شهر کاشمر رنجور از تجاوز به حریم پیاده‏ رو

اخبار ترشیز
Typography

در خیابان‏های اصلی شهر پدیده سد معبر و تجاوز به حریم پیاده‏رو امری تقریباً عادی است.  برایمان عادی است که فلان مغازه لوازمش را در حاشیه پیاده‏رو در معرض دید خلایق بگذارد.

برخی از دکان‏ها بخشی از ممر عام را جزو محدوده کسب خود می‏پندارند و با آرامش ویترین متحرک خود را در آن قرار می‏دهند. برخی هم اقلام تبلیغی را در قالب انواع استندها و سایر موارد تبلیغاتی در پیاده‏رو قرار می‏دهند. برخی هم این اقلام را در دو سوی جوی آب به نمایش می‏گذارند. استفاده از استندهای متعدد رنگارنگ و جلب توجه کننده شرکت های مختلف تولید کننده انواع
خوراکی‏های کودکانه و دیگر خوردنی‏های خوشمزه امری رو به افزایش است.
در دیار ما تسخیر گوشه‏ای از ممر عام امری بدیعی است. این موضوع در خیابان‏های جدید‏الاحداث و شهرک‏های اطراف در حال رخ‏نمایی است. پاسی از شب نگذشته که پدیده دستفروشی و سد معبر ناشی از بساط کردن در  بعض میادین شهر خودنمایی می‏کند. حقیقتاً تردد در برخی از مسیرهای دارای انواع سدمعبر کاری سخت و صعب است. این موضوع برای بانوان سخت‏تر می‏باشد. در این مسیرها زور بازو کارگشاست. این پدیده در ترافیک هم بی‏تاثیر نیست. بعض کاسبان علاقه‏مند به سدمعبر فضای روبروی مغازه‏شان را پارکینگ اختصاصی وسیله نقلیه‏شان می‏دانند.
یکی از مشکلاتی که در محیط‏های شهری وجود دارد و عدم توجه به آن نارضایتی شهروندان را به دنبال خواهد داشت مسئله سد معبر می‏باشد که معمولاً از جانب صاحبان مغازه‏ها و یا دست فروش‏ها آن هم در مسیر عبور و مرور عابران پیاده اتفاق می‏افتد. هر چقدر شهرداری با هشدارها و جریمه‏های خود مانع سد معابر از سوی کسبه و دست فروشان شوند، عدم همکاری متخلفین موجب افزایش تضییع حقوق شهروندی می‏شود.
تجاوز به حریم پیاده‏رو، تجاوز به حقوق شهروندان است و یک مغازه‏دار وقتی اجناس خود را در این حریم می‏گذارد نه تنها به مردم کج دهنی می کند، بلکه دستگاه‏های مجری را نیز زیر سئوال برده است. عدم برخورد با اینان، آنها را گستاخ‏تر می‏نماید. متاسفانه برخی از اینان این تخلف را حق قانونی خود می‏داند. بر اساس قانون، رفع خطر از بناها، دیوارهای شکسته و خطرناک واقع در معابر عمومی و کوچه‏ها و اماکن و دالان‏های عمومی و خصوصی، پر کردن و پوشاندن چاه و چاله در معابر و جلوگیری از گذاشتن هر نوع اشیا در بالکن و ایوان‏های مشرف که باعث زحمت و خسارت
شهروندان باشد، از وظایف شهرداری‏ها است.جهت اطلاع شهروندان؛ بر اساس اصل 9 ماده 96 تبصره 6 کتاب مجموعه قوانین و مقررات شهرداری‏ها اراضی، کوچه‏ها، میدان‏ها، خیابان‏ها و معابر عمومی واقع در محدوده هر شهر، ملک عمومی محسوب شده و تعرض در این معابر، تخلف تلقی می‏شود و می‏بایست شهرداری‏ها با متخلفان برخورد کنند. همچنین، بر اساس تبصره 1 ماده 55 قانون شهرداری‏ها، سد معابر عمومی و اشغال پیاده‏روها و استفاده غیر مجاز از آنها، میدان‏ها، پارک‏ها و باغ‏های عمومی برای کسب و سکونت ممنوع است.بند 20 همین ماده از قانون تاکید می‏کند که شهرداری‏ها موظفند با مشاغل مزاحم یا تاسیس اماکنی که به نحوی موجب مزاحمت شهروندان باشد، برخورد کنند.
تصویب قوانین سختگیرانه و توجه به اعمال قانون توسط بخش‏های اجرایی اهمیت دارد و بسیار مهم است، اما گره اصلی در مسایل روانشناختی و عمومی جامعه نهفته است. یعنی برای اینکه اشخاص سد معبر نکنند، باید موضوع خودخواهی و خودمحوری در جامعه کاهش پیدا کند و افراد به سمت قانون مداری سوق یابند. برخی مفهوم خودخواهی را با به دست آوردن حق اشتباه می‏گیرند و برای دستیابی به خواسته‏های خودشان حاضرند حقوق دیگران را زیر پا بگذارند و نادیده بگیرند، سد معبر یکی از جلوه‏های خودمحوری متخلفین محسوب می‏شود.
شهرداری ضمن اینکه در زمینه اعمال قانون تلاش می‏کند، باید راه‏های فرهنگی و تبلیغی و تشویقی را نیز مد نظر داشته باشد. باید قانون گرایی در کشور تبلیغ شود و برای قانون گراها ابزارهای تشویقی در نظر گرفته شود. طبق ماده ۱۰۱ قانون شهرداری‏ها؛ معابر و خیابان‏های عمومی که در اثر تفکیک اراضی احداث می‌‏شود، متعلق به شهرداری است و شهرداری در قبال آن به هیچ عنوان وجهی به صاحب آن پرداخت نخواهد کرد . در جایی دیگر در تبصره شش ماده ۹۶ قانون شهرداری نیز؛ اراضی کوچه‌های عمومی و میدان‌ها و پیاده‏روها و خیابان‌ها و به طور کلی معابر و مسیر
رودخانه‌ها و نهرها و مجاری فاضلاب شهرها و باغ‏های عمومی و گورستان‌های عمومی و درخت‌های معابر عمومی واقع در محدوده هر شهر که مورد استفاده عموم است، ملک عمومی محسوب و در مالکیت شهرداری است.
سد معبر به هر عملی اطلاق می‌شود که باعث انسداد معابر عمومی می شود به طوری که عبور و مرور از آنها به طور دائم یا موقت غیرممکن یا دشوار شود. شهرداری موظف است از معابر به عنوان یک ملک عمومی حفاظت کند و همواره آن را برای استفاده عموم آماده نگهداشته و از تجاوز اشخاص نسبت به آنها جلوگیری کند .از پیامدهای ناخوشایند محدود کردن فضای پیاده‏روها، آزار رساندن به افراد پیر، معلولان یا خردسالان نوپا است. این گروه از افراد برای حرکت نیازمند مسیری هموار با کمترین تغییر مسیر هستند. ولی وقتی فضای حرکتی پیاده رو محدود می‏شود، این نوع افراد دچار مشکل می‏شوند. این مشکلات وقتی بیشتر می‏شود که پیاده‏رو مورد نظر شلوغ باشد و افراد برای حرکت با محدودیت‏های حرکتی بیشتری نیز مواجه شوند.
سد معبر به لحاظ شرعی نیز طبق روایات و احادیث، گناهی بزرگ محسوب می‏شود و فرد گناهکار از رحمت خداوند بی‏بهره می‏ماند. رسول گرامی (ص) می‏فرماید: « کسی که سد معبر کند و مانع عبور رهگذران شود از رحمت خدا دور است» . بنا بر فتاوای مراجع معظم تقلید تجاوز به پیاده‏روها و سدمعبر شرعاً جایز نیست . سدمعبر زشت‏ترین نوع تجاوز به حقوق و آزادی‏های مشروع دیگران است . وجود یک شهر سالم و سامان یافته در گرو پرهیز جدی از تخلفات شهری و جلوگیری از نقض حقوق شهروندی است.
بايد با فرهنگ‏سازي، راه‌هاي استفاده درست از معابر را به بازاريان، اصناف و بساطي‌ها آموزش و آنها را در رعايت كردن حقوق شهروندي و احترام به قانون توجيه كرد. معابر شهري براي رواني ترافيك ايجاد شده است تا شهروندان بتوانند در آنها به راحتي رفت وآمد نمايند. امیدواریم کمیسیون فرهنگی شورا با مساعدت کمیسیون  پژوهشی حرکتی به سامان و علمی در حوزه فرهنگ‏سازی به فرجام برساند

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.