ویلای خیابان خرمشهر و چند تک مضراب

اخبار ترشیز
Typography

حمیدرضا بی تقصیر 

تک مضراب اول:

یادتان هست چند ائتلاف در عرصه رقابت‏های انتخابات شورای شهر تشکیل شده بود؟ یک ائتلاف با حضور چهار چهره  دانشگاهی خواهان شفافیت بود. برابر تقسیم‏بندی‏های مرسوم سیاسی اینان اصلاحاتی بودند. البته از آن نوع اصلاحاتی‏های منتقد شهردار وقت. شهردار وقت هم گروهی داشت که خواهان امتداد سازندگی بودند.

لیست شهردار چهار نفره اعلام شد و کم کم بر عده آن اضافه گشت و حتی یکی از ائتلافیون جریانی نزدیک به اصولگرایان را به خود جذب کرد. جریانی پنج نفره نیز خود را اخلاق‏مدار انقلابی معرفی کردند.

لابد یادتان هست که بانوی از این ائتلاف به ائتلاف شهردار وقت مهاجرت کرد. یک ائتلاف هم متعلق به جریان اصولگرا بود. این ائتلاف‏ها چند اشتراک داشتند. در همه آنها چند کوهسرخی حضور داشتند. یک یا چند کوهسرخی سر لیست بودند! در همه لیست‏ها افرادی دارای سابقه شرکت در انتخابات شوراها حضور داشتند. به تعبیری بودند افرادی که مجدد بخت خود را می‏آزمودند. از مجموعه هفت عضو فعلی ویلای خیابان خرمشهر، شش نفر سابقه شرکت در انتخابات ادوار مختلف دارند.  فقط سرهنگ زاده‏اکبر فاقد این سابقه است.

اگر یک شورا را جمعی از اعضای اصلی و علی‏البدل بدانیم، باید اذعان کرد هر چهار لیست موفق به حضور در لیست اعضای اصلی و علی‏البدل شورا شدند. البته یک طنز مشترک هم با توجه به کاهش میزان مشارکت عیان است، به اعداد نمی‏پردازم. فقط یادمان باشد تعداد کاندیداها هم کمتر از دوره قبل بود. هم در لحظه ثبت‏نام و هم در وقت اعلام اسامی تایید صلاحیت شده‏ها. چند درصد شهروندان می‏توانستند رای بدهند؟ چه درصدی رای دادند؟ بالاترین رای چه درصدی از میزان مشارکت است؟ و چه درصدی از کل واجدین رای دادن است؟

با این همه اعضای ویلای خیابان خرمشهر می‏دانند که منتخب طیف و گروه و قومیت و کلنی جمعیتی خاصی نیستند و باید دغدغه همه شهروندان را پیگیر باشند و باید به کاشمر نگاهی ورای مسایل قومی و قبیله‏ای و طیفی و سیاسی داشته باشند. در لحظه نگارش این یادداشت هنوز شهردار کاشمر انتخاب نشده است. از همان ابتدایی که برخی حدس زدن که یحتمل شورای ششم کاشمر شورایی با حضور بزرگوارانی کوهسرخی‏الاصل باشد، بیم آن می‏رفت که ایشان شهرداری با اصالت کوهسرخی انتخاب بکنند.

در شماره 306 این نشریه در نیمه اول اسفند 1399 در یادداشتی با عنوان « چند حدس و نَقل و پیش‏بینی برای شورای شهر کاشمر» احتمال همت کلنی کوهسرخیان مقیم کاشمر در فتح شورای ششم مورد اشاره قرار گرفت. حسب همین احتمال‏سنجی این احتمال هم قابل حدس بود که شهردار کاشمر در دوره شورای ششم شاید یک کوهسرخی باشد. زمان نگارش آن یادداشت مربوط به ایام قبل از ثبت کاندیداها بود. حدس زدن پازل سیاسی هر دوره کاشمر کار چندان سختی نیست.

تک مضراب دوم:

بیایید یک نگاهی دیگر به چهار ائتلاف انتخابات شورای ششم بیاندازیم. می‏خواهیم گرایشات سیاسی این منتخبان هر ائتلاف را رصد کنیم. به باور نگارنده شاید ائتلاف در امتداد سازندگی تنها ائتلافی باشد که با قاطعیت بشود گرایش سیاسی همه اعضایش را بر شمرد. ایشان دارای گرایشات چپی بودند و اصلاحاتی خوانده می‏شدند. دکتر صادقی از میان ایشان به عنوان عضو اصلی بسان دو دوره قبل رای آورد. در میان علی‏البدلان هم حضور دارند. ائتلاف مربوط به گرایش راست یا همان اصولگرایان به باور نگارنده از نظر غلظت سیاسی همسو نبودند.

امید این باور به دوستان اصوگرا بر نخورد. مدتی است این جریان دغدغه تشکیلات دارد. جمله سنگین است. دغدغه تشکیلات دارند. مگر این جریان از دوران فعالیت حزب جمهوری اسلامی در جوار مسجد قائم (عج) واجد تشکیلات نیست؟ البته شاهد فوت بعضی از بزرگان این جریان نظیر شادروان صابر شاکری هستیم. برخی از بزرگانش مهاجرت کردند. با این همه حداقل روی کاغذ دارای تشکیلات هستند. ولی این تشکیلات انسجام تشکیلاتی ندارد.

خواهشاً به دوستان راستگرا بر نخورد. یک بررسی بفرمایید ادوار مختلف را، همیشه شاهد حضور چند کاندیدا از این طیف در عرصه انتخابات هستیم. این مهم بعد از مجلس چهارم مشهودِ مشهود است. در همین انتخابات اخیر هم این مهم مشهود بود. الغرض جمعی بر آن بودند که این طیف را به یک انسجام درون گروهی برسانند. کاندیداهای این دوره چند باری جمع شدند که به یک لیست برسند که با فراز و نشیبی به فرمول شش بعلاوه یک رسیدند، یعنی شش منتخب اصلی هستند.

 الباقی کاندیداها باید عکس این شش نفر را کنار عکس خودشان تبلیغ بکنند. جالب این که انتخاب این شش نفر هم قابل حدس بود. لابد از هر شاخه اصولگرایان فردی یا افرادی باید در این لیست باشند. جزئیات گرایش هر عضو را نمی‏دانم، ولی می‏دانستم دو نفر به شاخه متمایل به جواد کوهسرخی گرایش دارند. با اعلام این نظر که جواد کوهسرخی این فرد فعال در دو دوره اخیر انتخابات مجلس شورای اسلامی را الزاماً اصولگرا نمی‏دانم، شاهد بودم که دو عضو مرتبط با وی در لیست اصولگرایان قرار گرفتند. و این در حالی بود که در ائتلاف اخلاق‏مداران هم فردی نزدیک به ایشان حضور داشت. این بخش را در خاطر داشته باشید مجدد به آن اشاره خواهیم کرد.

ائتلاف شفافیت با محوریت حسن اعمی را مربوط به چپ مدرن می‏دانم. اصلاحاتی‏های جوانی که با نقد درون طیفی خود ثابت کردند در کنار شاخه سنتی این طیف حرف‏های برای گفتند دارند. اخلاق‏مداران جمعی از هر دو طیف بودند. به زعم برخی غلظت اصولگرایی این ائتلاف بیشتر بود. این غلظت با رفتن یکی از اعضای آن به ائتلاف شهردار و جایگزینی بانویی دیگر بیشتر شد. دو نفر از اعضای این ائتلاف در جریان رای‏گیری جریان اصولگرا برای انتخاب شش کاندیدای اصلی، جلسه را ترک کردند.

تک مضراب سوم:

 حال به ظاهر قضیه گرایشات سیاسی اعضای شورای ششم بپردازیم. در نگاه اول اکثریت با اصولگرایان است. با اجازه این ظاهر را با ذکر نام بیان می‏کنیم. میثم خزاعی در دوره قبل و قبلترش کاندیدای اصولگرایان بود. در این دوره بعد از رسیدن به صندلی ریاست شورای پنجم آن هم در سال آخر عمر این شورا و با رای قابل تامل اصلاحاتی‏های شورای پنجم،  به شهردار نمره نوزده داد. گویا این نمره و حواشی ریاست باعث شد میلی به حضور در لیست اصولگرایان نداشته باشد. شاید هم اصولگرایان میلی نداشتند.

هر چه بود تنها روحانی شورا در این دوره ستادی تک نفره داشت. آیا این به معنای اصلاح‏طلب شدن اوست؟ و یا آن که ایشان همچنان یک اصولگراست؟ البته برخی سعی دارند خود را وراجناحی معرفی کنند و اصرار دارند که بگویند ولایی و انقلابی هستند. خوب اجازه بدهید الزاماً خزاعی را شخصیتی مرضی‏الطرفین بدانیم. صادقی در اولین حضورش در لیستی اصولگرا حاضر شد ولی با ورود به شورا ثابت کرد یک اصلاح‏طلب هست و اصلاح‏طلب هم مانده است. این دوره با کمی تاخیر در لیست حامیان شهردار اصلاح‏طلب وقت قرار گرفت.

یوسف‏پور یکی از اعضای ائتلاف اخلاق‏مداران بود که نشست اصولگرایان را در بحث انتخاب شش کاندیدای اصلی ترک کرد. به یاد ندارم در بازه تبلیغات با صراحت به بیان دیدگاه‏های سیاسی‏اش پرداخته باشد. با این همه به باور برخی دارای عقبه اصولگرایانه است. آیا این عقبه در عملکرد او در شورای ششم ظهور و بروزی دارد؟ اجازه بدهید وی را نیز بسان خزاعی مرضی‏الطرفین بدانیم. جسارتاً متوجه هستید که در این دوره شورا فقط میثم خزاعی غیر کوهسرخی است. سرهنگ زاده اکبر در اولین حضورش توانست رای مناسب را اخذ کند.

نظامی‏ها که طبیعتاً گرایش سیاسی ندارند. البته لابد بازنشسته‏ها از این منظر مشکلی ندارند. خوب ایشان بر پیشانی نام اصولگرایی دارد. آیا از جریانش حرف شنوی دارد؟ به تعبیری منافع طیفش مهم است یا به دیدگاه و گرایش فردی‏اش رجوع می‏کند؟ نقل است که ایشان در انتخابات مجلس در تیم جواد کوهسرخی بود. زارع سنجدکی هم در لیست اصولگرایان است. او نیز در تیم جواد کوهسرخی حضور داشت. اعمی را می‏شود مرضی‏الطرفین دانست ولی خود به صراحت بارها به اصلاح‏طلب بودنش اشارت داشته است. یک چپی مدرن است.

مرادزاده هم به زعم نگارنده یک اصولگرای ذاتی است. خوب جمع جبری باور نگارنده چه نتیجه‏ای دارد؟ اگر ظاهر مدنظر باشد سه اصولگرا بعلاوه خزاعی و یوسف‏پور می‏شوند پنج اصولگرا که با اعمی وحدتی دارند و اکثریتشان کوهسرخی هستند و صادقی تک اصلاح‏طلب این دوره است. با عرض معذرت بنده موافق این جمع‏بندی نیستم. معتقدم در گذر زمان شفاف‏سازی بیشتری را شاهد خواهیم بود. اگر به دوستان اصولگرا بر نخورد معتقدم این دوره شورا پدیده مرضی‏الطرفین بودن پررنگ خواهد شد.

تک مضراب چهارم:

به نظر شما اگر این دوره اصلاحاتی بودند چقدر انتخاب شهردار طول می‏کشید؟ نگارنده هم با شما موافق است. گفتند چندین نفر برای انتخاب شهردار معرفی شدند و برنامه‏ریزی شده که کاندیداهای این سمت مهم در جلسات شورا حاضر شوند و طرح و برنامه‏هایشان را ارائه کنند. و در این میان شنیدیم که یکی از نیروهای خدوم کوهسرخی فعال در یکی از شهرهای مجاور گزینه اصلی برخی از اعضای شورای ششم است. شاید همزمان با انتشار این شماره نشریه انتخاب شهردار کاشمر به نتیجه رسیده باشد.

شاید همین گزینه کوهسرخی منتخب شورائیان باشد و شاید فردی دیگر باشد. ولی نکته جالب آن جاست که این گزینه کوهسرخی برادر جواد کوهسرخی است. آیا جریان اصولگرا این گزینه را معرفی کرده یا نظر شخصی برخی از اعضای ویلای خیابان خرمشهر است؟ یقین عزیزان کوهسرخی‏الاصل شورای ششم می‏دانند که برخی ولو اندک در باره در اکثریت بودن کوهسرخیان در این دوره اشاراتی داشته‏اند. حتی نماینده کوهسرخی خطه زر خیز ترشیز نیز در مصاحبه‏ای به این موضوع اشاره کرده است.

به نظر شما جالب است که کوهسرخی‏ها یک شهردار کوهسرخی انتخاب بکنند که اتفاقا برادر یکی از کاندیداهای دو دوره اخیر انتخابات مجلس شورای اسلامی بوده است؟ تاکید می‏شود که شاید موقع انتشار این شماره نشریه این فرد منتخب شورا نباشد ولی در لحظه نگارش و این یادداشت و قبل بر آن به عنوان گزینه مطرح نامش ذکر شده است. بر فرض انتخاب این بزرگوار می‏توان با شفافیت حدس زد شورای ششم  دارای شیب ملایم به سمت گذر از اصولگرایی و مرضی‏الطرفین بودن و در نهایت اصلاح‏طلب شدن است.

اصولگرایان باید به خود بیایند و ترکیبی از دیدگاه‏های پیران و جوانان را برای یک آسیب‏شناسی تشکیل بدهند. به طیف چپ بنگرید، انسجام تشکیلاتی نابی دارند. وجود چند نشریه و پایگاه خبری به آنها قدرت رسانه‏ای برای اقناع هواداران و جلب نظر افکار عمومی داده است. دارای یک پاتوق مذهبی و اجتماعی همچون تکیه شهداء هستند. ارتباط فعالان این طیف در شهرستان با هم‏طیفان مشهدی و تهرانی عالی است می‏توان این مهم را در جلسات سخنرانی محرم‏های نزدیک به انتخابات مجلس دید، البته در روزگار قبل کرونا.

ایشان به سازمان‏های مردم نهاد و جلسات قرائت ادعیه توجه خاصی داشتند. تبعیت تشکیلاتی ایشان را در حکایت حمایت از شهردار منتخب شورای چهارم و پنجم می‏توان دید. حتی وقتی یکی از ایشان با شعار شفافیت خواهان شفاف‏سازی بعض مسایل شد، شاهد نوع رفتار طیف چپ کاشمر بودیم. بگذریم امید جریان اصولگرای کاشمر از وقایع سیاسی ادوار مختلف این دیار عاقبت پند بگیرد. اگر انسجام تشکیلاتی بود نباید وقتی بلوکیان بود حلمی می‏آمد. در ادوار دیگر هم نباید هر کاندیدایی خودش را کاندیدای اصلی بداند.

تک مضراب پنجم:

اگر تشکیلات قوی می‏بود بلوکیان بیش از دو بار و اسماعیل‏نیا بیش از یکبار رای می‏آورد. در بحث شوراها هم باید با قدرت بیشتری حضور داشت. امید وقایع شورای ششم منتهی به یک انسجام تشکیلاتی بشود. امید در آینده فرایند انتخابات مجلس بر سازوکار انتخابات شوراها بی‏تاثیر بشود. امید منتخبان لیست اصولگرایان حواسشان باشد که تشکیلات مفهومی دارد. اولین مفهوم آن تبعیت تشکیلاتی است. کاشمر شهری مهاجر پذیر است. کلنی‏های جمعیتی مختلفی را پذیراست.

در هر دوره این کلنی‏های جمعیتی توانستند در شورای شهر حضور داشته باشند. روزگاری سه نفر از شفیع‏آباد در شورا بودند همانطور که در دوره قبلی چهار بزرگوار کوهسرخی در شورا حضور داشتند. روزگاری از بخش مرکزی چند نفری در شورا بودند. ولی به هر دلیل افزایش تعداد کوهسرخی‏ها که در فرآیند انتخابات اتفاق افتاد می‏تواند، می‏توان منتج به دو نتیجه بشود. یکی آن که شورای ششم چونان شورای قبلی مملو از دغدغه و حاشیه بشود. دیگر آن که این شورا از بضاعت اعضایش بهره بگیرد و کارهایی کارستان در شهر بکند.

چهار سال دیگر زندگان شهر این روزهای شورای ششم را به قضاوت خواهند نشست. آرای شهروندان برای انتخاب شورای هفتم بر اساس عملکرد امروز است. امید شاهد درخشش کاشمر در این دوره باشیم. شهر بی‏ترافیک شود. دارای کمربندی جنوبی و شمالی بشود. مبلمان شهری ارتقای کمی و کیفی بیابد. کاشمر شهر زیارت و سیاحت بشود. شهری بی‏زمین‏خوار و بی‏رانت‏خوار بشود. شهری که به لطف نیروهای ارزشی و انقلابی، بالنده و پویا بشود. امید به فرموده رهبر فرزانه انقلاب اسلامی باید همه چیز پیوست عدالت داشته باشد.

 

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.