آلودگی بصری و کاشمر اسیر تابلوها

اخبار ترشیز
Typography

 رضا فذافن

رسانه‏های محیطی از لحاظ مکان قرارگیری به دو دسته تقسیم می‏شوند. یکی تابلوهایی که در ملک شهرداری قرار دارند و دیگری هم تابلوهایی که در نمای اماکن و ساختمان‏ها نصب می‏شوند. بیلبوردها، عرشه پل ها و ... در دسته اول و تمام تابلوهای مغازه ها، شرکت ها و ساختمان های تجاری و اداری و ... در دسته دوم قرار می گیرند.

وقتی شهروندان در ترافيك شهر به دام می‏افتند، و یا در شهر قدم می‏زنند، وقت خود را با خيره شدن به مغازه و تابلوهای رنگارنگشان می‏گذرانند. سیما و منظر شهری، یکی از موضوعاتی است که باید جلوه‌ای زیبا و چشم‌نواز داشته باشد، زیرا مردم، بسیاری از ساعات خود را در درون شهر، سپری می‌کنند.

کاهش آلودگی بصری، یکی از ابعاد مهم ایجاد آرامش فکری در میان افراد است. در سطح شهرمان روزانه با صدها تابلو، علامت و عناصر گرافیکی مواجه‏ایم که برخی را به ذهن می‏سپاریم و از کنار بسیاری به راحتی و حتی بدون لحظه‏ای مکث و تفکر می‏گذریم. یکی از تابلوهای عمومی که ما هر روز با آن در ارتباطیم و اطراف ما زیاد به چشم می‏خورد، تابلوی سر در مغازه‏ها و مطب پزشکان است. تاریخ شروع نصب تابلو به قرن سیزدهم میرسد. تا قبل از آن، کسی به نصب تابلو توجهی نمیکرد و حتی در برخی موارد آن را کار بسیار زشتی میدانستند.

 در قرن سیزدهم دولت یک حکم رسمی مبنی بر التزام تمام مغازه داران بر نصب تابلوهایی به ابعاد 60 × 50 با قاب سیاه، متن سفید شامل شغل و نام صاحب دکان با خط سیاه بر آنها صادر نمود. دولت از این تابلوها برای شناسایی محل و تشخیص جرم و جریمه مجرمان درنظر گرفته بود، اما مقصود نهایی سر و شکل دادن به دکان‏ها و بهبود سر و وضع ظاهری شهر بوده است. پس از آن، به مرور نصب تابلو جزء افتخارات کسبه به شمار آمد، به گونه‏ای که در نصب تابلوهای رنگارنگ و عریضتر به رقابت پرداختند. همین امر موجب ایجاد تضادها و شروع آلودگی بصری برای تابلو مغازه‏ها شد.

تابلوها براساس شکل ظاهری و محتویات خود به انواع مختلفی تقسیم می‏شوند. تابلوهای معرف کاربری حاوی نوشته اعم از حروف و اعداد، تصاویر و نمادها است. هدف از نصب آن اطلاع رسانی نسبت به وجود یک نوع کاربری در یک ساختمان می‏باشد. تابلوی تبلیغاتی برای معرفی محصول یا خدماتی که توسط شرکت‏ها یا تولیدکنندگان ارائه می‏شود، به‏کار می‏رود. تابلوهای تبلیغاتی به ویژگی‏ها و فوائد محصولات شرکت می‏پردازند. در کنار این دو نوع تابلو، هر نوع تابلویی که روی سطح خارجی دیوار بنا نصب گردد، تابلوی دیواری است.

هر نوع تابلویی را که روی پایه‏ای روی زمین قرار گرفته باشد، تابلوی ایستاده گویند. پایه تابلو می‏تواند نرده، دیوار و حتی یک تابلوی دیگر باشد.  هر تابلویی که برای مدتی محدود به نمایش در آید، تابلوی موقت است. در این نوع تابلو نیازی به استفاده از محصولات مقاوم نیست. تابلوی روی بام روی بام ساختمان نصب گردد. هر تابلویی که ضخامت بیشتر از 25سانتیمتر داشته باشد یا روی تابلو از عناصر برجسته استفاده شده باشد که ضخامت تابلو بیشتر از حد معمول گردد، تابلوی حجم دار نامیده می‏شود. تابلوهای مغازه‏ها، مطب پزشکان و ادارات بازگوکننده هویت هر حرفه و شغل  و مکان خاص هستند.

لابد شما خوانندگان محترم نشریه دقت کردید بعضی از تابلوهای سر در مغازه‏ها و حتی تابلوی پزشکان و برخی از تابلوهای نهادها و ادارات بدجوری رنگ و رو رفته هستند؟ چرا صاحبان این تابلوها اقدام به بهسازی و تعمیر و تعویض این موارد نمی‏کنند؟ آیا تابلوهای این چنینی باعث زشتی منظر شهر نمی‏شوند؟ وضعیت موجود دلیلی بر ضرورت پیرایش شهر از تابلوها و سر درهای ناخوانا  و پلشت و رنگ‏پریده است. پیرایش شهری شامل حذف زوائد بصری از کف و جداره‌ها و ساماندهی مبلمان شهری و هر آنچه به زیباسازی محیط مزبور می‏شود، است.

اگر دقت کرده باشید نوعی مسابقه برای ایجاد انواع سر در مغازه و نصب تابلوهای مختلف در ورودی مطب پزشکان و مراکز درمانی خصوصی، دکان‏ها و مغازه‏ها و پاساژهای شهر در جریان است. وضعیت فعلی بسیاری از سر در مغازه‏های کاشمر تبدیل به نوعی آلودگی بصری برای شهر شده است. این تابلوها که در ردیف‏های نامساوی و به رنگ‏ها و اندازه‏های مختلف قرار گرفته‏اند، در بسیاری موارد فقط باعث شلوغی شهر شده‏اند و از ارزش هنری و بصری قابل دفاعی برخوردار نیستند. هنگامی که شهری در هماهنگی است این به معنای ایجاد ارتباط بین اجزا است و در چنین حالتی زیبایی بوجود می‌آید.

 زمانی که ناهماهنگی بین اجزای تشکیل دهنده شهر ایجاد می‌شود، شهر جایی نامطلوب و ناهنجار به نظر می‌رسد. در قدیم فرض بر این بود که با اضافه کردن برخی اِلمان‌ها می‌توان شهری را تغییر داد، اکنون با تغییر این نظر، گاه با حذف و ساده‌سازی پاره‌ای از اِلمان‌ها یا هماهنگ کردنشان می‌توان چهره زیباتری از شهر ارائه کرد و می‌توان با هماهنگ کردن اشکال و هماهنگ کردن بناها،‌ جلوی این آسیب را گرفت. خیلی از عوامل را نیز باید حذف یا ساماندهی کرد، تابلوهای تبلیغاتی سر در مغازه‌ها خود بخشی از آلودگی شهری با عنوان آلودگی بصری است. اهمیت این آلودگی در مقایسه با آلودگی‌های زیست محیطی دیگر کمتر نیست

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.