری نباید حلقه اطرافیان در شهرداری داشته باشد. مدیر موفق شهری باید از تجربیات گذشتگان در کارش بهره ببرد. مدیر موفق شهری باید به روز باشد و از اکثر طرح ها مطلع باشد.

یکی از اولویت های برنامه های شما بحث شفاف سازی بوده ، تا چه اندازه توانسته اید در این مورد موفق باشید.

 شفافیت به این معنی است که کوچکترین قراردادی که در شهرداری بسته می شود روی سایت قرار گیرد . طرح مدیریت تعارض منافع را تصویب کردیم و به فرمانداری فرستادیم. بحث شفافیت  در مدیریت تعارض منافع  هم وجود دارد و معتقدیم مردم نباید نامحرم باشند. بنده معتقدم در هر موردی که شفاف سازی انجام شود در همان راستا اعتماد هم به وجود می آید . برای جلب اعتماد دانشجویانم خیلی از اوقات برگه ها را در حضور خودشان تصحیح می کنم. چه خوب است برگه های ما را هم مردم ارزیابی کنند. در آن صورت اعتمادشان به مجموعه ما افزایش خواهد یافت.

 

منابع درآمدی شهرداری در شهر کوچکی مثل کاشمر چگونه تامین می شود؟ آیا نظارت بر درآمدهای شهرداری امکان پذیر است؟

کاشمر پتانسیل و ظرفیت خوبی از جهت منابع درآمدی دارد . از نظر گردشگری بنا به گفته ها سالانه سه میلیون نفر زائر به کاشمر سفر می کنند. حضور امام زادگان واجب التعظیم در کاشمر ظرفیت خوبی برای کسب درآمدهای پایدار دارد. کشاورزی کاشمر هم جایگاه خوبی در منطقه دارد . باید بگویم با توجه به تصویب بودجه و ارسال گزارش های مالی ماهانه و تعیین حسابرس و نظارت بازرسان امکان نظارت بر منابع مالی شهرداری وجود دارد ولی همکاری دوجانبه بین شهرداری و شورا این امر را میسر می سازد.

 

چند ساعت از وقت اعضای شورای شهر به کار شورا اختصاص دارد؟

اعضای شورا باید ساعاتی از وقت خود را برای حضور در شورا اختصاص دهند.  برگزاری جلسات شورا، همچنین تلفن های مردمی و بازدیدها احتیاج به اختصاص زمان دارد. به یقین می می توانم بگویم که هر عضو شورای شهر 8 ساعت از وقت روزانه خود را   را به کار شورا اختصاص می دهد.

جلسات شورا تا کی قرار است غیر علنی برگزار شود؟

جلسه ای در قالب هم اندیشی با شورای تامین برگزار شد در آنجا توصیه شد تا اطلاع ثانوی جلسات شورا غیرعلنی برگزار شود. . هر زمان که شرایط شورا آرام شد و شوراییان به همفکری بیشتری رسیدند جلسات علنی خواهد شد. به نظر می رسد برگزاری جلسات غیر علنی باعث آرامش بیشتری در شورا شده و وجهه بهتری در بین مردم برای شوراییان ایجاد کرده است.

اگر صحبت دیگری دارید بیان بفرمایید؟

تنها انتظارمان از رسانه ها نقد منصفانه است . امیدواریم رسانه ها هنگامی که سوالی دارند ابتدا از مسئول مربوطه سوال بپرسند و در صورت قانع نشدن کار آنان را نقد کنند .

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.