گذری و نظری بدور از دلواپسی به چند سوژه‏ سانسور شده

اخبار ترشیز
Typography

با سردبیر در باره سوژه‏های سبدمان در حال صحبت هستیم. جهت استحضار شما عزیزان عارضیم که سلسله سوژه‏های را برای طرح در این ستون روی یک برگ کاغذ نوشته‏ایم. بیشتر این موارد مربوط به سخنان، بیانیه‏ها، اظهار نظرات و حتی واکنش‏های برخی از مسئولان در شبکه‏های مجازی است.

گوشه چشمی هم به شبکه اجتماعی تلگرام داریم. سوژه‏ها زیادند. می‏دانیم طرح برخی از آنان برای بعضی جالب نیست. قصدمان مچ‏گیری نیست، ولی قبول بفرمایید بعض سوتی‏ها از برخی از مسئولان بعید است. سردبیر تاکید دارد که هر موضوعی را بررسی نکنیم. به تعبیر وی این سبد باید دو بخش محرمانه و غیر محرمانه داشته باشد. باید یکسری خطوط قرمز را برای این ستون و این سبد مدنظرمان باشد. نباید وارد برخی از حیطه‏ها شویم.

این برخی حیطه‏ها و بعض خطوط قرمز خیلی مهم است. مثلاً دوست داشتیم به انتخابات اخیر شورای اسلامی شهر کاشمر بپردازیم و علت رأی نیاوردن مشاور فرماندار در سمت نایب رئیسی شورا را بررسی کنیم و به علت خزانه‏دار شدن وی بپردازیم. با مشورتی که کردیم قرار شد وارد این بحث نشویم. رای آوردن فردی دیگر به عنوان نایب رئیس آن هم در سال آخر فعالیت شورا را هم تجزیه و تحلیل نکردیم. اصولاً این سبد و این ستون تمایل زیادی به ورود به مباحث شورای شهر دارد. خیلی دوست داریم به کمیسیون‏های این شورا بپردازیم. سری به سامانه اینترنتی شورا بزنیم. گشتی در مصوبات شورا بزنیم. حتی قلقلک‏مان می‏شود که پیشنهاد کنیم حضرات شورا از مشاغل و فعالیت‏ها و ایثارگری‏ها و سختی‏های کارشان و تلخ و شیرینی وظایف‏شان بگویند، ولی از این مهم رد می‏شویم. شاید روزی هیئت رئیسه شورای اسلامی شهرمان یک نشست مطبوعاتی برگزار کردند و رو در روری خبرنگاران پاسخگوی سئوالات ما هم شدند. شاید!

دوست داریم احوالی هم از شورای اسلامی شهرستان بپرسیم. ولی این هم به هر دلیل فعلاً در دستور کار این سبد و این ستون نیست. شاید شما خواننده گرامی در بار عملکرد و دستاوردهای شورای اسلامی شهرستان اطلاعاتی داشته باشید. امید روزی رئیس شورای اسلامی شهرستان هم یک نشست صمیمانه مطبوعاتی برگزار کند. در باره شهردار دیارمان اصلاً چیزی نخواهیم نوشت. این روزها متنی به نقل از ایشان متضمن یک حدیث در شبکه اجتماعی دست به دست می‏شود. ما که از ابهت این متن فخیم در حیرتیم. سکوت اختیار نمودیم. شنیده بودیم روزگاری یک بنده خدایی لیوانی را به هر دلیل محکم بر فرق میزی فرو نشاند، وانفسایی بلند شد شنیدنی و خواندنی. یادمان هست برخی از اهل ادب و اهل قلم برای بوسه آن لیوان بر میز متن‏ها نوشتند و حرف‏ها زدند، خسته نباشند، ما که در باره پاسخ‏های منسوب به شهردار گرامی سکوت اختیار می‏کنیم.

البته یکی از سوژه‏های ما در باره برخی از مسایل مربوط به مدیریت شهری است ولی با توجه به مفاهیم مستتر در احادیث و روایاتی که از سوی برخی از عزیزان مسئول نقل می‏شود، در این باره هم فعلاً سکوت اختیار می‏کنیم. البته در هر بحثی ممکن است هر دو طرف ماجرا درصدی درست یا نادرست بگویند. شاید هفتاد درصد حق با این ور ماجرا و سی درصد حق با آن ور ماجرا باشد. مهم این است شخصیتی شخیص حسب تشخصش شأن و منزلت خود و طرف مقابلش را رعایت کند. الغرض در باره ادب مرد که به از حکمت اوست همه ما مطالب ریز و درشت فراوانی شنیده‏ایم. به دنبال ورود به مباحث مربوط به ادب و منزلت افراد صاحب پست و مقام نیستیم. البته گاهی اوقات مباحث مربوط به ادب به طور خاصی بیان می‏شود که شنونده و خواننده و بیننده و همه و همه از آن برداشت سوء و ناجور و زشت نمی‏کنند.

گاهی اوقات اینطور نیست. حکایت همان مرگ حق است ولی برای همسایه! اگر همین ادبیات مورد استفاده برخی از عزیزان را فردی آنوری یا اینوری به کار می‏برد چه اتفاق‏ها که نمی‏افتاد! یکی می‏گفت این حرکت دلواپسانه! یکی این ادبیات را داعشی‏وار می‏خواند! دیگری اشاراتی دیگر داشت. یکی آسمان را به ریسمان می‏بافت. خلاصه این روزها سوژه‏های جالبی برای طرح در این سبد و این ستون داریم. می‏گذاریم کمی زمان بگذرد. روزگاری از احتمال سونامی جابجایی‏ها در کاشمر و ترشیز نوشته بودیم. شنیده‏ها حکایت از آن دارد که این مهم واقع خواهد شد، فقط نکته جالب تعجب برخی از افراد و نحله‏های موجود در شهرستان از برخی از این جابجایی‏هاست. در روزگاری نه چندان دور این نقد بر عوامل برخی از جابجایی‏ها وارد بود که چرا این فرد را به اینجا آوردید و آن فرد را جابجا نفرمودید و این بزرگوار اینجا غریب است و به این یا آن قریب است و خلاصه سئوالاتی مطرح می‏شد. حالا همین نقدها و سئوالات شنیده می‏شود.

مباحث مربوط به طیف اصلاحات و اصولگرای کاشمر و ترشیز نیز مورد علاقه ماست. همین قدر بدانید که تیم‏های مختلفی خودشان را برای حضور در انتخابات شوراها آماده کرده‏اند. نقل است که اینان دارای اتاق فکر هستند. برخی از اینان از جمله پیرامونیان بعض کاندیداهای انتخابات اسفند مجلس شورای اسلامی سال قبل هستند. خدا را شکر تعداد نشریات و رسانه‏های دیارمان رو به افزایش است. یقین اردیبهشت 1396 به لطف مطبوعات محلی و پایگاه‏های خبری حاضر در اینترنت و شبکه‏های اجتماعی شاهد انتخاباتی پرشور خواهیم بود. شاید اصولگرایان با تمام کثرتی که دارند در این ماه بهاری در سال آتی به وحدتی برسند و برای اولین بار با یک لیست واحد وارد گردونه رقابت‏ها شوند. البته شاید بار دیگر طعم تلخ شکست را به خاطر تفرق در عین دارا بودن اکثریت را بچشند.

البته اصلاحاتیان هم شاید دارای لیست‏های باشند. می‏شنویم که نحله‏های از این طیف تحرکاتی جالب دارند. هر چه هست معمولاً اقلیت ساختاری منسجم دارند و حساب‏شده کار می‏کند. لذا می‏توان حدس زد که اکثریت اعضای هفت نفره پنجمین دوره فعالیت شورای اسلامی وابسته به نحله‏های مختلف اصلاحات باشد. دوست داشتیم در باره سبک و روش برگزاری نشست‏های مطبوعاتی برخی از عزیزان مسئول هم بنویسیم. حقیقتش دیدیم همه تازه در دیارمان مشغول شدند.یقین در آینده شاهد نشست‏های مطبوعاتی پرباری خواهیم بود. فقط همین قدر متذکر شویم که هر نشست مطبوعاتی نیاز به پرسشگرانی دارد. این هنر نیست که فلان مسئول در نشست حاضر شود و مدت زمانی حرف‏های قشنگ بزنند و بعد از این که قشنگ حرف زد خداحافظی کند. امید در هر نشستی باور داشته باشیم که خبرنگار هم حق طرح سئوال دارد.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.