چند ابراز امید برای شهردار منتخب اکثریت شورای ششم

اخبار ترشیز
Typography

حمیدرضا بی تقصیر 

واضح و مبرهن است که انتخاب شهردار یکی از وظایف اصلی شورای اسلامی شهر است. همه می‏دانیم خوب یا بد بودن یک شهردار از منظر نوع عملکرد، به نوع انتخاب و نظارت و هدایت شورا بر می‏گردد. همه هم باور داریم که این انتخاب باید منتج به پویایی و بالندگی شهر بشود. معمولاً شاهد بودیم که مسایل جناحی و طیفی اکثریت شورا در انتخاب شهردار موثر بوده است.

در این دوره از فعالیت شورای اسلامی شاهد نشر یک شایعه بودیم که از فرزندان خطه کوهسرخ انتخاب حداقل چهار نفر از شورائیان به‏عنوان شهردار کاشمر است. در یادداشتی دیگر در این شماره به روند این انتخاب و مسایل مربوط به آن پرداخته‏ایم.

شاید تا لحظه انتشار این شماره نشریه همان فرد کوهسرخی منتخب شورایی با پنج چهره کوهسرخی باشد. شاید هم بزرگواری دیگر به ساختمان خیابان خاکی (پانزده خرداد) برود. هر چه هست در نیمه دوم مرداد و نیمه اول شهریور بحث انتخاب شهردار توسط ساکنان ویلای خیابان خرمشهر در کنار بحث کرونا و گرانی در محافل مختلف مطرح بود. این روزها می‏شنویم کاندیداهایی به شورا می‏روند و برابر وقتی که دارند به ارائه طرح و برنامه خود می‏پردازند. یقین این بررسی ایده‏ها و طرح‏های کاندیداها فرمالیته نیست. یقین همه کاندیداها واقعگرایانه مسایلشان را به خصوص در حوزه کسب درآمد پایدار برای شهرداری مطرح کرده‏اند.

نگارنده به عنوان فردی که از یک سو دغدغه مطالعات حوزه مدیریت شهری دارد و در خلال سی سال اخیر مکرر در این وادی مطالبی را منتشر کرده بر خود فرض می‏داند مسایلی را در بحث انتخاب شهردار به محضر ساکنان ویلای خیابان خرمشهر ارائه کند. این همه در حالی است که نویسنده این یادداشت از دوره اول شورا با فراز و نشیب فعالیت این پارلمان محلی آشناست. حقیقت زمان ارائه این یادداشت مطلوب نگارنده نیست، چون باور دارم شورائیان به هر دلیل بیش از این انتخابشان را کرده‏اند، ولی برای ثبت در تاریخ درج این یادداشت در این شماره از نشریه ضروری است.

بیایید ابتدا به ساکن سخنی از رهبر فرزانه انقلاب اسلامی را بخوانیم. ایشان می‏فرمایند؛ « شهرداران باید؛ امانتدار رأی، اعتماد، محیط زندگی و اخلاق و فرهنگ مردم باشند و شورا هم باید شهردار را تقویت نماید.»  دو باید در این سخن نغز ایشان وجود دارد. تحقق این دو باید خیلی مهم است. همین چند روز پیش بود که ایشان در دیدار با دولت سیزدهم تاکید بر عدالت و عقلانیت در امور مملکتی و مسایل اجرایی داشتند و از تعبیر پیوست عدالت بهره بردند. یقین هفت ساکن ویلای خیابان خرمشهر به این بحث عدالت در دوران فعالیتشان به دقت توجه دارند و حواسشان به شهرداری هم برای رعایت این پیوست هست.

در دو دوره قبلی شورای شهر شاهد اقبال شورائیان به جعفر سلیمانی بودیم. ایشان به عنوان یک نیروی چپ و اصلاح‏طلب دارای عنوان بیشترین مدت حضور در منصب شهرداری کاشمر است. بیش از این عنوان به حسینی یزدی دیگر چهره اصلاح‏طلب دیارمان تعلق داشت. حسینی یزدی بعد از دوران شهرداری به مشهد مهاجرت کرد  و در شورای سوم بخت خودش را در انتخابات شوراها آزمود و جزو سه منتخب اول شد و دوره بعد با رای کمتر از دور قبل در شورا حاضر شد و در شورای پنجم حائز رای لازم برای حضور در شورا نشد. اما سلیمانی نتوانست بسان حسینی یزدی بخت خودش را در ماراتن انتخابات شورا بیازماید.

با این همه سلیمانی پدر معنوی یک ائتلاف در ششمین دوره انتخابات شوراها شد. حضور وی با کاندیداهای که هوادارش بودن در پارک بانوان در خاطره‏ها خواهد ماند. با این همه لیست حامیان وی چندان مورد اقبال قرار نگرفت و صرفاً یک نفر به عنوان عضو اصلی انتخاب شد. آن یک نفر هم اصالت کوهسرخی داشت. همین طول مدت شهرداری سلیمانی یک نکته مهم را بیان می‏کند، آن هم انسجام تشکیلاتی یک طیف سیاسی برای حضور در پیشانی و متن مدیریت شهری است. با این همه شهردار منتخب شورای ششم باید حواسش به دوره طولانی شهردار بودن سلیمانی باشد.

این دوره طولانی یقیناً فراز و نشیب‏های داشته است. ولی در نهایت این مردم بودند که به شفافیت برخی رای دادند و همانطور که عرض شد اقبال چندانی به لیست حامیان شهردار آن روزها نداشتند. آسیب‏شناسی این مهم را به شورای ششم توصیه می‏کنم. یقین باید از عملکرد سلیمانی پند و اندرز گرفت. امید شهردار منتخب شورای ششم به خرد جمعی معتقد باشد و با تکیه بر عنصر مشورت و حرمت به جایگاه شورای اسلامی شهر به عنوان یک پارلمان محلی، امور شهرداری را ساماندهی و هدایت کند. امید شورای ششم تهدیدها و فرصت‏های فراروی مدیریت شهری در کاشمر، شهری با قریب نود سال مدنیت، را عالمانه و به دور از شعار بررسی کند.

امید طرح‏ها و پروژه‏های ناتمام و شروع نشده، موجود بر اساس طرح تفضیلی شهر و مصوبات شوراهای چهارم و پنجم و حتی قبل آن، تعیین وضعیت گردد. شهرداری کاشمر نیازمند مدیریت جهادی و عالمانه است. یحتمل تا انتشار این شماره نشریه، شهردار منتخب اکثریت شورای ششم انتخاب شده باشد. با این همه چند پیشنهاد به شورای اسلامی شهر و شهردار منتخب مطرح می‏شود. البته قبلش توضیح بدهم که به شخصه اکثریت شورای ششم را اصولگرا نمی‏دانم. حتی باور دارم اکثریت و اقلیت سیاسی در آن فعلاً مطرح نیست. فعلاً وفاداران به یکی از کاندیداهای انتخاب مجلس با یاری تنی چند از اعضا به دنبال یک فرد خاص برای شهرداری هستند.

این عده فعلاً اکثریت شورا هستند. در گذر زمان یحتمل شاهد اکثریت یافتن جریان اصلاحات در این شورا خواهیم بود. این مهم هم مسبوق به سابقه است. در شورای قبلی شاهد بودیم ابتداء اصلاحات اکثریت داشت و بعد اصولگرایان، این مهم باعث شد شورای پنجم چهار رئیس به خود ببیند و حتی جلسات غیر علنی داشته باشد. امید جلسات شورای ششم علنی باشد و مدیریت شهری دغدغه حواشی احتمالی در داخل شورای شهر را نداشته باشد. به ساکنان ویلای خیابان خرمشهر و مدیریت شهری توجه به اسناد فرادستی کاشمر را پیشنهاد می‏کنم. در کنار آن دقت نظر به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و سند چشم‏انداز بیست ساله توصیه می‏شود.

امید شورائیان با جدیت حواسشان به نقشه مهندسی فرهنگی کشور،  سند راهبردی کاهش آسیب‏های اجتماعی، برنامه کنترل و کاهش آسیب‏های اجتماعی استان، نقشه جامع علمی کشور، طرح جامع شهر کاشمر، طرح آمایش شهر و شهرستان و سند ملی توسعه استان خراسان رضوی باشد. دقت در این موارد کمکی به تهیه پیوست عدالت برای فعالیت‏های شورای ششم و مدیریت شهری است. سلیمانی در دوره شهردار بودنش اصرار داشت کاشمررا به عنوان دومین شهر زیارتی استان و چهارمین شهر زیارتی کشور معرفی کند. حتی این مهم را بر دیوار ساختمان شهرداری در خیابان پانزده خرداد (خاکی) نوشته بودند.

امید شورای ششم و شهردار منتخب اکثریت این شورا حواسشان به این مهم باشد که کاشمر در خراسان رضوی در بحث زیارت بعد از مشهد و طرقبه و سبزوار و نیشابور قرار دارد. در کشور هم بعد از مشهد و قم و شیراز و شهر ری و شوش دانیال و آستانه اشرفیه و مشهد اردهال و چند شهر دیگر قرار دارد. لذا بایسته است برای کاشمر به دنبال عنوانی نظیر «کاشمر شهر زیارت و سیاحت» بود. از این منظر باید به فکر توسعه آیتم‏های مختلف گردشگری در دیارمان باشیم. کاشمر توان بالایی برای گسترش گردشگری شهری، خرید، سلامت و به خصوص گردشگری مذهبی و زیارت دارد. سایر آیتم‏ها هم در سطح شهرستان قابل بررسی می‏باشند.

کاشمر نیازمند یک آمایش شهری است. با آمایش می‏توان کاشمر را تبدیل به شهری سرسبز و زنده و شاداب با فضاهای عمومی متنوع و دلگشا کرد. یقین شهردار جدید می‏داند کاشمر روی کاغذ یک شهر ایمن است. امید در عمل هم شاهد ارتقای ایمنی در سطح شهر باشیم. لابد شورائیان و شهردار منتخب اکثریت شورا می‏دانند که کاشمر شهری مذهبی است و دارالمومنینی است که نجف اصغر و قم ثانی خوانده می‏شود. امید ایشان بدانند که این شهر مذهبی، شهری فرهنگی هم هست. یقین توجه به مسایل فرهنگی برای تمامی اقشار دغدغه شهرداری با نظارت شورای اسلامی شهر خواهد بود.

امید به دور از شعار شاهد آموزش شهروندی، فرهنگ شهرنشینی و حقوق شهروندی و کمک به نشر ارزش‏های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس باشیم. هویت فرهنگی کاشمر باید محترم شمرده بشود. پیشنهاد می‏شود به جایگاه مساجد نقاط مختلف شهر بیش از پیش توجه شود. یاد همه ما از مدیریت شهری تا شهروندان باید باشد که؛ توجه به مقوله حاشیه‏نشینی یک ضرورت است. شهر نباید به شمال و جنوب تبدیل شود و نباید نگاه تنی و ناتنی به شهروندان مستقر در محلات مختلف داشت. امید شاهد توجه مدیریت شهری و شورای ششم به عنصر وقف و جایگاه آستانقدس رضوی در کاشمر به عنوان دو محور توسعه شهر باشیم.

امید در حوزه عملکردی، شاهد رنج بردن شهرمان از عدم تعامل مناسب مدیریت شهری و شورا با سایر دستگاه‏های ذینفع شهری، توزیع نامناسب سرانه‏های خدماتی، وجود کاربری‏های ناسازگار با شهر و بافت مسکونی و کمبود مراکز مطلوب ارزشی، ورزشی، فرهنگی، هنری و نظایر آن نباشیم. امید در حوزه ترافیک شهر کاشمر شاهد احداث کمربندی شمالی و جنوبی شهر، تعریض معابر و گذرها، توزیع متعادل دسترسی‏ها، افزایش شبکه حمل ونقل درون شهری و توجه به توسعه فرهنگ پیاده روی و دوچرخه سواری در همه نقاط شهر از سر عدالت باشیم. یقین شورای ششم و شهردار منتخب اکثریت این شورا دغدغه کسب درآمد پایدار را دارد.

باید کم توجهی به فرصت‏های سرمایه‏گذاری محلی و ملی و عدم حمایت موثر از سرمایه‏گذاری بخش خصوصی آسیب‏شناسی بشوند. یقین شورای ششم حساب خاصی روی ارتباطات خود با افراد حقیقی و مراکز حقوقی در رده بومی و استانی و ملی باز کرده است که امید مورد استفاده قرار بگیرند. مدیریت شهری باید به کمک شورا و همراهی نماینده و التفات دولت و امام جمعه از کلیه ارتباطات برای کمک به بالندگی شهر و شهرداری بهره ببرد. در این میان باید گوشه چشمی به آستانقدس رضوی، بنیاد مستضعفان، بنیاد برکت و مجموعه‏های اقتصادی معظم کشور داشت. حوزه محیط زیست شهر و شهرستان نیازمند یک آمایش ویژه است.

رعایت اصول پایداری اکولوژیک ضروری است. باید از تشدید آلودگی‏های زیست محیطی ناشی از توسعه شهری  جلوگیری بشود. از همین منظر باید به عنصر جمع‏آوری زباله و بحث تفکیک و بازیافت آن دقت ویژه بشود. اعتلای کیفیت محیط شهری، سلامت و ایمنی شهروندان در عصر کرونا و دوره پساکرونا یک الزام است. مدیریت شهری و شورای ششم یقین می‏دانند که کاشمر نیازمند ارتقای کمی و کیفی امکانات زیرساختی و تاسیسات و تجهیزات شهری متناسب با شهری معتبر در ساحت زیارت و سیاحت است. در کنار همه این موارد باید خدا را شکر کرد که مواردی نظیر رانت‏خواری و فساد در شورا و شهرداری وجود ندارد.

با این همه باید شهردار منتخب اکثریت شورای ششم با دقتی مثال‏زدنی به دنبال پیشگیری و مبارزه جدی با فساد و رانت و به تعبیر مقام معظم رهبری، ویژه خواری باشد که یقیناً خواهد بود. کلیه خدمت شهرداری نیازمند ارتقای کمی و کیفی است. شهروندان خواهان شفافیت و مدیریت شهری و شورای عاری از فساد هستند. هر از گاه در یک دهه گذشته شنیدیم که کاشمر قرار است شهری هوشمند در حوزه مدیریت شهری بشود، امید این دوره کاشمر تبدیل به شهر هوشمند بشود. این مهم را می‏توان با همراهی و یاری نماینده و کمک دولت و استانداری و بهره‏مندی از انواع ارتباطات محقق کرد.

در پایان امید شاهد تداوم پایبندی مدیریت شهری و شورا به مقررات و اصول و ارزش‏های انقلابی و حرمت‏گذاشتن به شهروندان باشیم. یادمان باشد که زود دیر می‏شود. چهار سال دیگر هفتمین انتخابات شوراها را خواهیم داشت. امید آن زمان همه رو سفید باشند. امید تعامل شورا و شهرداری با نیت تعالی شهر با قدرت تداوم بیابد. امید همه با هم به دور از حب و بغض‏های سیاسی برای تعالی شهر و شهرستان کوشا باشیم. امید شورائیان و شهردار در دوره بعدی بتوانند از عملکرد این دوره‏شان به بهترین نحو دفاع بکنند. یادمان نرود شهروندان ما را بی‏توجه به زادگاه و قومیت و کلنی جمعیتی و گویش و رفتارمان قضاوت می‏کنند.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.