چند تک مضراب در باره کاشمر و مزرعه بیت کوین

اخبار ترشیز
Typography

میم شناسه ترشیزی 

آیا شما خواننده محترم چیزی در باره رمز ارزها یا مواردی چون بیت کوین می‏دانید؟ نگارنده هر از گاهی این وازگان جدید را می‏شنید تا این که در ماه‏های اخیر متوجه اصطلاحات و تعابیر جدیدی مثل مزرعه بیت کوین شد.

این جا بود که ربط رمز ارز و بیت کوین و مزرعه را نفهمید. به دنبال درک مفاهیم مربوط در موتور جستجوگر گوگل سلسله جستجوهای انجام شد. در میان خیل مطالب اخذ شده ، چند خبر جالب بود. خبر اول به گزارش فارس از اصفهان دلالت بر آن دارد که: «در پی کسب خبری مبنی بر نصب و استفاده از دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال خارجی قاچاق در انبار یکی از شرکت‌های صنعتی در شهر کاشان، بلافاصله موضوع در دستور کار مأموران پلیس امنیت عمومی فرماندهی انتظامی شهرستان کاشان قرار گرفت.

 مأموران پس از انجام تحقیقات و کسب اطمینان از درستی موضوع طی هماهنگی با مقام  قضائی از محل مورد نظر بازدید به عمل آوردند که در نتیجه این عملیات 56 دستگاه استخراج ارز دیجیتال که در 8 کانکس به صورت قفسه بندی با تجهیز کابل‌های شبکه  برق، جاسازی شده بود کشف و توقیف شد. در این رابطه یک فرد متخلف دستگیر و همراه پرونده تشکیل شده تحویل مرجع قضائی داده شد.» در خبر دوم آمده است؛ «برخی مسافران ایرانی برای خروج از ایران به جای دلار، بیت‌کوین می‌خرند. این ادعایی است که یکی از رسانه‌های دولتی مطرح کرده و البته تعدادی از صرافی‌های چهارراه استانبول تهران آن را تایید می‌کنند. این صرافی‌ها می‌گویند مسافرانی که می‌خواهند خریدهای زیادی در خارج از کشور انجام دهند، معمولاً از بیت‌کوین استفاده می‌کنند.

زیرا آنها از نظر قانون اجازه ندارند بیشتر از 5,000 دلار از ایران خارج کنند و همین مسأله موجب شده برخی مسافران و حتی بازرگانان از بیت‌کوین برای معاملات‌شان استفاده کنند». بد نیست بدانید؛ استفاده از دستگاه‌های مذکور در ایران قاچاق و غیرقانونی است.، استفاده از دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال نیاز به مصرف برق زیادی دارد. استفاده از آنها باعث اخلال در شبکه توزیع برق شهری می‏شود. بیت‌کوین، اتریوم، لایت‌کوین، بیت‌کوین کش، بایننس‌کوین و بالغ بر 17 هزار عنوان دیگر که در ایران به «رمز ارز» معروف شده‌اند، درواقع رمزهایی هستند که طی معادلات پیچیده ریاضی کشف می‌شوند. این رمزها به‌سبب تقاضایی که در جهان برای آنها ایجاد شده، هم خود ارزش یافته و بهادار شده‌اند و هم به‌عنوان ابزار مبادله (پول) استفاده می‌شوند.

بنا به خبر سوم؛ استیو منوچین  وزیر خزانه‌داری امریکا اعلام کرد؛ «هیچ مورد غیرقانونی در ارتباط با رمز ارزها باقی نخواهد ماند». او با اشاره به اهمیت دارایی‌های دیجیتال در دنیای امروز و با اشاره‌ی مستمر به نام های بیتک وین و رمز ارز لیبرا اعلام کرد:« خزانه‌داری به وضوح به شرکت فیس‌بوک، استفاده‌کنندگان از بیت‌کوین و دیگر ارائه‌دهندگان خدمات مالی دیجیتالی اعلام می‌کند که آن‌ها می‌بایست اقدامات ضد پولشویی و مبارزه با تروریسم را که توسط سازمان‌های AML، CFT و Safegaurds تنظیم شده است، در دستور کار خود قرار دهند.» کارشناسان این خبر را سیگنالی برای گسترش فعالیت رمز ارزهای نظیر بیت کوین دانستند. جالب است بدانید؛ این رمز ارزها اولاً هیچ‌گونه ارزش ذاتی ندارند.

ثانیاً برخلاف ارزهای رایج بین‌المللی که توسط بانک‌های مرکزی تضمین می‌شوند، هیچ‌گونه پشتوانه‌ای ندارند. صرفاً برخی از این رمزهای بهادار توسط دولت‌ها یا بنگاه‌های اقتصادی خاص با ارزهای رایج بین‌المللی پشتیبانی می‌شوند. برای نمونه، رمز بهادار، تتر (Tether) با دلار پشتیبانی می‌شود و همواره قیمت یک تتر با یک دلار برابر است. محاسبات لازم برای کشف رمزهای بهادار از طریق پردازشگرهایی بسیار قدرتمند انجام می‌شود که به ماینر (Miner) معروف هستند. این ماینرها بسته به قدرت پردازش، متنوع هستند. در اینجا یک ماینر متوسط با قدرت 24 تراهش بر ثانیه (TH/s) را برای تحلیل خود در نظر می‌گیریم. قیمت هر ماینر با قدرت 24 تراهش، حدود هزار دلار است و حدود سه‌سال عمر می‌کند.

هر ماینر1200 وات در ساعت برق مصرف کرده و تقریبا در هر 50 هزار ساعت، یک بیت‌کوین تولید می‌کند. یعنی برای تولید هر بیت‌کوین، حدود 60 هزار کیلووات برق نیاز داریم. اگر قیمت هر کیلووات برق را هفت سنت (ارزش برق صادراتی) در نظر بگیریم، 4200 دلار هزینه برق تولید هر بیت‌کوین است. ماینرها باید در یک فضای کاملا خنک فعالیت کنند وگرنه می‌سوزند. بنابراین هزینه دستگاه خنک‌کننده و برق مصرفی این دستگاه‌ها را هم باید به هزینه‌های تولید یک بیت‌کوین اضافه کنیم. در 22 تیرماه یک صاحب نظر در باره تولید یک بیت کوین نوشت؛«می‌توان به‌طور تقریبی تخمین زد برای تولید هر یک بیت‌کوین که ارزش روز 22 تیرماه 1398 آن 11558 دلار است، حدود 6 هزار دلار باید هزینه شود.»

روزنامه فرهیختگان در این باره نوشت:«ظاهر ماجرا یک فعالیت کاملاً به‌صرفه است. شما هیچ کاری لازم نیست انجام دهید. سرمایه‌تان را هزینه تهیه یک مکان مناسب با یک سیستم خنک‌کننده و تعدادی ماینر کرده و اصطلاحاً مزرعه تاسیس می‌کنید و درآمدزایی شما با یک سود بالا آغاز می‌شود. اگر 10 دستگاه ماینر داشته باشید، روزی 70 دلار درآمد کسب می‌کنید، یعنی ماهانه 2100 دلار یا به‌عبارتی، حدود 27 میلیون تومان. واضح و مبرهن است که؛ شما با این کار درواقع در حال نابودکردن تدریجی اقتصاد کشور خود هستید که البته بزرگ‌ترین متضرر آن، خود شما خواهید بود. نخستین اشکال کشف رمزهای بهادار این است که سرمایه‌های ملی که باید صرف تولید کالا شود، در راه دستیابی به یک ابزار مبادله هزینه می‌شود.»

خبرها دلالت بر آن دارد که؛ امسال هجوم سرمایه گذاران بیت کوین همزمان با پیک مصرف برق، صنعت برق را با چالش جدی رو به رو کرده است چرا که این افراد با بهره گیری از سوخت فسیلی و هزینه یارانه‌ای صنعت برق اقدام به استخراج بیت کوین می‌کنند. به باور بسیاری از صاحبنظران؛« استخراج بیت کوین با سوخت فسیلی و یارانه‌ای نوعی قاچاق انرژی الکتریکی محسوب می‌شود.» در این باره حمیدرضا صالحی رئیس سندیکای برق، درباره آخرین وضعیت تولید بیت کوین در کشور، می‏گوید:« هم اکنون سرمایه گذاران از چندین مزرعه در قالب برق کشاورزی یا صنعتی، بیت کوین تولید می‌کنند که به سبب استفاده از تعرفه یارانه‌ای، این امر تهدیدی برای صنعت برق کشور به شمار می‌رود.»

در این میان همه تاکید دارند که؛ سرمایه گذاران رمز ارزها و یا به تعبیری ارز مجازی باید مراحل قانونی از ناحیه بانک مرکزی و سازمان‌های مربوط را طی کنند چرا که مصرف سوخت‌های فسیلی و سرمایه گذاری نیروگاه‌ها، متعلق به کشور است و اینطور نمی‌شود که سرمایه گذاران ارز دیجیتال بخواهند از سوخت‌های فسیلی و یارانه‌ای استفاده کنند. در صورت تحقق این امر تولید بیت کوین یک فرصت برای کشور به شمار می‌رود و در غیر این صورت تهدیدی بیش نیست که باید با متخلفان امر به شدت برخورد کرد. در واقع با توجه به افزایش مصرف و کاهش تولید برق در فصل تابستان، مشکلات متعددی برای صنعت برق کشور به سبب هجوم سرمایه گذاران بیت کوین در کشور ایجاد شده است.

در هر حال واقعیت آن است که ؛تولید بیت‌کوین در ماه‌های اخیر در کشور رونق چشمگیری داشته و موجب شده تا گروه زیادی از  با هدف کسب سود بیشتر به خرید ماینر برای استخراج این رمز ارز روی بیاورند. نقل است که؛ سودهای بالای تولید بیت کوین موجب شده تا در مرغداری ها ، مزارع کشاورزی و کارخانجات صنعتی و ... عده ای با برق رایگان مشغول ماین بیت کوین شوند. بعضاً از ایران بعنوان قطب جدید استخراج بیت کوین یاد‌ می‌شود. طبق اعلام مسئولان، قانونی برای این فعالیت در کشور وجود ندارد.  درباره تولید بیت کوین موضوع به دولت محول شده است. اما خرید و فروش آن در داخل کشور با توجه به مصوبه شورایعالی مبارزه با پولشویی ممنوع است. البته باید بین تولید و خرید و فروش بیت‌کوین تفکیک قائل شد.

خرید و فروش بیت‌کوین در ایران ممنوع است، در نتیجه مردم نباید وارد این حوزه شوند. نوسان قیمت بیت‌کوین بسیار زیاد است ضمن آنکه این ارزها ریسک قانونی هم دارند. بازاریاب های شبکه ای و هرمی از بیت کوین مانند درخت طلای پینوکیو تبلیغ می‌کنند. مردم باید مراقب باشند. این همه در کنار وجود برق ارزان باعث شده در سالیان اخیر قیمت بیت کوین چند ۱۰ برابر شود. بیت کوین یک ارز غیرمتمرکز است و وابسته به هیچ کشور یا شرکت خاصی نیست. غیرمتمرکز بودن یعنی این‌که هر کسی در هر جای دنیا می‌تواند با وصل شدن به شبکه بیت کوین جزئی از شبکه شود. تعداد بیت کوین محدود به ۲۱ میلیون واحد است بنابراین بیت کوین به مروز زمان کمیاب تر می‌شود. در حال حاضر هر ده دقیقه ۱۲.۵ بیت کوین تولید می‌شود.

تاکنون بیش از ۱۷ میلیون واحد بیت کوین استخراج شده است. پیش‌بینی می‌شود که استخراج تمام واحدهای بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ طول بکشد. جالب است بدانید بعض مراجع عظام تقلید در پاسخ به مقلدینشان معامله بیت کوین را محل اشکال و بعضاً باطل دانسته‏اند. در هر حال برای تهیه این یادداشت با چند نفری  در کاشمر صحبت شد. آن صحبت‏ها در آینده دست‏مایه یادداشتی دیگر خواهد شد. یقین مسئولان شرکت برق حواسشان هست که اگر یک واحد صنعتی تعطیل یا یک واحد پرورش دام و طیور و هر جایی که به هر دلیل ناگاه مصرف برقش بالا رفت،  چکار بکنند. یقین مسئولان شهرستان در این باره توجیه شده‏اند و  می‏دانند در این قبیل موارد مثلاً با یک مزرعه تولید بیت کوین چه باید بکنند. خدا را شکر در کاشمر از این موارد نداریم.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.