مواظب باشیم متهم به تضییع حقوق شهروندی نشویم

اخبار ترشیز
Typography

هر کسی را خدمتی داده قضا                       درخور آن ، گوهرش در ابتلا                           «مولوی»

احترام به حقوق شهروندی ، یکی از بارزترین نشانه های توسعه یافتگی در هر کشوری است، حقوق شهروندی حق مسلم هر عضو خانواده ی بشری است و باید هر فرد در هر مکانی که زندگی می کند ،

استحقاق برخورداری از آن را داشته باشد. تامین امنیت قضایی عادلانه ی شهروند ، تامین آزادی و صیانت از آرای مردم و تضمین آزادی در حق انتخاب شدن و انتخاب کردن ، حفظ و صیانت از حریم خصوصی افراد ، از حقوق شهروندی بدون قید و شرط و حق افراد همه ی جامعه است.
به نظر می رسد پس از برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در هفت اسفندماه ، جمع اندکی که بیشتر جوان هستند و به اقتضای سن احساسی ترند ، به هیچ وجه تحمل رقیبان و مخالفان خویش را ندارند و هرگاه اراده کنند هرجور دلشان بخواهد با آبروی آنان بازی می کنند ، گواه این ادعا ارسال پیام هایی است که در فضای مجازی با نام های شناخته شده و یا به صورت ناشناس ارسال می کنند .
نهم شهریور ماه - در حالی که مجید انصاری معاون حقوقی رییس جمهور در جلسه ی شورای اداری استان سیستان و بلوچستان از ثبت شکایت علیه کسانی خبر می داد که رییس جمهور را عمر و عاص ، ساده لوح و خائن خوانده بودند در دیار ترشیز در یکی از محاکم قضایی ، قاضی یک پرونده سرگرم رسیدگی به شکایتی بود که به اعتقاد شاکی به خاطر تخلف علیه وی در فضای مجازی به ثبت رسیده بود. مجید انصاری با بیان این که اقدامات ضروری برای تعیین لوایح قانونی ناظر بر حقوق شهروندی قبلا انجام شده و در حال توسعه است تاکید نمود که منشور حقوق شهروندی صرفا یک سند تبلیغی و سیاسی نیست ، سند حقوقی جامع و بایسته و شایسته ای است که باید لوازم اجرایی شدن آن فراهم شود. (اعتماد 10 شهریور 95 )
به زعم نگارنده ارتقای احساس امنیت اجتماعی در مردم و جامعه ، ترویج مفاهیم وحدت آفرین و احترام آمیز نسبت به گروه های اجتماعی ارزنده ترین کاری است که دولت ، نماینده مجلس ،علما ، دانشگاهیان ، نخبگان و فرهیختگان و دست اندرکاران حوزه های فرهنگی باید به منظور ارتقای حقوق انسانی زمینه ی رشد و اعمال آن را در جامعه فراهم کنند. دغدغه ای که منحصر به یک فرد و گروه نیست، همه باید در راستای این اقدام شایسته فرهنگ سازی کنند . قانون اساسی ، به ویژه اصل 26 ، با به رسمیت شناختن فعالیت احزاب و جمعیت ها به شهروندان این حق را می دهد تا هر تعداد که دارای تمایلات مشترک هستند در کنار یکدیگر ، در ایام انتخابات از کاندیدای مورد نظر خویش حمایت کنند ، هیچ گروهی حق ندارد مراسم سوگواری به مناسبت شهادت امام جعفر صادق (ع) را که یک فرد طبق یک سنت معموله همه ساله براساس نذر و تعهدی که دارد و با حضور سخنرانی ثابت و شناخته شده ، یک استاد دانشگاه از سال ها قبل در خانه اش برگزار می کند به خاطر احتمال حضور کاندیدای رقیب در این مراسم ، در فضای مجازی با اهانت و نسبت های ناروا ، این اقدام خداپسندانه را به عنوان کاری سیاسی جهت احیای حیات مجدد سیاسی معرفی کند و باعث تشویش اذهان عمومی گردد.
امید است رهبران این گروه ها به خاطر احترام به حقوق شهروندی و تضمین فعالیت های قانونی ، هنر خویش را به نمایش بگذارند و نیروهای هوادار و هم قاب و همراه خویش را به شکلی مدیریت کنند که همواره در مسیر درست و همراستا با اهداف گروه حرکت کنند. همه ی گروه ها باید مواظب باشند به حقوق مدنی ، حقوق سیاسی ، حقوق اجتماعی و حقوق اقتصادی هر شهروند که حق طبیعی وی برای بهره مندی حداقلی براساس مصادیق تعریف شده است احترام بگذارند.
برخی پیام هایی که وابستگان یک جریان ، ناشیانه در شب شهادت امام جعفر صادق(ع) در فضای مجازی ارسال کردند نشان می دهد که رهبران این گروه از هدایت این افراد در مسیر اهداف خود عاجزند .

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.