ارتش و تقدیر از نویسندگان دفاع مقدس کاشمر

اخبار ترشیز
Typography

رضا فدافن

نمی‏دانم امسال در سطح شهرستان چند مراسم واقعی و مجازی برای روز قلم برگزار شد. ولی چند روز بعد از چهارده تیر روز قلم، خبر آمد که نشستی از سوی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی در محل کانون بازنشستگان ارتش، به منظور تقدیر از اصحاب قلم فعال در حوزه دفاع مقدس برگزار می ‏شود و بنده هم دعوتم. فرموده سرهنگ مجید خدامی مسئول فرهنگسرای دفاع مقدس دیارمان را اطاعت کردم

و با کمی تأخیر در این نشست حاضر شدم.  سرهنگ مهدی خزاعی مشغول ادای توضیحاتی در آغاز جلسه بود.

ایشان جانشین و معاون هماهنگ کننده عقیدتی سیاسی مرآ  08 نزاجا، هستند. اهل فدافن می‏باشند و بی‏ادعا سعی در ترویج شعائر و ارزش‏ها و خاطرات نیروهای ارتش در دوران دفاع مقدس را دارند. در صحبت‏هایشان اشارات جالبی به رشادت‏های نیروهای ارتشی در جبهه کردند. به عنوان مثال به یل سیستان شهید سرتیپ ابراهیم نوری اشاره کردند، شهیدی از یکی از روستاهای زابل که به علت دلاوری‏هایش در جنگ به این عنوان حماسی مشهور شد، شهیدی که صدام برای سرش جایزه تعیین کرده بود.

خزاعی خواهان توجه بیشتر به بیان معارف جنگ بود. تاکید داشت که اهل قلم به ظرائف و دقایق جنگ و دفاع توجه ویژه‏ای داشته باشند. ایشان گزارشی هم از همت ارتش برای بیان خاطرات ارتشیان و خانواده‏های آنان و شهیدپژوهی و مستندنگاری  عملیات‏های این نیروی موثر کشور ارائه کرد. بنا به گفته ایشان ارتش گام‏های خوب و قابل اعتنایی در بیان خاطرات رزمنده‏های نیروهای مختلف زمینی و هوایی و دریایی و سایر ارکان آن مجموعه نظامی برداشته و تشکیلات به‏سامانی برای این مهم ترتیب داده است.

بعد از سخنان ایشان این کمترین به بیان ضرورت توجه به نقش ارتش در دوران دفاع مقدس پرداخت و ارتش و سپاه را نماد اقتدار نظامی ایران در تقابل با دشمن دانست. تاکیدم بر این مهم بود که باید به نیروهای مقتدر ارتش و سپاه و بسیج  در کنار هم توجه بشود. اشارتی هم به جایگاه شادروان امیر سرتیپ حسینعلی مصوری، رئیس اسبق مرکز پژوهش‏های دفاع مقدس نزاجا و از فرماندهان بزرگ ارتش کردم. ایشان اصالتاً اهل نظام‏آباد بردسکن و بزرگ شده کاشمر بود. امیری که سال گذشته فوت کرد.

در ادامه صحبت‏هایم خواهان نگارش کتابی در باره این امیر دلاور شدم و خبر دادم در زمان فوت ایشان مطلبی در باره جایگاه ایشان در نشریه سرو کاشمر منتشر کردم.  مجتبی صاحب‏الزمانی به عنوان یک جوان دغدغه‏مند بی‏آنکه دوران دفاع مقدس را درک کرده باشد، کتابی در باره سرباز شهید مهدی باقری در دست دارد. آنطور که می‏گفت این کتاب را برای هم سن و سالانش نوشته است. وجود امثال این جوانان اهل قلم نویدی برای توجه بیشتر به ثبت و ضبط و نشر ارزش‏های دوران دفاع مقدس است.

دکتر مهدی مهدوی یکی از معلمان دردآشنایی کاشمر است که بی‏هر ادعایی با هزینه شخصی و بی‏هر چشمداشتی چند اثر جالب در باره معلمان و دانش‏آموزان شهید خطه زرخیز ترشیز عزیز نوشته است. یک نوبت آثار وی را در نشریه سرو کاشمر معرفی کرده بودیم. مهدوی، همتی عالی در معرفی دانش‏آموزان شهید چهار شهرستان ترشیز کهن داشته است. پژوهشش در باره وصیت‏نامه معلمان شهید منتشر شده است. گوشه چشمی به درج خاطرات آزادگان دارد و کتابش در این زمینه خواندنی است.

او از سختی کار مصاحبه برای ضبط خاطرات آزادگان گفت. گفت که برای تهیه که خاطره گاهی چند نوبت طی یک ماه به منزل فرد آزاده مراجعه می‏کرد تا وی راضی به بیان خاطره بشود. در این جلسه به بیان تلاشش برای نشر آثارش گفت. کاش آموزش و پرورش و نهادهای مختلف فرهنگی دیارمان قدر این قبیل افراد دردشناس را بیشتر بدانند. وی با اشاره به این نکته که در آثارش به درج یاد و خاطره شهیدان و ایثارگران ارتش هم اشاراتی داشته است، برای تالیف اثری مستقل در باره شهیدان ارتش اهل کهن دیار ترشیز، اعلام آمادگی کرد.

حضور بانوان نویسنده در حوزه دفاع مقدس  در این نشست ستودنی بود.  ایشان از سر غیرت پای در این عرصه گذاشتن و کارهایی کارستان به سر منزل مقصود رسانده‏اند. نویسندگانی چون؛ دکتر سعیده زراعتکار، نجمه صاحب‏الزمانی، لطفی، دکتر یگانه و اسحاق‏زاده گزارشی از فعالیت‏هایشان دادند. نکته جالب سوژه‏های مورد توجه آنان بود. در آثار ایشان خاطرات رزمنده، آزاده ، یک مادر شهیدو همسر شهید دیده می‏شود. آثار برخی از ایشان نظیر نوشته‏های سعیده زراعتکار در رده استانی و ملی جوایز ارزنده‏ای را کسب کرده‏اند.

سرهنگ قاسم تارم به عنوان یکی از فرماندهان و جانبازان دوران دفاع مقدس در صحبت‏هایش با تحسین کارهای انجام شده در حوزه معرفی ارزش‏های دوران دفاع مقدس اعم از کارکرد نیروهای ارتش و سپاه و بسیج ، تاکید کرد که نباید به کارهای انجام شده غره شد. به اعتقاد وی کارهای نکرده در این حوزه بسیار است و باید بعد از سی سال با دقت بیشتری به معرفی عمیق ارزش‏ها و دستاوردهای دفاع مقدس پرداخت. وی اصرار داشت تحقیق و پزوهش در ابعاد ختلف جنگ و کار ثبت و ضبط خاطرات رزمندگان و خانواده‏های شهیدان جدی گرفته شود.

وی از قول مسعود ده‏نمکی کارگردان فیلم‏‏های دفاع مقدس و نویسنده خاطرات آزادگان گفت که مراکز آکادمیک غرب به طور کلی و آمریکا به طور اخص دغدغه شناسایی ابعاد مختلف جنگ ایران و عراق را دارند. کاری که باید دغدغه ما در تمام ارکان نظام باشد، بدل به کاری علمی و تحقیقاتی در مراکز دانشگاهی غرب شده است. تارم نکته خاصی را تاکید داشت، به باور وی باید مسایل جنگ و جبهه را بدور از اغراق بیان کرد. سرهنگ عیسایی دیگر رزمنده دوران دفاع مقدس با تشکر از برگزاری این جلسه، خواهان سرعت بیشتر برای نگارش مسایل جنگ شد.

به گفته وی در این سی سال بسیاری از والدین شهیدان و جانبازان و آزادگان و در یک کلام ایثارگران فوت کرده‏اند، کاش حرف‏های ناگفته ایشان ثبت و ضبط می‏شد تا دستمایه نویسندگان برای نوشتن کتاب و سایر هنرمندان برای انواع تولیدات هنری می‏شد. عیسایی از بانوان نویسنده خواست تا در باره معرفی شهیده‏ها هم تالیفاتی داشته باشند. دکتر محمد رمضان‏پور به عنوان یک چهره دانشگاهی که جانباز دو حوزه دفاع مقدس و ترور منافقین است از فعالیتش برای معرفی یک شهید و ثبت خاطرات یکی از رزمندگان گفت.

او پیشنهاد جالبی را مطرح کرد، به گفته او می‏توان برای هر روستا و آبادی و محله کتابی اختصاصی را حول محور خاطرات یک یا چند رزمنده با معرفی شهیدان تالیف کرد. او با همسرش دغدغه تالیف آثار مختلفی در حوزه دفاع مقدس را دارند. سرهنگ نامور از روایان دوران دفاع مقدس در سخنانی کوتاه بر دقت نظر در ثبت ریز و درشت جنگ برای آیندگان اصرار داشت. به گفته وی باید حماسه هشت سال دفاع مقدس را به جهان معرفی کرد. سرهنگ معشوقی مسئول کانون بازنشستگان ارتش در منطقه ترشیز طی سخنان از برگزاری این نشست ابراز خرسندی کرد.

او خبر داد که در شهرستان‏های ترشیز و منطقه فیض‏آباد 500 بازنشسته ارتش حضور دارند. وی تعداد شهیدان این نیرو در منطقه را 200 شهید اعلام کرد و از تعامل موثر این کانون برای حل مشکلات بازنشستگان با نهادهای مختلف خبر داد و خواهان تداوم این قبیل نشست‏ها شد. مجید خدامی هم در پایان از مشکلات نشر گفت. از گرانی کاغذ گفت. گفت که کارهای خوبی در دست نشر است. به زودی 115 کتاب در حوزه دفاع مقدس در استان خراسان رضوی منتشر می‏شود که چند اثر متعلق به منطقه ترشیز است.

البته به گفته وی تعداد آثار بالغ بر 250 اثر است که برابر اولویت بندی 115 اثر زودتر منتشر می‏شود. وی که بازنشسته سپاه است و دوران بازنشستگی‏اش را اختصاص به نشر آثار مربوط به ارزش‏های جنگ اختصاص داده، مدیریت فرهنگسرای دفاع مقدس کاشمر را بر عهده دارد. خدامی دغدغه تکمیل کاری جامع برای معرفی ترشیز در دوران دفاع مقدس را دارد. از نویسندگان حاضر در جلسه خواست تا این مهم را وجه همت خود بکنند. او دغدغه تکمیل دانشنامه دفاع مقدس را هم دارد.

خدامی از امیر سرتیپ حسینعلی مصوری هم به نیکی یاد کرد و تاکید کرد که بایسته است در باره این مرحوم که از فرمانده‏هان مهم چهل سال اخیر ارتش بود، کتاب‏هایی نوشته بشود. او همچنین گفت که آثار فرهنگسرا الزاماً به سپاه و بسیج اختصاص ندارد و درخشش ارتش در دوران جنگ را هم شامل می‏شود. وی برگزاری این جلسه را به فال نیک گرفت.  در پایان این جلسه لوح تقدیر و یک جلد قرآن و هدیه‏ای متبرک از آستانقدس رضوی به نویسندگان اهداء گردید.

امید این نشست منتج به دستاوردهای نابی در حوزه معرفی هشت سال حماسه و جهاد دوران دفاع مقدس در خطه زرخیز ترشیز بشود. امید نوشته‏های این نویسندگان دستمایه هنرمندان سایر رشته‏ها برای تولید مستند،انیمیشن، فیلم و تئاتر بشود. امید ارکان مدیریتی شهرستان بذل عنایت بیشتری به مستندنگاری دوران دفاع مقدس و نگارش و انتشار و توزیع کتاب‏های ادبیات مقاومت  از خود نشان بدهند. امید مراکز آموزش عالی و ادارات آموزش و پرورش و ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهادهای ذیربط همتی عالی برای این حوزه از خود نشان بدهند. آمین.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.