تا انتخابات

اخبار کاشمر
Typography

انتخاب یک پزشک 45 ساله از سوی بخشی از نیروهای اصلاح‏طلب ترشیز به عنوان کاندیدای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، از جمله اخبار مطرح محافل سیاسی  این روزهای شهرستان‏های کاشمر و بردسکن و خلیل‏آباد است.

تیم تبلیغاتی وابسته به این کاندیدا سعی در بیان شاخص‏های وی نسبت به سایر کاندیداها دارد. در شبکه‏های اجتماعی بر بردسکنی‏الاصل بودن وی تاکید شده است. مبلغان وی با هوشمندی اصرار بر اصالت روستایی وی دارند. تاکید شده که روزگاری در کوهسرخ به طبابت مشغول بوده است. رتبه‏ها و مدارج علمی‏اش به طور پررنگ مورد توجه قرار گرفته است. حتی به رای بالای وی در اولین دوره فعالیت شورای اسلامی شهر کاشمر اشاره شده است، ولی این نکته مورد غفلت واقع شده که وی چرا در آن روزگار از شورا استعفا داد و ادامه تحصیل را بهانه کردن و اینک بعد از 18 سال قصد حضور در رقابتی بزرگ‏تر در سطح سه شهرستان را دارد؟
تیم تبلیغاتی این پزشک 45 ساله بر اصلاح‏طلب بودن وی با این اشاره که؛ « دکتر از حیث تفکر سیاسی به جبهه اصلاحات گرایش دارد البته این بدان معنا نیست که ایشان همچون بسیاری از معتقد به سیاست حذف و سلب باشد. آنچه برای ایشان ملاک اعتبار اشخاص است توانایی و تخصص آنهاست و نه صرفاً خط فکری جناحی افراد !! » تاکید خاص دارند. این تاکید درحالی است که وی در فرایند منتهی به ضیافت به اصطلاح همدلی در ماه مبارک رمضان از میان قریب ده کاندیدای احتمالی انتخاب و همراه با سه فرد سیاسی‏تر از خود در مقام چهار کاندیدای اصلا‏ح‏طلب  قرار گرفت. شنیده‏ایم که این دکتر دارای مشرب سیاسی اصلاح‏طلبانه از سوی یک تیم فرهنگی اصلاح‏طلب هم حمایت می‏شود. این تیم در سالیان اخیر به عنوان مجموعه‏ای روشنفکر در حوزه مسایل فرهنگی و بعض امور خیریه منشاء اثر بوده است و از همان ابتداء در محافل سیاسی پیش بینی می‏شد روزگاری فاز فعالیت خود را از حوزه مسایل فرهنگی اجتماعی معطوف حوزه سیاست بنماید.  در تبلیغات وی در شبکه‏های اجتماعی به این رابطه با ظرافت اشاره شده است.
این پزشک 45 ساله که گویا این روزها مشهدی‏المسکن شده است در نظر سنجی حامیان سیاسی‏اش توانست از دو چهره سیاسی مطرح در جمع حامیانش سبقت بگیرد. سبقت گرفتن وی بر یکی از دو رقیبش برای بعض محافل بسیار جالب بود و به نوعی بیانگر میزان محبوبیت سیاسی آنان در میان حامیانشان بود! باید دید برای ایام باقی‏مانده تا انتخابات تیم تبلیغاتی پزشک اصلاح‏طلب 45 ساله چه در چنته دارند! یقین شاهد حضور بیشتر وی در مجامع، افزایش فعالیت در عرصه اینترنت، طبابت رایگان، بهره‏مندی از گروه‏های مرجع و روش‏های نوین تبلیغاتی خواهیم بود. برخی معتقدند دکتر بهروز بنیادی  به طور قطع کاندیدای نهایی طیف اصلاحات در حوزه انتخابیه کاشمر خواهد بود و حتی شاهد حضور فعال افرادی چون خباز استاندار جدید‏الانتصاب سمنان برای تبلیغ وی خواهیم بود. این روزها برخی از اصلاح‏طلبان فایل صوتی استاندار فعلی سمنان در حمایت از دکتر بنیادی را در شبکه‏های اجتماعی برای این و آن ارسال می‏کنند. راستی برخی در حال رصد تخلفات انتخاباتی رقبای خود هستند به نظر ایشان این فایل صوتی چه حکمی دارد؟
استاندار شدن خباز برای قاطبه سیاسیون ترشیز اعجاب برانگیز بود. خود ایشان هم تاکید داشتند که به نیت شرکت در انتخابات مجلس از حوزه انتخابیه تهران از معاونت معاون پارلمانی رئیس جمهور استعفاء داده‏اند، ولی نظر بر این قرار گرفت که برای ایفای نقش در قالب استاندار تغییر سنگر دهد! ایشان بعد از سید حسن رسولی دومین ترشیزی است که کسوت استانداری را تجربه می‏کند. استان سمنان موطن دو رئیس جمهور اخیر کشور است. استانی که به علت موقعیت خاصش و نوع اقلیم، خرده‏فرهنگ‏های موجود و رتبه کشاورزی، صنعتی و دانشگاهی و بسیاری ویژگی‏‏های دیگر نوعی شبه قاره محسوب می‏شود. با استاندار شدن خباز بحث حضور وی در گردونه رقابت‏های انتخاباتی مجلس دهم حال و هوایی دیگر گرفت. فایل صوتی متضمن حمایت وی از یک کاندیدا بیانگر اعمال نفوذ وی جهت حفظ اجماع در میان اصلاحاتیان ترشیز است.
نکته جالب و مطرح در محافل سیاسی حضور و غیبت سید حسن رسولی است. وی به هر دلیل از اجماع بخشی از اصلاحاتیان ترشیز خارج شد. آیا خروج وی بیانگر نوعی اختلاف در این مجموعه بود؟ در دو شماره قبل به نام کاندیدای متمایل به رسولی اشاره کردیم که منجر به بازخوردهای در شبکه‏های اجتماعی و بعض رسانه‏ها شد. شایعه حضور زوجی سیاسی همفکر با رسولی گواه اهتمام برخی از اصلاحاتیان برای گذر از خباز است. به قول ظریفی اصلاحاتیان ترشیز دو گروه اصلی مشتمل بر خبازطلب و اصلاح‏طلب هستند. به نظر شما کدام یکی از احزاب اصلاح‏طلب در انتخابات مجلس برای حوزه انتخابیه کاشمر کاندیدا معرفی خواهند کرد؟ آیا حزب اعتماد ملی دارای کاندیدای مشترک با سایر احزاب خواهد بود؟ آیا سایر احزاب اصلاح‏طلب کاندیدای اختصاصی خواهند داشت؟ آیا حامیان دکتر عارف کاندیدای مخصوصی در آستین دارند؟ طرح یک سوال خالی از لطف نیست؛ اصلاحاتیان ترشیز در این دوره با چند کاندیدا وارد گردونه انتخابات خواهند شد؟
بازوی رسانه‏ای متمایل به اجماع بخشی از اصلاحاتیان ترشیز برای بار چندم از طرح نام‏ کاندیداهای احتمالی متمایل به نحله‏های مختلف اصلاحات انتقاد کرده است. نکته جالب اصرار بر اصولگرا خواندن برخی از اصلاح‏طلبان مطرح در گردونه رقابت‏هاست. تیم رسانه‏ای اصلاحات کاشمر در راستای منافع اتاق فکر این طیف سعی دارد تعداد کاندیداهای اصلاح‏طلب را اندک نشان دهد . این در حالی است که حضور حداکثری کاندیداهای طیف اصلاحات یک تاکتیک سیاسی در سطح کشور و استان است. باید این واقعیت را قبول کرد که اکنون عصر دنیای ارتباطات است و همه بایستی در مقابل نقش آفرینی پدیدة مدیا (رسانه) سر تعظیم فرود آوریم . افزایش نشریات ترشیز بیانگر تمایل دو جناح و نحله‏های هر طیف برای داشتن بازوی رسانه‏ای است. همین موضوع در عرصه مجازی اینترنت نیز ساری و جاری است. هم اینک برخی از کاندیداهای احتمالی در شبکه اجتماعی تلگرام دارای گروه و حامیانی است. اخیراً برخی از اینان اقدام به تشکیل کانال ( یکی از امکانات خاص تلگرام ) اختصاصی کرده و اخبار مورد نظرشان را پخش می‏کنند. حتی بحث نظرسنجی هم به طور گسترده توسط حامیان برخی کاندیداهای احتمالی در جریان است.
وضعیت اصلاحات در ترشیز بسان کشور نشان‌دهنده نوع تلاطم سیاسی در این جریان است. اغتشاش در اصلاحات قبل از انتخابات مجلس از ساختارسازی‌های مختلف و بهم ریخته تا اظهارنظر در مورد ماهیت گروه‌ها و کمیته‌های مختلف در این جریان گسترده بوده است. ساختارهایی چون شورای مشورتی، شورای هماهنگی، شورای راهبردی، شورای عالی سیاست‌گذاری انتخابات، نهاد عالی اصلاح‌طلبان، پارلمان اصلاحات و ... ازجمله این ساختارسازی‌هاست که تا به اینجا نتوانسته اصلاح‌طلبان را به وفاق برساند. یکی کارکرد شورای مشورتی و راهبردی را کارکرد مشورتی می‌داند و شورای هماهنگی را مجری فعالیت‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان برمی‌شمارد و دیگری که رئیس شورای راهبردی انتخابات است نیز همین کارکرد را برای شورای راهبردی قائل است.این ساختارسازی‌ها و اختلافات درونی سبب ایجاد یک فضای متناقض و مغشوش در جریان اصلاحات شده است. از سوی دیگر موضوع ائتلاف با گروه‌های معتدل دولتی و اصولگرا نیز در این حیطه گاهاً مطرح می‌شود که  آنهم تکذیب می‏شود.
اخیراً موسوی‌لاری وزیر کشور دولت اصلاحات در جریان مصاحبه با روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد برخی از این موارد را تکذیب کرد تا اصلاح‌طلبان مرزبندی‌های خود را با گروه‌های دیگر بیشتر نمایان سازند. موسوی لاری تکلیف همه حامیان اصلاح‌طلبی و رسانه‌هایشان را هم روشن می‌کند و می‌گوید ما با ناطق و لاریجانی رقابت می‌کنیم نه شراکت. غلامعلی دهقان سخنگوی حزب اعتدال و توسعه به روزنامه مذکور خبر داد آنها در آخرین جلسه شورای مرکزی خود مصوبه‌ای داشته‌اند تا بر مبنای آن از شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان خارج شوند. بر اساس گفته‌های وی تحلیل اعضای شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه این است که آنها مبانی و شاخصه‌هایی دارند که نزدیکی به یک جناح سیاسی با آن مبانی در تضاد است. اصلاح‌طلبان گرچه ادعا دارند که اعتدالیون از سبد رأی آنها بهره می‌برند اما با توجه به اینکه این جریان در گذشته با تندروی خود را از صحنه سیاسی دور کرده است، ورود دوباره به جریان سیاسی به همین سادگی نیست. کما اینکه با وجود نامزدهای مختلف بستن یک لیست واحد باعث ایجاد سهم‌ها و وزن‌کشی‌های مختلف می‌شود که برخی را از میدان مسابقات انتخاباتی دور می‌کند.
اما از اردوگاه اصولگرایان اخبار خوبی شنیده نمی‏شود. تفرق موج می‏زند. نماینده اسبق حوزه انتخابیه با سازوکار همیشگی‏اش وارد صحنه شده و بسان برخی از کاندیداها در شبکه‏های اجتماعی فعال است. نماینده فعلی هم همچنان مشغول بحث اقتصاد مقاومتی است و به باور دوستدارانش دچار ضعف در حوزه اطلاع‏رسانی است. نقل است یک روحانی جوان هم به تشویق برخی تمایل به حضور در رقابت‏ها دارد. باتجربه‏های تیم اصلاح‏طلب ترشیز یقین به دو نکته تعلق خاطر خاصی  دارند، نکته اول تشویق افراد مختلف از نقاط مختلف ترشیز به خصوص حوزه نفوذ اصولگرایان، به حضور در عرصه انتخابات به عنوان کاندیداست. حکمت این مهم بر همه روشن است. نکته دوم تشویق برخی چهره‏های اصولگرا برای کاندیدا شدن است. حکمت این مهم هم روشن است. هر کاندیدا در زادگاهش تعدادی رای دارد. هر اصولگرای تعدادی رای دارد. مهم آن است که در جمع جبری آراء رای گزینه اصلاح‏طلب بیشتر باشد. نگاهی به آمار رای اصولگرایان بیانگر غلبه آنان در جمع آراء نسبت به اصلاحاتیان است ولی اصلاحاتیان برنده رقابت می‏شوند.
تفرق اینور مغلوب وحدت آنور است. از نُه دوره فعالیت مجلس شش دوره شاهد حضور سه اصلاح‏طلب، به تعبیر امروز، به عنوان وکیل ترشیز در مجلس بودیم. خوب یا بد ترشیز در بحث توسعه با کارکرد و عملکرد پنج نماینده این نُه دوره ارتباط مستقیم دارد. برخی از سیاسیون دیارمان بر پیش بینی ناپذیری این دوره از انتخابات مجلس اصرار دارند.  اینان منتظرسونامی انتخاباتی هستند. اینان از همین منظر پیگیر ایجاد شوک شدید سیاسی به نفع طیف خود هستند.  بر همین اساس باید حاکمیت شعارهای جدید به عنوان مانیفست انتخاباتی  کاندیداها را پذیرا باشیم. کاندیداهای احتمالی ضمن تلاش برای ارتباط با اقشار مختلف سعی در بیان دیدگاه‏ها و باورهایشان با انواع روش‏ها هستند.  در پایان بد نیست بدانید؛ نام نویسی از داوطلبان انتخابات مجلس دهم 28 آذرماه تا 4 دی ماه سال جاری انجام می‌شود. بررسی سوابق داوطلبان در مراجع چهارگانه و صلاحیت آنها از 29 آذرماه 94 تا 9 دی ماه 94، ظرف 5 روز از هر استعلام انجام می‌شود.  شورای نگهبان درصدد است درباره نامزدها از معتمدین محلی نیز کسب اطلاع کند. فرصت داوطلبان رد صلاحیت شده برای شکایت نیز از 16 دی ماه 94 تا 19 دی ماه 94 خواهد بود. یعنی داوطلبان رد صلاحیت‌شده و کاندیداها در این مدت زمان تعیین شده می‌توانند شکایت کنند. 
بد نیست بدانید تیم تبلیغاتی برخی از کاندیداها بهتر از هر فرد و مجموعه‏ای در جریان فوت اشخاص هستند. همچنان مجالس پُرسه و تعزیه  منعقد در هفت شهر و قریب دویست آبادی ترشیز، میعادگاه برخی از کاندیداهای احتمالی است. همچنان سرزدن‏های از پیش طراحی شده به عنوان بازدید سرزده در جریان است. همچنان ارسال پیامک به طور خاص از سوی کاندیداهای احتمالی مورد توجه است. برخی کاندیداهای احتمالی در نبود خباز نفس راحتی خواهند کشید. شنیده‏ها حاکی از آن است که حداقل چهار نفر از کاندیداهای احتمالی از هم اینک خود را در بهارستان می‏بینند. یکی از فعالان در حوزه مسایل روستایی از قول‏دادن‏های بعض کاندیداها برای رسیدگی به مشکلات آبادی‏های ترشیز مطالبی بیان می‏کرد. مطابق گفته وی انواع نغمه‏های ریز و درشت برای آبادانی آبادی‏ها در حال کوک شدن است. در برخی از روستاها تعدادی از اهالی خواهان تحریر قول‏های کاندیدای احتمالی و امضای آن شدند. در برخی جاها خواهان اهتمام کاندیدای احتمالی برای عمران روستا شدند. غرض آن که برخی از کاندیداها انگار حاتم طایی هستند و به لطایف‏الحیل دارای ید بیضاء شده‏اند و قرار است بر فرض بر وفق بودن امور کاری کارستان بکنند.
در باره هزینه‏های احتمالی تبلیغات کاندیداهای احتمالی هم نباید سخنی بگوییم. به ضرس قاطع باید باور داشته باشیم که اینان به طور شفاف هزینه‏های خود را اعلام خواهند کرد. خدا را شُکر بحثی از چیزی مشکوک موسوم به پول کثیف در ترشیز در میان نیست. قرار نیست سوال از کجا آوردید مطرح شود! واضح و مبرهن است که کاندیداهای احتمالی برای همه سوالات احتمالی پاسخ‏های غیر احتمالی دارند. آنان بر حسب موقعیت شغلی و سهم‏الارث و کمک اطرافیان و حمایت احزاب و تایید شفاهی و کتبی و عملی یاران و محافل وارد گود شده‏اند. یقین هیچ نکته مبهمی وجود ندارد. یقین بر فرض ورود احزاب  به انتخابات مجلس  شاهد شفافیت آنان در بیان منابع مالی‏شان خواهیم بود

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.