گوشه چشمی به انواع مشارکت در عوالم سیاست ترشیز و کاشمر

اخبار ترشیز
Typography

انتخابات بارزترین نماد مشارکت سیاسی شهروندان یک منطقه بوده و از مهم‏ترین جلوه‏های زندگی سیاسی انسان معاصر محسوب می‏شود. کارشناسان علوم سیاسی و اجتماعی مشارکت سیاسی را در جامعه به دو دسته؛ مشارکت مطلوب و مشارکت نامطلوب تقسیم می‏کنند.

مشارکت مطلوب در قالب احزاب سیاسی و نهادهای اجتماعی مطرح می‏شود. در این نوع مشارکت مردم نقش برجسته‏ای در سیاست دارند و از دروندادهای نظام سیاسی و نیز حقوق و تکالیف خود به میزان قابل قبولی آگاهند.

در مشارکت نامطلوب و یا مشارکت توده‏ای و طایفه‏ای، یک فرد یا اقلیت و نخبه در بالا و یک جماعت سازماندهی نشده در پایین قرار دارد. این نوع مشارکت نمی‏تواند جوابگوی مسایل مشارکت به معنای واقعی باشد. شهرستان ما نیاز مبرمی به توسعه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی متوازن دارد. موانعی بر سر راه این نیاز مشاهده می‌شود. یکی از این موانع، منطقه‏گرایی و به نوعی طایفه‏گرایی است. این قبیل موانع در وقت انتخابات شوراهای اسلامی یا مجلس شورای اسلامی در تقابل با احزاب خودنمایی می‏کند و عملاً  جایگزین آنها می‏شوند.

گروهی به جهت پیوستگی جغرافیایی، قومی و یا به هر دلیل دیگر اگر احساس کنند که به حقوق آنها بی‏توجهی شده دیگر انگیزه‏های لازم را برای مشارکت در امور سیاسی و اجتماعی منطقه و شهرستان را از دست می‏دهند و احساس محله‏گرایی، قبیله‏گرایی و طایفه‏گرایی در میان آنان تقویت می‌شود. به واقع این وضعیت معمولاً مانع تفکر، تحلیل و تصمیم‏گیری درست سیاسی شده به طوری که نفع یک منطقه جغرافیایی و روابط فامیلی بر مصلحت اجتماع برتری می‌یابد. عامل خویشاوندی به عنوان یکی از منابع قدرت، مانع جدی بر سر راه شایسته‏سالاری واقع می‏شود و در چنین شرایطی تعصبات مورد اشاره، مانع از وفاق اجتماعی و مشارکت‌های مدنی و سیاسی می‌شود.

بی‏گمان انتخابات بر اساس چنین تفکر و میزانی راه را برای برگزیدن افراد توانمند و شایسته دشوار می‌سازد و بکارگیری افکار و اندیشه های خلاق را با تنگنا روبرو می‌کند. در این نگاه اگر چه در انتخابات فرد شایسته را می‌شناسیم ولی به صرف اینکه وابستگی طایفه ای به ما ندارد او را انتخاب نمی‌کنیم. لابد افرادی که با کمک هم‏ولایتی‏ها و اقارب و خویشان به مقاماتی دست می‌یابند پس از پیروزی می‌کوشند تا دست سایر اعضای قوم و خویش را بگیرند تا آ‌نها نیز از مزایای اجتماعی برخوردار شوند.

در نبود احزاب و تشکل‌های مدنی این پدیده نادرست حتی به افراد تحصیل کرده سرایت کرده است، آنها هم حسب منافع به کاندیدای طایفه‏ای و هم‏منطقه‏ای رأی می‌دهند. متاسفانه این وضعیت در دیار ما مدتهاست نهادینه شده است و در هر دوره از انتخابات شوراها یا مجلس شاهد بروز جلوه‏ای از آن هستیم. آری پر رنگ‌تر کردن ارزش‌های منطقه جغرافیایی، محله و طایفه در بحث انتخابات آفت توسعه سیاسی شهرستان است. در این مهم کاری به این طیف سیاسی یا آن طیف سیاسی نداریم. این نوع مشارکت برای هر دو طیف با شدت و ضعف مختلف، آزار دهنده است. البته واضح و مبرهن است که طیف‏های سیاسی از این وضعیت برابر تصمیم و اراده اتاق فکرشان به نفع خود و به ضرر رقیب نهایت بهره را می‏برند.

بی‏تعارف باید امیدوار باشیم احزاب با شناسنامه در دیارمان قدعلم کنند و در انتخابات‏های مختلف با نگاهی بومی اقدام به معرفی نامزد انتخاباتی بکنند. مدتی است فتیله حضور احزاب در دیارمان پایین است. یکی دو نفر به عنوان نماینده یه طیف و جریان سیاسی مطرح می‏شوند. در برخی از این جریانات نوعی اجماع باعث برتری می‏شود و در برخی دیگر رفتاری مبتنی بر تفرق  باعث شکست می‏گردد. کاشم نیازمند تشکیل و تقویت تشکل‏های صنفی از قبیل؛ تشکل‏های دانشجویی، فرهنگیان، ارباب صنایع،کارگران، بازاریان و اقشار مختلف و به ویژه بانوان است.

باید آگاهی عمومی نسبت به جایگاه احزاب تقویت شود. روزگاری نه چندان دور شاهد حضور دفاتر احزابی نظیر موتلفه و اعتماد ملی در کاشمر بودیم. راه‏اندازی دفاتر قانونی احزاب دارای شناسنامه یک نیاز برای توسعه سیاسی کاشمر است. نگاهی به انتخابات ادوار مجلس و شورای شهر برای آسیب‏شناسی بحث مذکور خالی از لطف نیست. بایسته است به دور از حُب و بُغض‏های مرسوم پیشرفت منطقه را در رقابت‏های شناسنامه‏دار جستجو کنیم. در این حال می‏توان با شجاعت گفت این طیف یا آن طیف دارای اکثریت در منطقه است. طیف پیروز در رقابت‏ها باید دارای نقشه راه برای پیشرفت منطقه باشد در این حال می‏تواند ضمن به چالش کشیدن رقیب اقدام به جذب آراء بکند. رقیب نیز می‏داند باید با رفع نقاط ضعفش و تقویت نقاط قوتش افکار عمومی را برای دور بعد به خود جلب کند.

البته این نکات در هنگام درج بر روی کاغذ بسیار سهل‏الوصول است ولی در عمل شاهد تسلط انواع منیت‏های بر ذهن و روح و روان پیران سیاست منطقه هستیم. این تسلط منیت باعث پیروزی رقیب می‏شود. رقیب می‏داند که باید تشکیلات داشت. باید افکار عمومی را جدی گرفت. باید میان حرف و عمل تعادل برقرار کرد. کاشمر دارای توانمندی‏های فراوانی است. دارای نیروهای متعهد و متخصص فراوانی است. متاسفانه در بازه هر انتخابات تعدادی از این فرهیختگان برای اولین بار ظاهر می‏شوند و به تشویق این و آن در صحنه انتخابات تحرکاتی می‏کنند و به تاریخ می‏پیوندند. کاش روزی روزگاری شاهد انتخاباتی مبتنی بر مشارکت مطلوب باشیم. کاش احزاب با جسارت کاندیداهای خود را معرفی کنند.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.