یک پیشنهاد برای شورای شهر کاشمر: تکلیف خودتان را مشخص کنید!

اخبار ترشیز
Typography

هر چند قانون شهرداری ها در سالیان مختلف تغییر و تحول هایی یافته اما یکی از مواردی که همواره در قوانین، جزو وظایف ذاتی شهرداری ها به حساب آمده است، تلاش برای ارتقاء فرهنگ در سطح شهر

و در میان شهروندان بوده است که البته این وظیفه به بیان های مختلف و با راهکارهای مختلف در سالیان متمادی مطرح شده است.

به عنوان مثال در حوزه مربوط به کتاب و کتابخوانی که یکی از مهمترین شاخص های فرهنگی هر جامعه ای به حساب می آید در قانون مصوب 29 دی ماه سال 1344، شهرداری ها مکلف شدند که هر سال قبل از تقسیم اعتبارات شهرداری، یک و نیم درصد از کل درآمد خود را برای تأسیس کتابخانه عمومی، خرید کتاب و اداره کتابخانه هر شهر اختصاص دهند و در حال حاضر هم بر اساس قانون تشکیل نهاد کتابخانه های عمومی مصوب مجلس شورای اسلامی، شهرداری ها مکلف هستند نیم درصد درآمد خود را به حساب انجمن کتابخانه های عمومی هر شهر واریز کنند.

همچنین در قوانین شهرداری ها در سالیان گذشته تا به امروز وظایف مختلفی از احداث ورزشگاه گرفته تا حفاظت از آثار و ابنیه تاریخی و حتی برگزاری کلاس های سوادآموزی بر عهده شهرداری ها گذاشته شده است که البته برخی از این وظایف باید با همکاری سایر سازمان های مسئول اجرایی شود.

در مجموع مشخص است که شهرداری وظایف فرهنگی و هنری مهمی بر عهده دارد و همین موضوع و همچنین بودجه ای که در اختیار شهرداری ها از محل عوارض و سایر درآمدها قرار می گیرد این انتظار را برای فعالان و نهادها و انجمن های فرهنگی به وجود آورده است که شهرداری از آن ها حمایت کند و البته پرواضح است که مهمترین حمایتی که آن ها خواستار هستند، حمایت مالی و پولی است!

پس از تشکیل شوراهای شهر، یکی از مواردی که همواره در میان اعضای شورا که در حقیقت از سوی مردم برای ریل گذاری به منظور حرکت قطار شهرداری انتخاب می شوند مطرح بوده، این بوده است که شهرداری چگونه و به چه میزان از فعالیت های فرهنگی، هنری، مذهبی و ورزشی که توسط افراد حقیقی و یا حقوقی در سطح شهر اجرا می شود حمایت کند.

همین دغدغه منجر به ایجاد و تشکیل کمیسیونی به نام کمیسیون فرهنگی در شورای شهر شده است که می توان آن را یکی از مهمترین کمیسیون های شورا نامید که گاه شاهد رقابت هایی جدی برای تصدی مسئولیت این کمیسیون در میان اعضای شورای شهر هم بوده ایم.

الغرض آنکه این کمیسیون که متشکل از جمعی از نخبگان و مسئولان فرهنگی شهر می باشد، با انجام کارشناسی های لازم، پیشنهادهای شهرداری و همچنین تقاضاهای افراد و دستگاه های مختلف را بررسی و نظر خود را در مورد نحوه و میزان مشارکت شهرداری در برنامه های فرهنگی پیشنهاد و یا تقاضا شده اعلام و تصویب کرده و این مصوبه توسط مسئول کمیسیون فرهنگی، به صحن علنی شورای شهر آورده شده و اعضای شورای شهر نظر نهایی را در مورد آن ارائه می کنند و در نهایت در صورت تأیید فرمانداری به عنوان یک مصوبه قانونی برای شهرداری لازم الاجرا می شود.

یکی از مواردی که همواره در جلسات شورای شهر کاشمر محل بحث و گاه اختلاف و در مواردی اختلاف های شدیدی بوده است، همین موضوع نحوه کمک و همکاری شهرداری به افراد حقیقی و حقوقی در برگزاری برنامه های فرهنگی، هنری بوده است.

در شهر کاشمر، نهادها، انجمن ها و گروه های مختلف فرهنگی، مذهبی، ورزشی و هنری فعالیت می کنند. کاشمر در این زمینه استعداد بالایی دارد و برنامه های متنوعی هم توسط این گروه ها در سطح شهر اجرا می شود و همان گونه که اشاره شد از آنجا که شهرداری هم بودجه دارد و هم در وظایف ذاتی آن، توجه به مسائل فرهنگی گنجانده شده است، این گروه های فرهنگی انتظار حمایت و کمک از جانب شورا و شهرداری را دارند و لذا در بسیاری از جلسات شورای شهر شاهد مطرح شدن تقاضایی از یک گروه فرهنگی برای همکاری شهرداری به ویژه کمک مالی هستیم که اعضای شورا نیز این پیشنهادها را بررسی کرده و نظر خود را ارائه می کنند.

اما در این میان، تصمیم های مختلف و گاه متفاوت شورای شهر در برخورد با این موضوع منجر به ایجاد اختلاف نظرها و گلایه مندی ها در میان برخی اعضای شورای شهر می شود.

گاه مشاهده می شود که شورا با مبلغ قابل توجهی برای کمک به یک رویداد فرهنگی هنری موافقت می کند و گاه با کمک به یک برنامه دیگر مخالفت می شود.

گاه اعضای شورا سخت گیری می کنند و گاه با سهل گیری بیشتری در این موارد تصمیم گیری می کنند. البته خود اعضای شورا این دوگانگی در تصمیم گیری را قبول ندارند و معتقد هستند که رویه ثابتی برای این موارد دارند و یا برای این تصمیم های متفاوت دلایل مختلفی از جمله خوب بودن و یا بد بودن وضعیت مالی شهرداری قائل هستند.

اما برداشت نگارنده به عنوان کسی که در بسیاری از جلسات شورای شهر حضور دارم این است که باید اذعان کرد اعضای شورای شهر کاشمر، در مواجهه با برنامه های فرهنگی شهر، برخوردهای دوگانه ای دارند که همین موضوع منجر به ایحاد اعتراض و گلایه برای برخی اعضای شورا شده است.

برخورد احساسی و حتی سیاسی با این موضوع، دور از شأن اعضای شوراست و به نظر می رسد آن ها باید تلاش کنند این موضوع را به صورت ریشه ای حل کنند و کاری کنند که دیگر چنین شائبه هایی نه برای خود آن ها و نه برای شهروندان و به ویژه نهادها و گروه های فرهنگی پیش نیاید که اعضای شورا به برخی گروه ها و برخی برنامه ها توجه بیشتری دارند تا سایر گروه ها و برنامه ها.

و اما راهکار حل این ماجرا چیست؟!

راهکار این معضل، چندان پیچیده و سخت نیست. کافی است اعضای شورای شهر، دستورالعمل و ساختار ثابتی برای کمک ها و حمایت های خود از برنامه های فرهنگی سطح شهر تهیه و تدوین کنند و تمامی مصوبات حمایتی خود را در همان قالب به تصویب برسانند.

به عنوان مثال اگر قرار است در کمک مالی به برنامه های فرهنگی، ریز هزینه ها و مخارج آن برنامه درخواست شود، یا از تمامی برنامه ها و گروه ها، این ریز هزینه درخواست شود یا از هیچ کدام.

اینکه در برخی مصوبات حمایتی شورا عنوان شود که حتماً باید ریز هزینه مشخص شود ولی برای برخی برنامه های دیگر، چنین چیزی درخواست نشود، طبیعی است که مشکل ساز و گلایه آفرین می شود.

اما اگر یک چارچوب مشخص برای کمک های شهرداری مشخص شده و ملاک ها و معیارهای و شرایط و ضوابط معینی برای آن در نظر گرفته شود، هم تکلیف خود اعضای شورای شهر مشخص است و هم تکلیف شهروندان و متقاضیان کمک.

لذا در اولین گام بهتر است کمیسیون فرهنگی شورای شهر طی جلساتی با کارشناسان و صاحب نظران فرهنگی، هنری، مذهبی و ورزشی، چارچوب و ساختار کمک به گروه ها و برنامه های فرهنگی را معین سازد و سپس این دستورالعمل، در صحن علنی شورا مطرح و پس از تأیید اعضای شورای شهر، تمامی مصوبات حمایتی و کمک های نقدی شهرداری در راستای همان چارچوب و دستورالعمل مشخص شده باشد.

هر چند این کار باید از روز اول شروع به کار شورا انجام می شده است اما حالا هم و در این یک سال پایانی عمر شورای فعلی، این کار، خالی از فایده نخواهد بود. به ویژه آنکه ممکن است برخی پیشنهادها و مصوبات، این شائبه را ایجاد کند که برخی اعضا با نگاه به انتخابات آتی به دنبال کمک مالی شهرداری به این گروه و آن گروه هستند!

اما اگر چنین چارچوبی مشخص شود دیگر چنین شائبه هایی هم پیش نخواهد آمد!

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.