کرونا بهانه ‏ای برای خدمت بیشتر به مردم

اخبار ترشیز
Typography

رضا فدافن

دور میدان عدل خمینی مشهد منتظر اتوبوسم تا به کاشمر بیایم. اولین اتوبوس فرا می‏ رسد. پندارم آن است که طبق پروتکل‏ های مربوط به مبارزه با کرونا باید در هر ردیف نهایت دو نفر بنشینند. روی صندلی پشت سر راننده می ‏نشینم و کیفم را روی صندلی کناری قرار می‏ دهم.

دقایقی می‏ گذرد. ناگهان مسافرانی برای مقصدهای بین‏ راهی وارد اتوبوس می ‏شوند. جوانکی به دستور کمک راننده کنارم می‏ نشیند. راننده و کمکش ماسک بر چهره ندارند. دقت می‏ کنم اکثر مسافران بی‏ ماسک هستند. با تعجب از راننده می ‏پرسم: « مگر نباید به دستور ستاد مبارزه با کرونا هر صندلی یک نفر بنشیند؟» دردمندانه پوزخندی می‏ زند و می‏ گوید: «کی می ‏خواد خرج مارو بده؟ قسط‏ های مارو کی می‏خواد بده؟ بعدشم به ما دستوری ندادن!»

از اتوبوس پیاده می‏ شوم. نگرانم و حیران. ولی در اطرافم فردی که نگران و حیران باشد نمی ‏یابم. به عزیزی که در استانداری سمتی دارد زنگ زدم که هی فلانی داستان چیست؟ ایشان هم حق را به راننده می ‏دهد که در این عصر کرونا و گرانی رعایت پروتکل‏ ها کار ساده ‏ای نیست. حقیقتاً حق را به وی و آن راننده دادم. در نهایت شانس آوردم اتوبوسی آمد و یک تک صندلی گیرم آمد و به کاشمر آمدم. البته اتوبوس تبدیل شده بود به اتوبوس شرکت واحد، در طی مسیر بارها برای سوار کردن و پیاده کردن مسافر توقف کرد. بگذریم، این خاطره را برای یک دوست پزشک تعریف کردم. بحث این بود که در ایران و استان و کاشمر چقدر در مهار کرونا موفق بودیم.اشاره ‏اش به قرارگاه جهادی در اسفند سال قبل در روزهای آغازین گسترش کرونا بود.

چرا این قرارگاه دیگر در کاشمر فعال نیست؟ یادتان هست بعد از اشارات مقام معظم رهبری در باره رزمایش مومنانه و مواسات چه خیزشی در کشور ایجاد شد. در همین کاشمر سر هر چهار راه چند جوان مشغول ضدعفونی کردن بودند. الان نیازی به ضدعفونی معابر و کوی و برزن و اینجا و آنجا نیست؟ شهرداری از تلاشش برای ضدعفونی شهر می‏ گفت. آیا این تلاش هنوز در جریان است؟ یکی از کارگاه تهیه ماسک در این مرکز آموزش عالی و یا آن مسجد می‏گفت. آیا هنوز این جاها فعال هستند؟ آن دکتر نازنین خاطره‏ای تعریف می‏کرد. می‏گفت روزهای اول توجه مسئولان و برخی طیف‏ها به کادر درمان و شعارها و اقداماتی برای خسته نباشید به آنها، به دوستی گفتم که این همه برای یک مدت است و این شعار فروکش خواهد کرد.

بنده خدا تاکید داشت که شاید رهبر فرزانه انقلاب تنها کسی باشد که هر از گاه با جدیتی در خور تحسین، کادر درمان را مورد توجه و تفقد قرار می‏دهد. حرف‏های این پزشک در خور توجه بود. سئوالات جالبی مطرح می‏کرد. چرا جمعه بازار شهرمان فعال شد؟ چرا مراسم مختلفی با شعار فاصله‏گذاری اجتماعی برگزار شد؟ چرا در برگزاری مراسم مختلف از مقام معظم رهبری تبعیت نمی‏کنیم؟ آن پزشک از نگارنده خواست تا در این باره بنویسم. این ستون در این شماره به این مهم اختصاص دارد که چرا کرونا برایمان عادی شده است؟ پاسخ ساده است. درد معاش داریم. گرانی است. یک عزیز کاسبی تست کرونایش مثبت شده بود. ماسک بر چهره و دستکش به‏دست در محل کارش حاضر شده بود علت را پرسیدم. به تلخی از اقساطش گفت.

در مورد مشابه‏ای بنده خدایی پیامک‏های دیرکرد اقساط وام‏هایش را نشانم داد. یکی دیگر از چک‏هایش گفت. کاش فرماندار محترم از بانک‏ها بخواهد حواسشان به کرونا باشد. نگارنده خود تجربه تلخی از برخورد یک بانک دارد. در موردی دیگر بزرگواری از برخورد ادارات صادر کننده قبض‏ها می‏گفت. گویا به هر دلیل قبض یکی از اینان پرداخت نشده بود. اداره مربوطه اقدام به قطع خدمات تحت نظرش را کرده بود. به خدا در این بحران گرانی و شیوع کرونا، مردم اعصاب ندارند. شما که شماره بنده خدا را دارید. به‏جای قطع یک مورد و ایجاد دوندگی و استرس برای هر فرد، چند نوبت با وی تماس بگیرید و یا پیامک بفرستید و یا وقتی برای قطع گاز و آب و برق و هر خدمات دیگر می‏روید، حضوراً به فرد موردنظرتان موضوع را بگویید.

رعایت آرامش روانی مردم در این دوران یک ضرورت مهم است. یقین جامعه‏شناسان و متخصصان روانشناسی اجتماعی بر این مهم صحه خواهند گذاشت. دوستی می‏گفت در محل کارش متوجه غیبت یکی از همکارانش شده است. موضوع نبودن وی را با همکاری دیگر در میان گذاشته، مشخص شده که آن همکار به کرونا مبتلاست. به وی برای احوالپرسی تلفن زده است. همکارش ناراحت شده که «تو از کجا فهمیدی من کرونا دارم؟ و لطفاً آبروی مرا نبر و به کسی نگو فلانی کرونا دارد!» عجیب است. و این در حالی است که دوستی دیگر بعد از اثبات ابتلایش به کرونا، به همکارانش خبر داد و از مقام مافوقش خواست تا اتاقش ضد عفونی شود. حتی موضوع را در اینستاگرام استوری کرد تا مدیون کسی نباشد.

به تعبیر دوستی روحانی مخفی کردن ابتلا به کرونا از مصادیق عدم رعایت حق‏الناس است. کاش رئیس ستاد مبارزه با کرونای شهرستان بحث اطلاع‏رسانی را جدی‏تر بگیرد و کمیت و کیفیت تجمعات مختلف در شهر و روستا را رصد کند. این وسط کاش حواسمان به اقشار آسیب‏پذیر جامعه باشد. نماینده فعلی دیارمان در گزارش نود روزه قبل از هفت خرداد 99 و قبل از تکیه زدن بر صندلی شماره 174 بهارستان، اشاراتی به ایجاد قرارگاه جهادی در کاشمر کرده بود، حتی خبر داده بود که قرار است این قرارگاه دایمی باشد. آقای نیک‏بین همه نیک می‏دانیم بعضی از مردم به تمام معنا برای تامین مایحتاج خود در مضیقه هستند. لطفاً در حوزه انتخابیه خود برای این عزیزان کاری کارستان بکنید.

همین درخواست برای ارکان مدیریتی شهرستان قابل طرح است. یقین فرماندار می‏خواهد شهرستان تحت امرش در بحث مبارزه با کرونا رتبه یک استان و کشور را داشته باشد. امید در این مسیر کاری کارستان بکنند. یقین امام جمعه کاشمر و ائمه جماعات مساجد شهرستان پیگیر دغدغه‏های مردم در این دوران هستند و مدام با مردم از طریق شبکه‏های اجتماعی در ارتباط هستند و پیگیر مسایل و مشکلات مردم می‏باشند. در این میان ضرورت دارد هر یک از ما بحث مبارزه با کرونا را از خود شروع کنیم و برای فرهنگ‏سازی در این حوزه تلاش کنیم. یقین مسئولان نیازمند یاری مردم هستند و یقین مردم خواهان یاری مسئولان می‏باشند. توجه به دغدغه‏های کادر درمان نیز یک ضرورت است. نباید این مدافعان سلامت را فراموش کرد.

شایسته است به طور جدی مسایل و مشکلات این فعالان حوزه نبرد با کرونا رصد شود. امید که حواس بانک‏ها به نوع گفتمان با مردم به طور عموم و کادر درمان به طور خاص در بحث وصول اقساط باشد. امید آب و برق و گاز و تلفن هیچکس به علت بدهی قطع نشود. امید بحث مبارزه با کرونا به طور جدی در قالب قرارگاه جهادی و ستاد مبارزه با کرونا و هر نام و اسم و نشانی به دور از حب و بغض سیاسی، پیگیری شود. یادمان باشد کرونا فقیر و غنی نمی‏شناسد. اصولگرا و اصلاح طلب نمی‏شناسد. ولی ما باید قدردان خدمت خادمان مردم در کسوت مدیر و کادر درمان و مناصب و مشاغل خدمتگزار مردم باشیم. این روزها خواهد گذشت و مردم به یاد خواهند داشت چه کسانی شعار دادند و چه کسانی پای‏کار بودن و پا در رکاب مردم بودند.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.