مسیر شهید نیازمند تا بولوار سجاد؛ در حسرت پیشرفت و بالندگی

اخبار ترشیز
Typography

از پلیس راه قلعه بالا تا ورودی شهر کاشمر راهی نیست. دو طرف جاده را مزارع فرا گرفته‏اند. چند کیلومتری مانده به شهر تعدادی تاکستان چشمت را نوازش می‏دهد. یک پل انگار آغاز شهر است.

بعد از آن میدان و یا فلکه‏ای کوچک خودنمایی می‏کند. نام این میدان یا فلکه چیست؟ شاید به سیاق معمول در بسیاری از شهرها اینجا  قرار است به نام امام رضا(ع) نامگذاری شود. آخر نقل است در شهرهای مختلف مرسوم است خروجی یا ورودی رو به مشهد مقدس از سر ارادت به نام ضامن آهو نامیده شود. یکی می‏گفت این میدان یا فلکه به نام دو برادر شهید است. هر چه هست این میدان یا فلکه بی‏نام و ناتمام از نظر زیباسازی و نصب نماد و انواع علایم رایج قبل از میدان شهید غلامی واقع شده و حکم ورودی شهر را دارد.

دور این میدان نیمه چرخی که بزنید وارد بولوار سجاد(ع) خواهید شد. تا این لحظه هیچ تابلویی بیانگر ورود به این بولوار در افق دید شما دیده نمی‏شود. این بولوار در نوع خود دروازه ورودی کاشمر است. ورودي شهر يك نقطه مهم به حساب مي‏آيد كه مي‏تواند تصوير ذهني خوشايندي براي عابرين و مجاورین و زائران و گردشگران ايجاد كند. برابر نظر کارشناسان باید الزامات طراحي ورودي شهر بر مبناي سه سكانس؛ رواني، بصري و فيزيكي ديده شود تا درك  مسافران و شهروندان از ورودي مطلوب شهر افزايش يابد و به تبع آن سه توقع مهم يعني؛ تشخص ، پذيرندگي و خوانايي براي كاربران فضاهاي مربوطه تامين شود. آیا در ورودی‏های مختلف شهرمان این مهم مشهود است؟ آیا در مسیر بولوار سجاد این موضوع مشخص است؟ شهر يك كالبد همواره در تغيير و رو به رشد است. متاسفانه انگاری با گسترش شهر مبادي ورودي از جمله فضاهاي فراموش شده کاشمر به شمار می‏آید.

كيفيت ساخت و سازهاي حاشيه مبادي ورودي منظر شهر را نامطلوب کرده است. فقدان برنامه‏ريزي هوشمندانه، خودرو بودن جريان توسعه و نيز نبود نظارت در پیرامون مبادي ورودي آزار دهنده است. در سخنان خود القاب کاشمر را ردیف می‏کنیم که اینجا شربتخانه خراسان است، قم ثانی و نجف اصغر و دارالمومنین و دیار قالی و قالیچه و کشمش سبز قلمی و طالبی و عرصه تلافی کوه و کویر و ... است. از این همه نام و لقب و محصول چه اثری در قالب نماد و سمبول و اِلمان و یادمان در ورودی‏های شهرمان دیده می‏شود؟ حتی نام و نشانه شهیدانمان هم مشهود نیست. و این در حالی است که روابط عمومی شهرداری بر تن دیوار مجاور بولوار تاکید کرده که کاشمر دومین شهر زیارتی استان و چهارمین شهر زیارتی کشور است!

آیا ورودی دومین شهر زیارتی استان خراسان رضوی باید اینچنین باشد؟ آیا ورودی چهارمین شهر زیارتی کشور باید اینگونه باشد؟ تصور بفرمایید کاشمر از دید شهرداری در ردیف مشهد و قم و شیراز قرار دارد.  با علم بر اینکه شهرهای زیارتی چون؛ آستانه اشرفیه، شوش دانیال و آران و بیدگل هم مدعی این رتبه هستند این سئوال قابل طرح است که وضعیت فعلی لایق چهارمین شهر زیارتی کشور هست؟ جهت اطلاع مدیریت شهری کاشمر عارضم که مانند هر ورودي ديگر شخص انتظار دارد كه در زمان ورود پذيرفته شود و احساس ناخوشامد بودن به او دست ندهد بنابراين اولين توقعي كه از ورودي شهري مي‏رود، پذيرندگي است. به همين دليل فضاهاي طرفين ورودي از اهميت بسيار زيادي برخوردارند. حفظ و تقويت ديدها بخصوص ديد به مناظر و نقاط شاخص طبيعي يا مصنوع محل به فرد حس ورود به آن محل خاص را مي‏دهند. شخص علاوه بر اينكه در بدو ورود مي‏خواهد نيازهاي خود را تأمين كند، نيازمند تشخيص سريع مسيرها و تصميم‏گيري است.

وضوح ورودي شهر به خصوص به دليل حاكميت سواره اهميت زيادي دارد، بنا بر اين خوانايي توقع ديگري است كه از ورودي شهر انتظار مي‏رود. حذف موانع ديد و تنظيم سكانس‏بندي‏ها و سلسله مراتب بر اين خوانايي مي‏افزايد. ورودي هر شهر باید معرف خصوصيات و عناصر شاخص هويتي همان شهر باشد، آیا این مهم در ورودی‏های کاشمر به معنای اعم و این ورودی به معنای اخص لحاظ شده است؟ در لاین ورود به این بولوار به سمت انتهای خیابان فاطمیه و  ابتدای خیابان شهید باقری شاهد ساخت و سازهایی هستید. همان ابتداء خیابان شهید عازم توجه‏ات را به خود جلب می‏کند. چرا این خیابان از این سوی به نام حضرت سجاد(ع) نامگذاری نشده است. ناگاه متوجه می‏شوی که این مسیر هنوز به درستی نامگذاری نشده است.

اوایل این بولوار فاطمیه نام داشت. اهالی انتهای خیابان فاطمیه بر نام سجاد به حرمت مسجد حضرت سجاد(ع) در دور میدان اصرار داشتند. حالا تنها تابلوی این بولوار که نام سجاد را بر تن دارد در جوار این میدان است. سمت راست بولوار چند خیابان و میلان و کوچه با نام و بی‏نام قرار دارد. هیچکدام هم نام بولوار نیستند. برخی از این مسیرها حسابی آباد شدند ولی در جوار آنها هنوز باغات خشک شده و خانه‏باغ‏های مخروبه و اراضی رها شده دیده می‏شود. سوی دیگر بولوار دوش به دوش اراضی سسفد دارای مختصری ساخت و ساز است. در این ساخت و سازها هم فضای مسکونی و هم فضای تجاری مشهود هستند. یکی از اهالی می‏گفت کاش یکی از اعضای شورای شهر یا یکی از متنفذین مدیریت شهری در این مسیر زندگی می‏کرد تا این بولوار هم کمی شبیه بولوار بسیج می‏شد.

کاش مدیریت شهری بذل عنایتی بیشتر به این بولوار می‏کرد. وجود سگ‏های ولگرد در این مسیر آزار دهنده است. ورودی میلان‏ها نیازمند آسفالت است. خدا را شکر مسجد ولی عصر(عج) به عنوان یک  مرکز فرهنگی به این مسیر جلوه‏ای داده است، امید مدیریت شهری ضمن رسیدگی به مشکلات این مجموعه خود نیز بانی خیر شود و جلوه این مسیر را از منظر زیباسازی و مبلمان شهری و رسیدگی به فضای سبز دوچندان نماید. کاش این بولوار تا خیابان شهید باقری ادامه داشت. کاش از آنجا تا خیابان شهید نیازمند هم ادامه می‏یافت. کاش تا آنسوی خیابان شهید نیازمند تا نزدیک پل منتهی به روستای قوژد ادامه می‏یافت. در صورت تحقق این کاش‏ها شاهد روان شدن ترافیک در این مسیر بودیم. فراموش نکنیم این مسیر به لطف نزدیکی به مرکز شهر، همجواری با باغمزار، برگزاری جمعه بازار و تردد روستائیان و مسافران از محورهای پرتردد درون شهری است.

میدان آخر خیابان فاطمیه دارای نمادی عاریتی است که از نقطه‏ای دیگر به این مسیر منتقل شده است. محور بولوار سجاد تا انتهای خیابان شهید نیازمند از نظر تعداد اِلمان و نماد و یادمان فقیر است. حداقل کاش به یاد شهیدان؛ عازم، برادران شهید باقری و سردار شهید نیازمند تندیس یا سردیس‏های از این بزرگواران تهیه و در ورودی هر مسیر نامگذاری شده با یاد آنان نصب می‏شد.هر چه بولوار سجاد در یک خط راست قرار دارد خیابان شهید باقری دارای انحناست. مسیر بولوار سجاد تا میدان مجاور پل روستای قوژد دارای چند مدرسه و مسجد و هیئت است. این همه بهانه خوبی است تا از بضاعت دانش‏آموزان و نیروهای بسیجی مساجد و عوامل تکایا برای زیباسازی این محور استفاده شود. درست یا نادرست در باور عمومی بخش اعظمی از این مسیر حکم جنوب شهر دارد. برخی از نقاط این مسیر دارای مشکلات خاص خود هستند.

وجود کال اُوقُول قُولو یا همان کال متتهی به حاشیه روستای قوژد و اراضی نُوزَد در حاشیه این محور باعث بروز برخی آسیب‏های اجتماعی به خصوص در حوزه مسایل مرتبط با مواد مخدر شده است. بی‏تعارف باید به این مسیر بیشتر از گذشته توجه شود. در ادوار مختلف فعالیت شورای شهر در هنگام انتخابات شوراها شاهد میزان بالای آرای اهالی این مسیر بودیم. برخی از رای آورندگان ادوار مختلف شورای شهر حضور خود در ویلای خیابان خرمشهر را مرهون آرای شهروندان این مسیر هستند. حق آن است که کمیسیون پژوهشی شورای شهر با دقت خاصی به مسایل این مسیر توجه کند. کمیسیون فرهنگی شورای شهر هم باید بذل عنایت بیشتری به این مسیر داشته باشد. این مسیر پرتردد نیازمند پارک محله‏ای، کتابخانه، ایستگاه ورزش همگانی، تردد تاکسی و ناوگان حمل و نقل درون شهری است.

برخی سعی دارند ادعا کنند که مدیریت شهری نگاه شمال و جنوبی به شهر دارد. مدیریت شهری با بذل توجه به این مسیر و مسیرهای مشابه باید با این ادعا مقابله کند. عمران و آبادانی این مسیر یک تکلیف است. کاش فعالان عرصه مدیریت شهری یک بار هم که شده پای پیاده این مسیر را گز کنند و از نزدیک با دغدغه‏های محلات دو سوی این مسیر آشنا شوند. در خیابان شهید باقری و شهید نیازمند شاهد فعالیت انواع کسب‏ها و مشاغل هستیم که بعضاً نیازمند ساماندهی هستند. نظافت این مسیر نیازمند ساماندهی است. بحث نور معابر در شباهنگام باید مورد توجه قرار بگیرد. نوعی گرد غربت و محرومیت بر در و دیوار این مسیر از شهرمان پاشیده شده است. از دکه مطبوعاتی، بانک و مرکز تفریحی در این محور خبری نیست. پیاده‏روها نیازمند رسیدگی هستند. تابلوهای راهنمایی و معرف مسیرها نیازمند توجه هستند.

مسیر بولوار سجاد تا ابتدای پل روستای قوژد دارای  چهار میدان و فلکه است. این چهار منظر نیازمند رسیدگی هستند. درختان این مسیر باید مورد رسیدگی قرار بگیرند. یادمان نرود این مسیر پر تردد است. این مسیر در خاطر همه اهالی دیارمان دارای نقش و ردی هست. یقین همه ما برای یک بار در هفته از این مسیر عبور می‏کنیم. بسیاری از اهالی شهرستان مه‏ولات و شهر فیض‏آباد از این مسیر برای ورود و خروج به شهرمان بهره می‏ببرند. اینان چراغ بازار کاشمر را پرفروغ کرده‏اند. کاش برای پر فروغ‏تر کردن این چراغ و به تبع آن فعال کردن چرخ اقتصاد کاشمر به این محور بیش از پیش توجه شود. کاش مدیریت شهری کمی تا قسمتی بیشتر از قبل به این مسیر توجه از خود نشان بدهد.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

بار گذاری نظرات قدیمی تر
در خبر نامه وب سایت ما عضو شوید تا از تازه ترین خبرها و مطالب در ایمیل خود باخبر شوید.