چند دعا برای چهارمین امام جمعه کاشمر

اخبار ترشیز
Typography

خبر یواشکی به گوش ما رسید. قرار است امام جمعه برود. تعجب کردیم. در کاشمر معمولاً شایعات رنگ و بویی خاص دارند. زود تکذیب می‏شوند. زود هم تعبیر می‏شوند. همین چند روز پیش از یک مقام آگاه در دانشگاه پیام نور

شایعه تعویض رئیس را پرسیدیم. با قاطعیت رد کرد. همان روز سردبیر گفت حتماً این شایعه راست است. مدتی قبل از تغییر هجدهمین فرماندار کاشمر موضوع را با وی در میان گذاشتیم، با قاطعیت رد کرد، باز هم شنیدیم که حتماً این اتفاق خواهد افتاد. ولی باور بفرمایید تغییر امام جمعه را باور نداشتیم. قایل به وجود اتاق فکر در تشکیلات چپ کاشمر هستیم.
می‏دانیم که این اتاق فکر ذره‏بین به دست مشغول رصد اوضاع  شهرستان است و در این روزگار مملو از پیروزی در صدد جابجایی‏های حسابگرایانه است. به شوراهای مختلف سرک می‏کشد و جاهای مختلف را بررسی می‏کند. به یاد داریم در فروردین ماه در یک نشست دانشگاهی عده‏ای منتخب مردم در مجلس دهم را همراهی می‏کردند. از دید برخی نکته‏سنجان این همراهان صاحب‏منصبان آینده مراکز آموزش عالی شهرستان بودند. دیدگاه این عده در انتصاب رئیس جدید دانشگاه پیام نور محقق شد. باید دید آیا پیش‏بینی اینان در سایر موارد هم محقق خواهد شد یا نه؟ ولی باور بفرمایید تغییر امام جمعه را باور نداشتیم و یقین داریم اندیشگاهی سیاسی در این تغییر دخیل نیست.
واضح و مبرهن است که حجت‏الاسلام سید ابوالقاسم یعقوبی سکاندار نماز جمعه شهری بزرگتر شده‏اند. 12 سال حضور ایشان برای اهالی ولایتمدار کاشمر خاطره‏ای به یاد ماندنی است. ایشان رفتاری به سامان با نحله‏های سیاسی رایج در کاشمر داشتند. نیشابوریان شاهد حضوری فردی با بصیرت می‏باشند. یقین مردم دیار حدیث سلسله‏الذهب قدردان حضور ایشان خواهند بود. یقین جریانات سیاسی شناسنامه‏دار نیشابور نیز خوشه‏چین معرفت ایشان خواهند بود. امیدواریم فرد جایگزین ایشان فردی باشد که با دیدنش بگویم؛«صد حیف که آن رفت، صد شُکر که این آمد» . امیدواریم امام جمعه جدید فردی بصیر و آگاه به اوضاع شهر باشد. بداند که چند درصد اهالی چه اعتقادی دارند و چند درصد دیگر چه باوری دارند.
هر شهری دارای سه رکن موثر، مشتمل بر امام جمعه، فرماندار و نماینده است. فرماندار نماینده عالی دولت است و با تغییرات انتخاباتی در حال جابجا شدن است، به همین خاطر شهرستان کاشمر تاکنون در طی ده دولت شاهد نوزده فرماندار بوده است. برخی از اینان بسان ایرانی در دولت اصلاحات بیش از نیمه دهه مهمان کاشمری‏ها هستند و برخی بسان غنایی مدتی اندک سکاندار نمایندگی دولت در کاشمر می‏باشند. کاشمری‏ها فرماندارشناس هستند و می‏دانند کدام فرماندار فردی عمیق است و کدام فرماندار نگاهی سطحی دارد. الغرض فرمانداران در گذرند.
نماینده هر دیار برابر قوانین انتخاباتی رایج در هر دوره با اخذ بیش از 25 درصد آراء حضوری 4ساله در بهارستان دارد. این حضور شاید بسان خباز و بلوکیان به چهار یا دو دوره برسد و شاید چونان دکتر اسماعیل‏نیا،حسن‏زاده و شادروان عربی عمری یک دوره‏ای داشته باشد. به تعبیری نماینده هم در گذر است. این امام جمعه است که برابر حکمی که دارد حضوری ماندگارتر دارد. از ابتدای اقامه نماز جمعه در کاشمر تاکنون شاهد حضور سه امام جمعه بودیم. اولین امام جمعه یعنی حجت‏الاسلام محمدیان به رحمت ایزدی پیوسته است و دومین امام جمعه یعنی حجت‏الاسلام شهمیری این روزها در نیشابور شهری که حجت‏الاسلام یعقوبی به عنوان سومین امام جمعه آن منصوب شده ، اقامت دارد.
یعقوبی در 12 سال حضور در کاشمر سه دوره را تجربه کرد. توسعه سیاسی و فضای سکولار دوران خاتمی، دولت مهرورزی احمدی‏نژاد و روزگار تدبیر و امید را همراه با بلوکیان و خباز و اسماعیل‏نیا و بنیادی تجربه کرد. در آیین معارفه پنج فرماندار و بسیاری از مدیران و مسئولان شهرستان شرکت کرد. به زودی نیز آیین  تودیعش در کاشمر برگزار خواهد شد. یکی از پسران این روحانی تربتی‏الاصل در مدت حضورش در کاشمر با صبیه امام جمعه موقت شهرمان یعنی حجت‏الاسلام احدی ازدواج کرد. به لطف این وصلت شاهد حضور هرازگاهی ایشان در میان اهالی کاشمر خواهیم بود.
امیدواریم چهارمین امام جمعه کاشمر بتواند جایگزینی قَدر برای امام جمعه قبلی باشد. یقین این بزرگوار با بصیرتی کامل خط ولایت را در کاشمر هدایت خواهد کرد. امامت جمعه مطابق تعلیمات دینی و سیره ائمه طاهرین (ع) و نیز دیدگاه راهبری امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری یک جایگاه رفیع و بی‏بدیل است. مباحث تعلیم و تربیت، هدایت، وحدت و انسجام، مدیریت و توسعه جامع فرهنگی و فرهنگ‏سازی و رشد و تعالی اجتماعی منطقه به وی ختم می‏گردد. لذا امیدواریم در دوره جدید در تداوم عملکرد امام جمعه قبلی شاهد ستاد نماز جمعه‏ای پویاتر باشیم.
به یاد داریم که حجت‏الاسلام یعقوبی با سیره عملی و تاکیدات خود به ما آموختند که؛ امام جمعه بایستی مصداق عینی و بارز تلاش، فداکاری، مجاهدت و تحرک مداوم و حضور گسترده فیزیکی و معنوی مستمر در زمان و مکان در شهر و منطقه خود باشد تا علاوه بر امام بودن در روز جمعه، امام در فداکاری، امام در پرهیز از عافیت‏طلبی، امام در دلسوزی برای مردم، امام در درک عمیق از مردم مستضعف، امام خادم به مردم خصوصاً خانواده بزرگ ایثارگران و شهدا، امام صبوری و تحمل، امام مبارزه با شبهات وکژی‏ها، امام مبارزه با فساد و تباهی، امام مبارزه بی‏امان با فتنه و انحراف، امام مبارزه با کارهای سست و بی‏ارزش و امام در تقوا و سیاست نیز باشد. به امید روزهای خوب کاشمر با امام جمعه جدید.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.