اصولگرایان با کسی تعارف ندارند

اخبار ترشیز
Typography

یا ابوریحان ، اگر خواهی که از من برخوردار باشی ، 

سخن بر مراد من گوی نه بر سلطنت فهم خویش ! 

 «سلطان محمود غزنوی»

 

 دوام یک جامعه در هدف های مشترکی است که اعضای آن جامعه دنبال می کنند گرچه ممکن است بعضی از افراد و یا گروه های این جامعه هدف های جداگانه و یا حتی مخالفی را دنبال کنند .

« تا زمانی که بخش اعظم یک جامعه و اکثریت قابل توجه نخبگان ابزاری و نخبگان فکری به نوعی اجماع پیرامون اصلاح یک فکر دست نیابند ، فکر غلط گذشته با جلوه های گوناگون تداوم پیدا خواهد کرد .

اقتدار گرایی ایرانی بر خلاف آن چه که بعضی تصور می کنند ، ضرورتا یک پدیده ی دولتی نیست ، بلکه در ناخودآگاه فرهنگ عمومی جاری و فعال است نه تنها عامه ی مردم ، بلکه قشر عظیمی از تحصیل کرده های ایرانی ، اعم از اساتید دانشگاه ، مهندسان و پزشکان ، خصایص اقتدارگرایی را بدون آن که خود معترف باشند در افکار و رفتار خود حمل می کنند .» *

به همین لحاظ تا کنون اهتمام هایی که برای تغییر اقتدارگرایی به کار گرفته شده است عموما ناموفق بودند .

نیم نگاهی به سخنان منتخب مجلس دهم مردم کاشمر در جلسه شورای اداری نشان می دهد از هم اکنون بین حرف و آن چه در عمل اتفاق افتاده است ، تفاوت هایی وجود دارد .

واقعیت امر این است که پیروزی منتخب مردم کاشمر ، مرهون تلاش دو گروه است ، یکی چپ سنتی که از بدو پیروزی انقلاب به جای داشتن نگاه سیستمی ، نگاهی استبدادگرا داشته است ، لازمه ی داشتن نگاه سیستمی شناخت محیط است ، نظریه سیستمی مبتنی بر این تفکر است که باید سازمان را به منزله ی یک کل نظام یافته در نظر گرفت ، حتی قرآن به جهان آفرینش نگاهی سیستمی دارد ، در نظریه ی سیستمی به طور کلی عوامل تحت عنوان ورودی همچون منابع مالی ، اطلاعاتی ، مدیریتی و ... به سیستم وارد و هر یک در عملیات سازمان مورد پردازش قرار می گیرند و در قالب محصول یا خدمت خارج می شوند که این محصول یا خدمت ممکن است از طریق بازخورد مورد اصلاح یا تجدید نظر قرار گیرد .

« برتا لنفی» پدر دیدگاه سیستمی است ، اگر مروری بر گذشته داشته باشیم  و تاملی به عملکرد همان مدیران که در طیف چپ ، مدیریت خوانده اند و در دوران تحصیل از نظرات « برتالنفی» و « چرچمن» بهره برده اند نگاه کنید متوجه می شوید که در طول دوران مدیریت این افراد، بدن « برتالنفی » و « چرچمن » بطور مدام و پیوسته در گور می لرزیده است .

یک گروه دیگر که در پیروزی منتخب مجلس دهم نقش به سزایی داشته اند ، گروهی نخبه و فرهیخته هستند که در قالب باغ های فرهنگی و عرصه ی کتاب و کتابخوانی خدمات شایان و قابل تقدیری در دیار ترشیز داشته اند و شواهد نشان می دهد اگر خدمات صادقانه ی آنان ، آلوده ی سیاست و سیاست بازان نگردد ، نام نیک آنان در عرصه ی فرهنگ ، ماندگار خواهد ماند.

 بیان برخی حقایق و واقعیت ها از زبان منتخب مردم در شورای اداری دست مریزاد دارد ، وقتی خطاب به مسئولین می گوید : « ما به دنبال اعتدال سیاسی ، تدبیر اقتصادی و امید اجتماعی هستیم . چهره ، بیان ، سخن ، منش ، رفتار و برخورد شما بایستی آرامش بخش و اعتماد آفرین باشد و همچون دولت تدبیر و امید ، دید فراجناحی داشته باشید و از تمام مدیرانی که معتقد به آرمان های نظام و انقلاب ، دارای تخصص و دانش و برنامه محور هستند ، حمایت کنید و هر یک از مدیرانی که این صفات را در خود تبیین نکرده باشندمختار به تصمیم گیری در مورد آن ها هستید .»

آیا اصولگرایان می توانند در برابر چنین حرف های حقی ، باز هم به مخالفت برخیزند . به هیچ وجه زیرا در بین مدیران اصلاح طلب هم مدیران فشل کم و بیش پیدا می شوند که این تصمیم ها شامل حال آنان نیز می گردد.

به زعم نگارنده ، اصولگرایان باید یکپارچه و متحد ، منتخب مردم را حمایت کنند ، میزان رای ملت است و هر انتخاب برای اصولگرایان باید مایه ی عبرت و درس قرار گیرد ، سرافرازی ، رشد و بالندگی ، توسعه و عمران دیار ترشیز با استفاده از تفکر و توانایی همه ی مدیران توانمند باید تنها آرزوی هر انسان مومن و سلیم النفس در دیار ترشیز باشد . برتری وحدت جامعه ، نیات و هدف های بزرگ ، اختلافات و خواسته های کوچک را تحت تاثیر خود قرار می دهند .

70 درصد بدنه ی اجتماعی متعلق به اصولگرایان است و 30 درصد متعلق به اصلاح طلبان ، در زمانی که ریاست جمهوری و مجلس ششم هم زمان در اختیار اصلاح طلبان بود به اعتراف محمود شمس الواعظین بیشتر از 25 درصد اهرم های قدرت در اختیار اصلاح طلبان قرار نداشت ، بحث زورآزمایی نیست ، بحث پیروی از ولایت است و سربلندی کشور ، حداقل در هر آزمون ولایی ، اصولگرایان از اصلاح طلبان موفق تر عمل کرده اند .

اصولگرایان در قرارگاه های فرهنگی از نعمت بهترین فرماندهان برخوردارند و ما همه تابع این فرماندهان هستیم .

به تعبیر امام جمعه معزز و محبوب شهر کاشمر در جلسه ی شورای اداری :

« یک نظام مقدس ، یک نظام مهم و آرمانی به نام جمهوری اسلامی برپا شده است ، باید برای ادامه ، حفظ و نگهداری آن از آسیب های بیرونی و درونی خسته نشویم . نباید در این راه و مسیر احساس بکنیم که دچار ضعف و ناتوانی هستیم ، اگر یک عزیزی ، یک مسئولی از میان ما می رود ، مسئول دیگری جایش می نشیند . ما به دنبال حفظ نظام جمهوری اسلامی هستیم . سینه چاک حفظ این نظام هستیم . هر کسی که در راستای این نظام برای تحقق اهداف نظام ، برای خدمت به این مردم حرکت کند ، تلاش کند از او حمایت می کنیم ، برای ما تفاوت نمی کند چه کسی مسئول باشد و از طرف دیگر هم ما نمی توانیم اقدامات و کارهایی را که در جهت تضعیف نظام باشد تحمل کنیم . ما با کسی تعارف نداریم  .»

* اقتدار گرایی ایران در عهد قاجار ، محمود سریع القلم

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.