فاطمیه، دادگستری و بولواربسیج بهانه‏ای برای گذر از سنت به مدرنیته

اخبار ترشیز
Typography

خیابان امروزه در ادبیات معاصر شهرشناسی از جایگاه ویژه‏ای برخوردار است، قابلیت دسترسی عمومی به فضاها برای همگان، خیابان‏ها را به ناب‏ترین شکل فضاهای عمومی بدل نموده اسـت. از لحاظ تاریخی، خیابان‏ها به عنوان فضاهایی برای تامین نیازهای اساسی بقاء،

تعاملات، ارتباطات، فراغت و نیز انجام فعالیت‏های مختلف سیاسی، مذهبی، تجاری، مدنی و اجتماعی مورد استفاده قرار می‏گرفت. شهروندان به خیابان‏ها برای فعالیت‏های عملکردی، اجتماعی، فراغتی، خرید، بازی، نشست و تعامل با دیگران و حتی آرامش وابسته هستند. برخورد صحیح با خیابان می‏تواند در مقیاس بزرگتر برخورد درست با شهر و شهروندان را سبب سازد. خیابان روابط شهروندان را عقلانی می‏سازد. کارکرد خیابان ایجاد ارتباطات فعال میان شهر و شهروند است. پرسه‏زنی تنها به قدم‏زنی در خیابان‏ محــدود نیست. بلکه شیوه‏ای از تفکر فلسفی و زندگی به شمار می‏آید. در خیابان انسان و زمان حضور توأمان دارند. خیابان برای ما یک تجربه و در بسیاری اوقات یک خاطره است. یک تجربه زیسته است. کناره‏های هر خیابان زنجیره‏ای از نمایش‏های کوچک و صحنه‏های روزمره است. مغازه‏های هر مسیر یک کانون ارتباطی محسوب می‏شوند.

سه مسیر فاطمیه، دادگستری و بولوار بسیج در یک راستا قرار دارند. این سه محور به ترتیب ریشه در بافت میانه، جدید و مدرن کاشمر دارند. خیابان فاطمیه نسبته به بافت هسته مرکزی شهر کاشمر دارای بافت جدیدی است ولی این بافت نسبت به خیابان دادگستری و بولوار بسیج، بافتی قدیمی محسوب می‏شود. در گذر از این سه مسیر تفاوت بافت‏ها مشهود است. در خیابان فاطمیه طعم سنت را با تمام وجود می‏توان احساس کرد. فرم خیابان و منازل و منظر عمومی خیابان این مهم را در ذهن هر عابری و رهگذری تداعی می‏کند. انگار در دالانی تاریخی در حال گذر هستید. فاطمیه در نوع خود خیابان عجیبی است. از یک سوی پای در اراضی کهن سوسفید یا همان سوسبد دارد. نُه صحرای سوسبد نقش مهمی در تغذیه و ارتزاق شهرمان داشته است. این خیابان قدمت خود را مرهون اتصال به این اراضی از یک سو و از دیگر سو همسایگی با سلطانیه و محل خیابان و همچنین همجواری با باغمزار و بقعه متبرکه سید حمزه(ع) است.

در این خیابان انواع کارکردها را شاهدیم. از یک سو به لطف تکیه‏ای قدیمی و مسجدی آباد و مجموعه باغمزار شاهد کارکرد مذهبی و زیارتی این خیابان هستیم. بخش قابل اعتنایی از حیات و رشد و نمو این خیابان مدیون نزدیکی با باغمزار است. روزگاری نه چندان دور دو مرکز آموزش عالی در این خیابان فعالیت داشتند. مرکز تربیت معلم و دانشگاه پیام نور کاشمر در این مسیر قرار داشتند. بخشی از میانه این خیابان در قرق مدارس است. در کمتر جایی از شهر شاهد ای همه فضای آموزشی در کنار هم هستیم. این خیابان از محدود خیابان‏های کاشمر است که دارای باغ محله یا همان پارک محله می‏باشد. طرح تعریض خیابان هم مدتی است که به لطف عقب نشینی مدارس در بخشی از این مسیر مشهود است. محلات بسیاری به این خیابان راه دارند. روزگاری این محله سر در دامان باغات و مزارع از یک سو و پای در تاکستان‏های باغمزار و مزارع پیراموان آن داشت.

در شهر کاشمر خیابانی را بسان این خیابان سراغ ندارم که در کنار مرکز دانشگاهی و مدرسه و پارک همسایه یک مجموعه سیاحتی و زیارتی همچون باغمزار باشد. طنز غریبی است که این خیابان هنوز سهم مطلوبی از تاثیر این بقعه بر عمران و آبادانی شهر به خود ندیده است. کمی فضای پیرامون دیوار نرده‏ای بقعه در خیابان خرمشهر را با فضای پیرامون بقعه در این خیابان مقایسه بفرمایید. متوجه تفاوت‏های بسیاری خواهید شد. این خیابان باید با لطف مجاورت به این بقعه به طور خاص مشمول توسعه و پیشرفت بشود. به باور نگارنده این خیابان باید سهم خاصی از مجاورت با این مجموعه را دریافت کند، این سهم باید صرف آبادانی این مسیر شود. فراموش نکنیم از این مسیر راحت‏تر می‏توان به خروجی‏های شهر رسید و بالطبع گردشگران و مسافران و زوار از این مسیر سریع‏تر به امامزاده می‏رسند. حضور یک چاه موتور در حاشیه این خیابان گواهی بر کارکرد اقتصادی این مسیر است.

سایت باغمزار یک بلوک و پلاکی بزرگ است. در همه بخش‏ها پیرامون این بقعه را خیابان و کوچه فرا گرفته است ولی در بخشی از این خیابان شاهد حذف نرده‏های مرز سایت در لابلای ساختمان‏ها و حتی اداره اوقاف و امور خیریه هستیم. وجود شرکت پست در ورودی این خیابان گواهی بر کارکرد اداری این محور است. هر پنجشنبه و شب‏های برات و ایامی چون عاشورا شاهد اوج گیری کارکرد مذهبی و اجتماعی این خیابان هستیم. از ایکاش روزی شاهد افتتاح انواع سوغات‏سراها در این مسیر و در پیرامون باغمزار باشیم. بخش اعظمی از پیاده‏روهای این مسیر نیازمند توجه بیشتر مدیریت شهر است. این مسیر زیاد مورد علاقه مجموعه حمل و نقل درون شهری نیست. کاش روزی شاهد تعریض این مسیر و نصب چند نماد و اِلمان و یادمان با توجه به کارکردهای مختلف این مسیر باشیم. کاش به سیستم روشنایی این مسیر در شب بیشتر توجه شود.

خیابان دادگستری تنها خیابان شهرماست که نام نهادی بر آن نهاده شده است. روزگاری این خیابان نیز مزرعه بوده است رشد شهر این خیابان را رونق بخشید. عمده کارکرد این خیابان کارکرد مذهبی و گردشگری به لطف نزدیکی به باغمزار است. وجود تکیه معظم موسی‏بن‏جعفر(ع) بر این کارکرد تاکید موکد دارد. این خیابان در نوع خودش خیابانی آباد است. بافت میانی شهر در این خیابان و محلاتش مشهود است. دادگستری و دادگاه انقلاب و اداره ثبت احوال در رونق این خیابان بی‏تاثیر نیستند. کارکرد قضایی و امنیتی این خیابان قابل تامل است. این خیابان کوچک نقش موثری در حمل و نقل درون شهری دارد. به عبارتی این مسیر بسیار تاکسی‏خور است. روزگاری قرار بود مدیریت شهری التفات ویژه‏ای به اشجار این خیابان و فضای سبز آن داشته باشد. امیدواریم این التفات‏ها روزی عملیاتی شوند. میلان‏های متعددی ارتباط دهنده این خیابان به خیابان‏‏های مختلف هستیم. رونق مغازه‏ها در این مسیر ستودنی است. پیاده‏روهای این خیابان نیازمند توجه بیشتر  است.

بخش‏های از این خیابان به عنوان راسته وکلا و حقوقدان‏ها شناخته می‏شود. بایسته است مدیریت شهری التفاتی نیز به مبلمان شهری این خیابان داشته باشد. این مسیر برای نشیمن سالمندان و بانوان و حتی کودکان فاقد اسباب استراحت و توقفگاهی دل‏انگیز است.  این خیابان بسان خیابان فاطمیه و بولوار بسیج فاقد دکه مطبوعاتی، دفتر نشریه، بانک و مرکز خرید است. در این مسیر اثری از پارک نیست. البته این نقصان به علت نزدیکی به پارک بسیج قابل اغماض است. این خیابان هم نیازمند تعریض است ولی کارکرد میلان‏ها متعدد باعث شده هنوز کسی به فکر  نیفتد.  بولوار بسیج نسبت به دو خیابان ذکر شده  مدرن‏تر است. انگار کارکرد اصلی این بولوار مسایل سرگرمی است. وجود پارک معظم بسیج تشدید کننده این باور است. دو سوی بولوار محل استقرار  تامین اجتماعی و مدرسه و چند سازه بزرگ نظیر بخش اعظمی از پارک بسیج است. وجود انواع مراکز ارائه دهنده خدمات غذای سریع به جنبه سرگرمی این مسیر افزوده است.

از خیابان سنتی فاطمیه تا مسیر مدرن بولوار بسیج شاهد نیاز شهروندان به سرگرمی هستیم. خوبی این بولوار آن است که پارکش وصل به یک کتابخانه عمومی و بعد از آن یک زمین بزرگ مشجر و باصفاست. این بولوار در امتداد دو خیابان فاطمیه و دادگستری وصل کننده شرق به غرب شهر هستیم. این محور از نظر مبلمان شهری دارای توانمندی‏های خوبی در حوزه سردیس و فضای سبز هستیم ولی هنوز هم می‏توان از این مهم بیش از این بهره‏مند شد. پارک بسیج قابلیت تبدیل به یک پارک موزه در باره موضوعات را دارا می‏باشد. این فضای مفرح دارای توانایی‏های خوبی برای طرح موضوعات سرگرم‏کننده است. کاش مجموعه مدیریت شهری با کمک برخی از فعالان به این نتیجه برسد که بازدید از این پارک برای همه شهروندان میسر نیست. مطلوب آن است  شاهد حضور هر از گاهی محافل مختلف در این پارک هستیم.

تردد تاکسی و سیستم‏های حمل و نقل شهری بسیار کند است. وجود تامین اجتماعی به تنهایی دلیلی کافی برای تببین نیاز این مسیر به وسایط نقلیه عمومی است. بسیاری از شهروندان برای تردد در بافت جدید و ورود و خروج به داخل شهر به این مسیر تعلق خاطری خاص دارند. این مهمه دلیلی دیگر بر اهمیت ضرورت توجه به سرویس‏های ایاب و ذهاب در این مسیر است. محلات اطراف این بولوار نیازمند معرفی بیشتر هستند. انشعابات بولوار نیازمند نصب تابلوهای راهنمایی جدید است. کاش با همت هنرمندان بومی و با همراهی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و  سایر نهادهای فرهنگی شاهد اهتمام اهالی برای زیباسازی این سه خیابان بودیم. فراموش نکنیم؛ خیابان عرصه بیان شهر است. شهروندان احساس شادی، غم و خشم خود را بیش از هر کجا در زبان خیابان به بیان می‏کنند.  رسیدگی به احوال هر خیابان نقشی بی‏بدیل در ارتقای کمی و کیفی احوالات شهروندان دارد.

هر سه مسیر نیازمند یک تحرک خاص در امر توجه به فرهنگ شهید و شهادت هستند. به هر دلیل نام شهیدان در نامگذاری معابر این سه محور کمرنگ دیده می‏شود. بار جمعیتی پیرامون بولوار بسیج دارای نوسان بالایی است در این مسیر پدیده آپارتمان نشینی بسیار گسترش یافته است. در برخی از محلات این بولوار شاهد انواع پروژه‏های کوچک و بزرگ با تراکم مختلف هستیم. این موضوع در خیابان دادگستری قد و قواره‏ای کوچکتری دارد. خیابان فاطمیه از این منظر نسبت به این دو مسیر سنتی تر است. در این محور دیدن منازل دو طبقه عجیب است. کاش در کنار سردر ورودی هر اداره، اطلاعاتی از آن اداره در اختیار شهروندان و  مراجعین قرار می‏گرفت. این مهم در باره هر مدرسه نیز صدق می‏کند. کاش دیوارها و نرده‏های این سه مسیر به همت هنرمندان بومی رنگ‏آمیزی می‏شد. کاش مدیریت شهری کاشمر به این ادرام برسند که شهر نیازمند رنگ‏های پرجذبه و تاثیرگذار برای شادی و تفکر مطلوب و موثرتر است. هر سه مسیر نیازمند توجه‏ای موثر به اقشار مختلف هستند. خیابان عرصه ایجاد سهولت برای تردد اقشار مختلف است. یک حوزه عمومی  است که هر روز نیازمند تداوم تجربه دیروز و وقوع یک تجربه جدید است

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.