سایت کاشمر آدینه موفق در ترویج ارزش‏های دینی

اخبار ترشیز
Typography

چهار مطلب قبلی این ستون واکنش‏های در پی داشت. دو مطلب اول این ستون باعث تغییراتی نسبتاً مشهود در دو سامانه اینترنتی شهرداری و شورای اسلامی اسلامی شهرمان شد.

یک مقام آگاه در حوزه اطلاع‏رسانی این دو مجموعه در مکالمه‏ای کوتاه نگارنده را در طرح این ستون شتابزده خواند. دکتر اسماعیل‏نیا از نگارنده بابت تذکرات این ستون در باره سایت‏شان تشکر کرد. مهندس روشندل هم تلفنی از مطلب قبلی این ستون در باره سایت اداره ورزش و امور جوانان شهرستان تشکر کرد. هدف این سایت در وهله اول معرفی سامانه‏های اینترنتی موجود و در مرحله دوم طرح چند نقد و پیشنهاد است. در این شماره به سراغ سامانه اینترنتی ستاد نمازجمعه شهرستان با عنوان کاشمر آدینه ، به نشانیWWW. kashmaradineh.ir  می‏رویم. 
در همین ابتدای مطلب باید به مدیریت این سایت بابت به روز بودن این سامانه تبریک گفت. تعداد سایت‏های این‏چنینی اندک است. طراحی سایت شکیل است. بخش‏های متنوعی در سایت دیده می‏شود. یکی از نکات مثبت سایت توجه به مسابقه از متن خطبه‏های نماز جمعه هر هفته است. این مسابقه با عنوان باران حضور برگزار می‏شود. در لحظه نگارش این مطلب سی و ششمین مسابقه اختصاص به خطبه‏های نمازجمعه مورخ 25 دی‏ماه داشت. نتایج مسابقه شماره سی و پنچ نیز اعلام شده بود. نکته عجیب برنده شدن سه نفر از شازند، بروجرد و اسلام‏آباد غرب در این مسابقه بود. برندگان مسابقه سی و چهار اهل دلیجان و خوزستان و شوشتر بودند. این مهم قابل توجه است. تنوع برندگان این مسابقه بر حسب موقعیت جغرافیایی جالب است. داین مسئله بیانگر جاذبه این سایت برای نیروهای ارزشی نقاط مختلف کشور است. این بضاعت سایت ستودنی است. 
وجود سلسله مباحث تفسیر نهج‏البلاغه هم از امتیازات این سایت است. در لحظه نگارش این متن، حکمت سی و دو نهج‏البلاغه توسط امام جمعه در سالن اجتماعات باغمزار مربوط به جمعه 25 دی‏ماه بر روی سایت قرار داشت. آیکون آرشیو خطبه‏ها را کلیک می‏کنم. عنوان آرشیو" آرشیو خطبه‏ها" ظاهر می‏شود. بایسته است مدیریت این سایت به این موارد دقت نظر بیشتر معطوف کند. در این بخش همه چیز هست، این مهم هم باید تصحیح شود، در ذیل این آیکون فقط باید شاهد متن خطبه‏ها باشیم. آیکون آرشیو تفسیر نهج‏البلاغه به سامان است. آیکون امام جمعه هم نیازمند توجه بیشتر است. کلیک بر روی این آیکون شما را متوجه آرشیو "امام جمعه" می‏کند.
  بیوگرافی امام جمعه هم به نقل از دانش‏نامه ائمه جمعه کشور در سایت قرار دارد. کاش یک زندگی‏نامه خودنوشت از حجت‏الاسلام یعقوبی در سایت قرار داده می‏شد. ایشان روزگاری عنوان جوان‏ترین امام جمعه کشور را دارا بودند. در سال اول فعالیت دو هفته نامه سرو کاشمر زندگی‏نامه ایشان درج شد، می‏توان همان نوشته را با نظر امام جمعه به روز کرد و در این سایت قرار داد. در این بخش به نام حجت‏الاسلام شهمیری امام جمعه سابق کاشمر اشاره شده است، کاش یادی هم از حجت‏الاسلام محمدیان می‏شد. ذکر نام ائمه جمعه موقت کاشمر هم خالی از لطف نیست. درج تاریخچه نماز جمعه کاشمر در این سایت همراه با تصاویر پیشنهاد می‏گردد. درج تصاویری از اولین نمازجمعه در باغمزار و ساخت مصلی در مزار شهید مدرس و انتقال آن به مکان فعلی نیز قابل تأمل است.
بخش گزارش تصویری نیز نیازمند دقت نظر است. امام جمعه فعالیت‏های مختلف دارد. در نشست‏های متعدد شرکت دارد. دفترش محل حضور ارباب رجوع است. دیدارهای مردمی بسیاری دارد. بایسته است از حضور ایشان در دانشگاه و حوزه در هنگام تدریس تصاویری به بازدیدکنندگان ارائه گردد. بخش اخبار هم عملاً همین بخش گزارش تصویری است. شایسته است این نقطه ضعف برطرف شود. حضور اجتماعی حجت‏اسلام یعقوبی در مراسم مختلف پررنگ است. از این حضور موثر در بخش اخبار و گزارش تصویری اثر پررنگی دیده نمی‏شود. بخش تبلیغات هم حاوی یک لینک مربوط به یک پایگاه خبری تحلیلی است. این سایت لینکدونی و بخش پیوندها ندارد. کاش این ایراد زودتر بر طرف شود.
در صدر سایت در کنار عنوان کاشمر آدینه پنج عکس خودنمایی می‏کنند. به گمانم این عکس‏ها هم نیازمند بازبینی هستند. برخی از آنان ربطی به موضوع سایت ندارند. کاش مدیریت سایت التفاتی به معرفی کاشمر و شهرستان داشت. این سایت فاقد کنتور است و برای بازدیدکننده مشخص نیست در روز چند نفر به این سایت سر می‏زنند ولی با توجه به تعداد برندگان مسابقه و پراکندگی جغرافیایی آنان زیبنده است تاریخچه کاشمر و شهرستات ذکر می‏شد. به خصوص مطلوب آن بود که به جایگاه حوزه‏های علمیه در کاشمر به عنوان قم ثانی و نجف اصغر اشاره می‏شد. روزگاری در ازمنه کهن کاشمر به عنوان پشتوانه نظامیه نیشابور و حوزه‏های علمیه خراسان به عنون بشت‏العرب شهره بود.
از علماء و مشاهیر و مفاخر دینی و حوزوی کاشمر هم در این سامانه نشانی دیده نمی‏شود. کاشمر به عنوان دارالمومنین روزگاری مفتخر به حضور چندین مجتهد بوده است. از دوران مشروطیت به این سوی روحانیون خوشنامی از کاشمر برخاستند. فاضل کاشمر نویسنده رسائل کاشمری یکی از متون موثر تاریخ مشروطیت از این قبیل روحانیان است. در سالیان اخیر باید به نام مرحوم واله اشاره کرد. پیشنهاد می‏گردد به تاریخچه حوزه‏های علمیه شهرستان اعم از خواهران و برادران در این سایت توجه‏ای مبذول شود. جا دارد به این مهم اشاره شود که بسیاری از شهیدان دوران دفاع مقدس تعلق خاطری خاص به شرکت در نماز جمعه داشتند. عطر وجود یاد و خاطره شهیدان بر غنای این سایت می‏افزاید.
یک سایت فعال باید توجه خاصی به بخش پیوندها و لینکدونی و معرفی سایت‏های ارزشی داشته باشد. جای نام و نشان سامانه‏های اینترنتی نهادهای فرهنگی و اجتماعی و مراکز آموزش عالی و دولتی در این سایت خالی است. کاش اشاره‏ای هم به سایت ستاد نماز جمعه  کشور و سایت‏های وابسته به ائمه جمعه استان و حداقل ترشیز بزرگ می‏شد. جای معرفی شهید مدرس و مزار این شهید هم خالی است. نفس وجود این سایت ارزنده است و همان طور که در صدر مطلب ذکر شده باید به به روز بودن سایت آفرین گفت، با این همه این سایت خوشنان دارای ظرفیت‏های بالایی برای بالندگی هر چه بیشتر است. جای معرفی اعضای ستاد نماز جمعه هم در این سایت خالی است. این مهم خسته نباشیدی به اینان محسوب می‏شود.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.